سه‌شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۸۶ - ۰۰:۰۰
کد خبر: 6067

سینوس‌ها حفراتی پر از هوا هستند که در درون استخوان‌های جمجمه‌ شما قرار دارند و از طریق مجراهایی به به حفرات بینی باز می‌شوند معنی ساده سینوزیت این است كه پوشش درونی سینوس‌های شما عفونی یا ملتهب شده‌اند،

متخصصان معمولاً سینوزیت را به سه دسته تقسیم می كنند: 

 سینوزیت  حاد كه 3 هفته یا كمتر به طول می‌انجامد.
 سینوزیت مزمن كه معمولاً 3 تا 8 هفته طول می كشد، اما ممكن است برای ماه ها یا حتی سال ها ادامه یابد.
سینوزیت راجعه كه چندین حمله حاد در طول یك سال را شامل می شود.
در بیشتر موارد سینوزیت حاد با یك سرماخوردگی شروع می شود كه عامل آن یك ویروس است. این سرماخوردگی های ویروسی علائم سینوزیت را به وجود نمی آورند، اما حتماً سینوس ها را ملتهب می كنند. در شرایط معمول هم سرماخوردگی و هم التهاب سینوس‌هاً در مدت دو هفته بدون درمان بهبود پیدا می كنند.

اما ممکن است در زمینه التهاب ویروسی سینوس، یک عفونت باکتریایی به بیماری اولیه اضافه شود و یک سینوزیت حاد چرکی بوجود آید.

علائم سینوزیت حاد  از جمله شامل سردرد، درد در پیشانی یا استخوان گونه،درد در دندان یا فك،تورم پلك،گوش‌درد یا گردن‌درد می شود. بسیاری از مبتلایان تب،گرفتگی یا ابریزش بینی، عطسه،سرفه و گلودرد نیز دارند.

تعیین علت سینوزیت مزمن، دشوار است. برخی پژوهشگران فكر می كنند كه این یك بیماری عفونی است، اما سایرین در این مورد مطمئن نیستند.

سینوزیت مزمن، یك بیماری التهابی است كه اغلب در مبتلایان به آسم بروز می كند. اگر شما مبتلا به آسم هستید، ممكن است سینوزیت مزمنی داشته باشید كه در مواردی وخامت می یابد، اگر نسبت به موارد آلرژی زای موجود در هوا از قبیل گرد و غبار، قارچ و گرده حساسیت دارید كه التهاب بینی ناشی از آلرژی را سبب می شوند، ممكن است مبتلا به سینوزیت مزمن بشوید.

پاسخ ایمنی به مواد خارجی موجود در قارچ ها می تواند سبب حداقل برخی از موارد سینوزیت مزمن باشد. به علاوه، كسانی كه به قارچ، حساسیت دارند، ممكن است به علت آلرژی به قارچ به سینوزیت مبتلا شوند. اگر در معرض ابتلا به سینوزیت مزمن هستید، هوای مرطوب، به ویژه آب  و هوای مناطق شمالی یا آلوده كننده های موجود در هوا و ساختمان ها می تواند شما را به این بیماری مبتلا كند.

از آنجا كه به دلیل ابتلا به بیمار ی هایی مثل سرماخوردگی، بینی شما می تواند دچار گرفتگی و احتقان شود، ممكن است احتقان ساده بینی را با سینوزیت اشتباه بگیرید، اما سرماخوردگی معمولا در حدود 7 تا 14روز طول می كشد و سپس بدون درمان، خوب می شود. سینوزیت مزمن اغلب بیشتر طول می كشد و علائم آن به طور مشخص بیشتر از یك سرماخوردگی ساده هستند.

پزشك با گوش دادن به شرح حال شما، انجام معاینه بالینی، درخواست رادیوگرافی و در صورت لزوم MRI یا سی تی اسكن می تواند سینوزیت را تشیخص بدهد.

عفونت‌های باكتریایی سینوس‌ها را باید با آنتی‌بیوتیك درمان كرد، در حالی كه در مورد عفونت‌های ویروسی باید صبر كرد تا دوره بیماری طی شود. استفاده كوتاه‌مدت از داروهای ضداحتقان كه برای رفع گرفتگی و آبریزش بینی بدون نسخه در داروخانه‌ها به فروش می رسند، به تخفیف علائم كمك می‌كند.
 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha