سهم پژوهش در سبد سلامت ناچيز است

۱۳۸۵/۱۰/۲۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 504
سهم پژوهش در سبد سلامت ناچيز است
به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روابط عمومي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، حسين ملك‌افضلي در اين نشست كه با همكاري معاونت سلامت وزارتخانه و جهاد دانشگاهي علوم پزشكي برگزار شد، اظهار داشت: كمتر از 10 درصد منابع پژوهشي در كشورهاي در حال توسعه هزينه مي‌شود در حاليكه اين كشورها 90 درصد از مشكلات بهداشتي دنيا را دارند.
وي افزود: هر سال حدود 120 ميليارد دلار براي تحقيق هزينه مي‌شود ولي تنها 5 ميليارد آن براي كشورهاي در حال توسعه است.
وي ضمن ناعادلانه خواندن توزيع منابع پژوهشي گفت: 95 درصد پژوهشها در كشور، دولتي و بسياري از پژوهش‌ها بيان مسئله است نه حل مسئله. ضمن اينكه نگرش سيستماتيك در بيان مسئله وجود ندارد و نتايج تحقيقات به اندازه كافي در اختيار مصرف‌كنندگان قرار نمي‌گيرد.
معاون تحقيقات و فناوري وزارت بهداشت با بيان اينكه، موضوع تحقيق بايد با توجه به نياز جامعه و تأثير آن بر مصرف‌كنندگان يافته‌هاي پژوهش انتخاب شود، بر توانمندسازي تحقيق و مديران بخش پژوهش علوم زيستي تأكيد كرد.
وي همچنين رابطه توسعه تحقيقات جامعه‌نگر، تقويت كميته‌هاي تحقيقات دانشجويي و اصلاح قوانين و مقررات در جهت تقويت پژوهش در دانشگاه‌ها و ساماندهي داده‌هاي آماري را به عنوان راه حل پيشنهاد داد.
علويان معاون سلامت وزارت بهداشت نيز در پايان اين جلسه گفت: سيستم ارزشيابي دانشگاه‌ها با توجه به شرايط استاني بايد متفاوت باشد و مؤلفه‌هاي تحقيقات پژوهشي كاربردي كه در ارتقاي سطح جامعه مؤثر است ملاك ارزشيابي قرار گيرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.16006s, 19q