بروز سالانه 8000 مورد جدید سرطان پستان در کشور/کاهش سن ابتلا در زنان ایرانی

۱۳۹۱/۰۹/۱۹ - ۱۶:۰۳ - کد خبر: 62271

سلامت نیوز :معاون آموزشی و پژوهشی مرکز تحقیقات سرطان پستان جهاد دانشگاهی با تاکید بر لزوم شناسایی و تشخیص به موقع سرطان پستان به منظور موفقیت‌آمیز بودن روند درمان، گفت: متاسفانه سن ابتلا به سرطان پستان در ایران مقداری پایین‌تر از دیگر کشورهاست.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ دکتر ماندانا ابراهیمی در نشست خبری پنجمین کنگره سراسری سرطان پستان که با همت پژوهشکده سرطان پستان جهاد دانشگاهی از 22 تا 24 ماه جاری در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار می‌شود، گفت: سرطان پستان در ایران نیز مانند دیگر کشورهای دنیا، شایع ترین سرطان زنان است؛ به طوری که طبق آمار وزارت بهداشت سالانه بیش از 8 هزار مورد جدید بیماری را در کشور داریم. متاسفانه سن ابتلا به سرطان پستان در ایران مقداری پایین‌تر از دیگر کشورها گزارش شده است که البته علت آن مشخص نیست.

وی درباره سن ابتلا به سرطان پستان در زنان ایرانی، گفت: سن ابتلا در ایران 40 تا 49 سال است اما در مورد موارد ابتلای زیر 40 سال نیز باید گفت که در این مورد نیز ایران بالاتر از کشورهای اروپایی و آمریکایی است.

ابراهیمی با تاکید بر لزوم تشخیص به موقع بیماری سرطان پستان، ادامه داد: اگر بیماری زود و در مراحل اولیه تشخیص داده شود، بیمار از طول عمر طبیعی برخوردار خواهد بود. در این زمینه اطلاع رسانی به زنان و همچنین آموزش مداوم تیم درمان بسیار اهمیت دارد. خوشبختانه ایران در مورد تشخیص و درمان این بیماری از کشورهای پیشرفته عقب نیست اما لازم است که اطلاع رسانی‌ها از این بیماری مداوم باشد.

وی بر لزوم اهمیت "درمان تیمی" در سرطان پستان افزود: یکی از موانع مهمی که می‌تواند در مراجعه بیمار برای تشخیص به موقع این بیماری تاخیر ایجاد کند، ترس از تشخیص است. این درحالیست که اگر بیماری به موقع تشخیص داده شود، درمان موفقیت آمیز خواهد بود.

ابراهیمی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره برنامه‌ریزی‌های انجام شده برای توسعه مراکز جامع سرطان پستان از سوی جهاد دانشگاهی در سایر استان‌ها، گفت: یکی از مصوبات سازمان جهانی بهداشت تاکید دارد کشورهایی که امکان غربالگری این بیماری را ندارند به سمت راه‌اندازی مراکز فوق تخصصی حرکت کنند تا اقدامات لازم در این مراکز جامع انجام شود. ما نیز با الگوبرداری از این موضوع ایجاد چنین مرکز جامع و فوق تخصصی برای سرطان پستان را آغاز کردیم. جهاد دانشگاهی برنامه‌هایی برای گسترش این خدمات در سایر استان‌ها دارد تا نیاز بیماران در استان‌های خودشان رفع شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.18309s, 18q