آموزش مسائل جنسی به نوجوانان

۱۳۸۵/۱۰/۲۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 602
آموزش مسائل جنسی به نوجوانان

مناسب ترين زمان براي آموزش مسائل جنسي به کودک و نوجوان زماني است که او سوالي را در اين زمينه مطرح مي کند.

 مريم کوشاني، کارشناس بهداشت و تنظيم خانواده درگفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان (ايسنا) واحد علوم پزشکي ايران، با تاکيد بر لزوم آموزش مسائل جنسي به کودکان و نوجوانان گفت: مسئوليت آموزش مسائل جنسي به آنها از مهم ترين موارد تربيتي است که برعهده والدين و اولياي مدرسه است اما اين مهم اغلب يا فراموش شده و يا به گونه اي مطرح مي شود که تمام نيازهاي آنان را در برنمي گيرد و باعث سردر گمي مي‌شود.

 وي با اعلام اين که براساس پژوهش هاي انجام شده، آموزش هاي مسائل جنسي به دختران اغلب توسط مادران آنها انجام مي شود، اظهار داشت: مشخص شده كه پسران در اين مورد اطلاعات کمي از پدران خود دريافت مي كنند.

 وي افزود: به نظر مي‌رسد، مادران بيش از پدران در انتقال اطلاعات جنسي به فرزندان نقش دارند و در بسياري موارد نيز پدران اين وظيفه را از خود سلب کرده و به مادران واگذار مي‌كنند.

 کوشاني با اشاره به اينکه به طور کلي اغلب والدين به نيازهاي آموزش جنسي فرزندان توجهي ندارند، تصريح کرد: فقدان آگاهي والدين از چگونگي ارائه تعاليم جنسي، ترس از شکستن حريم هاي خانوادگي و عدم آگاهي از زمان مناسب براي آموزش جنسي موانعي هستند که از ارائه اين آموزش ها جلوگيري مي کنند.

 اين کارشناس، ارائه آموزش به نوجوانان و کودکان را به روش مستقيم و غير مستقيم توصيه و اعلام کرد: آموزش مستقيم از طريق صحبت کردن است، اما نبايد به گونه اي مطرح شود که باعث بيداري زودرس شود.

 وي همچنين در خصوص آموزش غيرمستقيم مسائل جنسي گفت: نگهداري حيواناتي از قبيل مرغ و خروس و ديگر پرندگان، ذکر داستان هاي ساختگي که موجب مطرح کردن سوال از جانب کودک يا نوجوان شود، توليد گل و گياه در منزل و استفاده از فرصت هايي مانند زايمان مادر و پاسخ به سوالات کودک از جمله اين روش ها براي مطرح کردن مسائل جنسي است.

 کوشاني در پايان مناسب ترين زمان براي آموزش مسائل جنسي را به هنگام مطرح کردن سوال از جانب کودک و نوجوان دانست و اظهار داشت: لازم است والدين اين فرصت ها را غنيمت شمرده و به سوالات کودک يا نوجوان پاسخ دهند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
saeed
ba salam chera bazi az khanooom ha az shab zoofaf vahshat daran lotfan mara rahnamaiii kooonid
3.30151s, 19q