سلامت نیوز-يكي از ايده‌هاي جالب در زمينه درمان سرطان، كشتن سلول هاي سرطاني نه با دارو بلكه با نانوهيترهاي اختصاصي است كه در واقع سلول‌هاي بدخيم را گرم مي‌كنند كه به كشتن سلو‌لها مي‌انجامد.

كشتن سلول‌هاي سرطاني با استفاده از نانوذرات مغناطيسي

دكتر محمد جوادي استاد نانو بيوتكنولوژي و عضو مركز تحقيقات پزشكي هسته‌اي در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران افزود:‌ پژوهشگران نانو موفقيت‌هايي را در مورد استفاده از نانو لوله‌هاي كربني و نانو قفس هاي طلا به عنوان نانو ابزارهايي براي گرما درماني گزارش كرده اند كه از اسيد فوليك براي هدف گيري سلول‌هاي توموري با نانو ذرات مغناطيسي استفاده مي‌شود.
وي تصريح كرد:زماني كه سلول‌هاي توموري، نانو ذرات را مي‌بلعند مي‌توان با ايجاد ميدان مغناطيسي نوسانات سريعي را به ذرات گرما داد،‌داده‌هاي مقدماتي حاصل از اين عمل كه نانو ذرات پس از قرار گرفتن در ميدان مغناطيسي مرتعش مي‌توانند دماي سلول‌ها را به بيش از 43 درجه سانتي‌گراد براي كشتن سلو‌لها برسانند.
وي يادآور شد: با استفاده از ميكروسكوپ الكتروني و گشت‌هاي سلولي به اين نتيجه رسيده‌ايم كه تنها سلول‌هاي سرطاني كه گيرنده‌هاي اسيد فوليك دارند قادر به جذب نانو ذرات هستند و اينكه هر سلول‌ سرطاني تا 300 نانو ذره را مي‌بلعد كه اين تعداد براي ايجاد گرماي لازم براي مرگ سلول كافي است.

 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =