سلامت نیوز :رئیس مرکز توسعه پیشگیری بهزیستی از تمدید طرح غربالگری بینایی تا پایان آذرماه خبر داد و گفت: با توجه به اجرای طرح پیشگیری از تنبلی چشم تا کنون 220 هزار کودک 3 تا 6 سال نابینا و دارای اختلال بینایی شدید شناسایی و درمان شدند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر ؛ دکتر کاظم نظم ده در نشست خبری روز یکشنبه افزود: اجرای طرح غربالگرایی تنبلی چشم کودکان 3 تا 6 سال تا پایان آذر ادامه دارد.

وی گفت: این طرح بیش از 16 سال است که در کشور اجرا شده است و در این مدت بیش از 22 میلیون کودک در طرح غربالگرایی تنبلی چشم شرکت کرده‌اند و در سال گذشته نیز بیش از63 درصد از کودکان 3 تا 6 سال تحت پوشش این طرح قرار گرفته اند که قصدداریم با توجه به ظرفیت‌های موجود امسال این میزان را به 92 درصد برسانیم.
رئیس مرکز توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی کشور گفت: در سال جاری بیش از 51 هزار پایگاه غیر دائم و 635 پایگاه دائم در سراسر کشور آمادگی برگزاری طرح غربالگرایی تنبلی چشم را داشتند. ضمن اینکه تعداد دستگاه‌های امسال نیز نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرده است.
 
وجود 123 دستگاه تخصصی غربالگری بینایی کودکان
 
به گفته وی، در حال حاضر 123 دستگاه در کشور وجود دارد که طرح غربالگرایی تنبلی چشم را برای کودکان زیر 3 سال انجام می‌دهند و بنا داریم تا سال آینده تعداد این دستگاه‌ها را افزایش دهیم. رئیس مرکز توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی کشور تاکید کرد: با اجرای طرح غربالگرایی تنبلی چشم از بروز نابینایی و اختلالات نابینایی بیش از 220 هزار کودک در طی سالهای اخیر جلوگیری شده است. وی ادامه داد: در سال 90 حدود 2 میلیون و 183 هزار کودک در طرح غربالگرایی قرار گرفتند که البته خانواده‌ها در مناطق روستایی بیشتر از این طرح استقبال کردند.
 
 نظم ده از آموزش مربیان مهد، کارشناسان بینایی سنجی و همچنین چشم پزشکان خبر داد و گفت: در طرح غربالگرایی تنبلی چشم  خدمات سطح 2 که ارجاع به چشم پزشک است کاملاً رایگان است و در سطح یک نیز سعی می‌شود خانواده‌هایی که نیازمند باشند را کمک کنیم.
 
پوشش 92 درصدی بینایی سنجی کودکان در سال آینده
 
وی با تأکید بر اینکه هیچ مرکز دولتی و خصوصی حق دریافت پول بیشتری را در طرح غربالگرایی تنبلی چشم ندارد خاطر نشان کرد: چنانچه خانواده‌ها با هر گونه شهریه اضافی از سوی مراکز روبه‌رو شدند می‌توانند آن را گزارش دهند.رئیس مرکز توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی کشور خاطرنشان کرد: هیچ طرح غربالگرایی در دنیا ۱۰۰درصد انجام نمی‌شود ولی ما بنا داریم تا اواخر آذر این طرح را تا 92 درصد در سطح کشور اجرا کنیم.
 
وی گفت: بینایی سنجی در مناطق برخوردار از طریق دستگاههای دولتی 1900 و دستگاه خصوصی نیز 4800 تومان است و همچنین روش غیر از دستگاه در مراکز دولتی 900 و در مراکز خصوصی 1600 تومان است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =