یکشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۱ - ۱۱:۰۱

آمارهای تصادف‌های جاده‌ای حکایت از آن دارد که احتیاجی به زلزله آذربایجان و بم نیست تا به سوگِ مرگ هموطنان بنشینیم.این جامعه سال‌هاست که به سوگ کشته شدگان زلزلهِ خاموش تصادف‌های جاده‌ای در ایران نشسته است!

زلزلهِ خاموش تصادف‌های جاده‌ای در ایران
سلامت نیوز :با پایان تعطیلات ناشی از برگزاری اجلاس جنبش غیرمتعهدها در تهران، جامعه رسانه‌ای کشور آماده است تا رکورد دیگری از آمار تصادف‌های جاده‌ای را اعلام کند!

به گزارش قانون، در حالی که روسا و مقامات بلند پایه بیش از 100 کشور جهان درتهران مشغول شرکت در اجلاس بودند، مردم هم فرصت را غنیمت شمرده و از تعطیلات پیش آمده برای سفر استفاده کردند، اما هر قدر که مسئولان می‌گویند نتایج اجلاس خوب بوده، اما ظاهرا نتایج آمار تصادف‌های جاده‌ای باز هم چندان امیدوار کننده نخواهد بود.
اساسا به خلق رکوردِ مردم ایران در تصادف‌های جاده‌ای عادت کرده‌ایم. درهمین چهار روز از تعطیلات عید فطر بود که رکورد بی نظیری در تصادف‌های جاده‌ای خلق شد و بیش از 150 نفر تنها کشته شدند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از قانون ؛ در تعطیلات عید نوروز هم علی‌رغم آنکه برخی مسئولان سعی کردند که بگویند حوادث جاده‌ای کاهش 11 درصدی داشته و فرهنگ رانندگی مردم بالا رفته، اما سازمان هلال احمر آب پاکی را روی دست آنها ریخت واعلام کرد در ایام نوروز 225 هزار و 927 نفر از مسافران دچار حادثه شدند که از این تعداد 225 هزار و 676 نفر توسط امدادگران نجات یافتند و از افزایش آمار آسیب دیدگان تا 20 برابر سال 90 و نجات خبر دادند.

آمار مرگ و میر
ایران کشوری است که به نسبت مساحت و جمعیتش و البته راه‌ها و ایمنی آنها، وسایل نقلیه زیادی دارد. در ایران بیش از ۱۷ میلیون وسیله نقلیه شامل خودورهای شخصی (۴۸ درصد)، موتور سیکلت (۳۷ درصد)، مینی‌بوس و کاروان (یک درصد)، کامیون و کامیونت (پنج درصد) و یک درصد اتوبوس در تردد هستند که کشورمان از این نظر در میان کشورهای منطقه حائز رتبه اول است و ترکیه با بیش از ۱۳ میلیون وسیله نقلیه، در رتبه بعدی قرار دارد. همین آمار شاید یکی از دلایل تصادف‌های زیاد و تلفات ناشی از آن باشد.
مدیرکل امور ریاست سازمان پزشکی قانونی ایران گفته که آمار کشته شدگان تصادفات جاده‌ای در طول ۱۰ سال گذشته بیش از آمار کشته شدگان جنگ ایران و عراق بوده است. وی اعلام کرده که تعداد افراد کشته و مصدوم شده در تصادفات جاده‌ای ۱۰ سال گذشته در ایران بیش از دو میلیون و ۲۲۰ هزار نفر بوده است. همچنین رئیس مرکز تحقیقات پزشکی قانونی ایران می‌گوید در هر ساعت ۲.۷ ایرانی در تصادفات جاده‌ای جان خود را از دست می‌دهند.طبق آماری که یک متخصص بیمه اعلام کرده  ایران در میان 190 کشور دنیا، از نظر عدم ایمنی در تصادفات رانندگی رتبه 189 را به خود اختصاص داده است و تنها کشور سیرالئون بوده است که وضعیت نامناسب‌تری از ایران داشته است.
متوسط جهانی مرگ ومیر در اثر حوادث رانندگی  14تا 15نفر در هر 100هزار نفر است و این میزان در کشور ما 30 نفر در هر 100 هزار نفر یعنی تقریبا دو برابر میانگین جهانی است.

آمار خسارت‌ها چقدر است ؟
رقم خسارت‌های مستقیم و غیرمستقیم این تصادفات بیش از هفت درصد تولید ناخالص ملی کشور است. فقط یکی از شرکت‌های بیمه اعلام کرده که در سال 89 و فقط بابت تصادف‌های شهر تهران بیش از 122 میلیارد تومان!! خسارت پرداخت کرده است.چندی پیش هم رئیس کل بیمه مرکزی ایران ضریب خسارت بیمه شخص ثالث را بیش از 100 درصد اعلام کرد و گفت که  ایران از کشورهایی است که میزان خسارت در تصادفات جاده‌ای بسیار بالایی دارد، به طوری که آمارهای آن با آمارهای جنگی مقایسه می‌شود.همه این آمار حکایت از آن دارد که احتیاجی به زلزله آذربایجان و بم نیست تا به سوگِ مرگ هموطنان بنشینیم. این جامعه سال‌هاست که به سوگ کشته شدگان زلزلهِ خاموش تصادف‌های جاده‌ای در ایران نشسته است!

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha