كاهش كلسترول و فشار خون از خواص عمده چاي سبز است

۱۳۸۶/۰۵/۱۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6019
كاهش كلسترول و فشار خون از خواص عمده چاي سبز است

دكتر محمد حسين صالحي دانشيار دانشكده داروسازي دانشگاه تهران در گفت و گو با ایسنا، با بيان اين كه گياه اصلي چاي سبز همان چاي سياه است، گفت: بوته چاي با نام علمي Theasinesis است و چنانچه هرس نشود، مي‌تواند به ارتفاع 17 متر هم برسد.

وي در ادامه افزود: با توجه به اين كه بوته چاي 3 فصل از سال هرس مي‌شود هميشه در يك ارتفاع به شكل بوته مي‌ماند به همين منظور به بوته چاي شهرت دارد.

دكتر صالحي با بيان اين كه قسمت مورد استفاده چاي، برگ سبز آن است، اظهار كرد: وقتي برگ چاي را چيده و خشك مي‌كنند كه برگ خشك شده آن تقريبا سبز رنگ بوده و به چاي سبز يا green Tea مشهور است.

وي تصريح كرد: چنانچه بر روي برگ‌هاي چيده شده چاي در كارخانجات چاي سازي عمليات تخميري انجام شود، پس از مدتي حالت تعريق و تخمير روي چاي ايجاد مي‌شود و برخي تركيبات در جريان تخمير تغيير كرده و نهايتا پس از خشك شدن به رنگ سياه يا قهوه‌اي تيره تبديل مي‌شود.

صالحي مزه تلخ چاي را مربوط به تركيبات تانن‌ها دانست و اذعان داشت: تركيبات تانن‌ها كه به ميزان 8 تا 12 درصد در برگ چاي موجود است، از مواد با اهميت چاي محسوب مي‌شوند از جمله آنها خواص ضد سرطاني يا خواصي كه باعث خنثي كردن سموم كبدي شده يا سبب محافظت كبد يا خنثي كننده راديكال‌هاي آزاد است.

وي ادامه داد: از تركيبات مهم ديگر چاي، عنصر فلوئور است كه در گياهان بسياري پراكنده بوده ولي در چاي بيشتر ديده مي‌شود و داراي خاصيت ضد پوسيدگي دندان است.

اين داروساز با بيان اين كه ميزان كافئين چاي برخلاف افكار عمومي دو برابر قهوه است، اذعان داشت: ‌در چاي ميزان كافئين بين دو تا چهار درصد و در قهوه 10 صدم تا دو درصد است. كافئين يك تركيب تحريك كننده بوده كه تحريك آن بر روي ماهيچه‌ها به خصوص پا و قلب است بنابراين پمپاژ قلب كامل صورت گرفته و در نتيجه خون رساني بهتري به اعضاي مختلف بدن مي‌شود.

وي خاصيت آرام كننده، ضد درد و كاهش خستگي را از ديگر خواص كافئين عنوان و اضافه كرد: تاكنون نزديك به 51 اثر چاي از نظر فيزيولوژي و فارماكولوژي اثبات شده كه برخي از آنها خواص اصلي و فرعي چاي هستند.

صالحي يادآور شد: خاصيت ضد ميكروب، ضد ويروس مانند ويروس ايدز البته نه به عنوان يك دارو بلكه كنترل كننده و كاهش دهنده خفيف، خاصيت ضد آلزايمر در سالهاي اخير به اثبات رسيده است.

وي با بيان اين كه چاي بيش از حد براي افرادي كه ناراحتي قلبي دارند مي‌تواند مضر باشد، خاطرنشان كرد: خاصيت كاهش كلسترول و فشار خون چاي از جمله خواصي است كه در سالهاي اخير به اثبات رسيده، همچنين چاي يك مايع ادرارآور است به همين دليل مي‌تواند كاهش فشار خون را به دنبال داشته باشد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.24126s, 18q