يك كارشناس:افزودن نيتروژن، باعث بهبودرنگ و رشد مناسب خيار و طالبي‌مي‌شود

۱۳۸۶/۰۵/۱۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6108
يك كارشناس:افزودن نيتروژن، باعث بهبودرنگ و رشد مناسب خيار و طالبي‌مي‌شود

مهندس محسن سلسپور روز سه‌شنبه در گفت و گو با ايرنا افزود چنانچه كشاورزان با چنين وضعيتي در محصولات خود مواجه شوند، بايد بدانند كه با اضافه كردن نيتروژن به محصول مشكل برطرف خواهد شد.

وي اضافه كرد: در صورت كمبود نيتروژن رنگ سبز طبيعي برگ ها، روشن يا زرد مي‌شود و در صورت كمبود شديد، تمام كلروفيل از بين رفته و شاخه‌ها باريك ، سخت و فيبري مي‌شوند.

وي در خصوص برطرف كردن اين مشكل گياه خيار و طالبي اظهار داشت: براي برطرف كردن كمبود نيتروژن در خاك مي‌توان از پودرهاي بيولوژيك ( ازت و باكتر) ، كودهاي آلي (انواع كودهاي حيواني ) و منابع شيميايي نيتروژن (اوره، سولفات آمونيوم و ..) استفاده كرد.

سلسپور ادامه داد: البته زياد بودن ميزان نيتروژن در خاك هم باعث آسيب رساندن به محصول خيار و طالبي مي‌شود.

وي اضافه كرد: ميوه‌هاي خيار مبتلا به كمبود نيتروژن رنگ روشن داشته و در محل گل ، نوك آنها باريك مي‌شود و ميوه‌هاي طالبي هم در شرايط همسان كوچك مي‌شود.

به گفته وي معمولا كمبود نيتروژن در سبزيجات در اول بهار كه بارندگي سنگين است ظاهر مي‌شود، چنين كمبودي ممكن است در مرحله رسيدن محصولات نيز ديده شود.

وي افزود: بارندگي‌هاي شديد، نيترات خاك را از عمق ريشه شسته و در اعماق پايين پروفيل خاك جمع مي‌كند پس از پايان فصل بارندگي، نيترات خاك به صورت گاز درآمده و از خاك خارج مي‌شود كه پس از پايان فصل بارندگي، خاك هايي كه دچار شستشو شده‌اند ميزان نيترات كمي در اختيار خواهند داشت.

رييس بخش آب و خاك مركز تحقيقات كشاورزي ورامين با اشاره به انجام آزمون خاك گفت: با انجام آزمون خاك ميزان كم يا زياد بودن نيتروژن خاك مشخص مي‌شود كه با تعيين آن مي‌توان كمبود آن در گياه را جبران كرد.


 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
12.74888s, 19q