طراحي پروتز ديسك بين مهره اي

۱۳۸۵/۱۰/۲۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 669
طراحي پروتز ديسك بين مهره اي
به گزارش سلامت نیوز به نقل از خبرنگار باشگاه خبرنگاران انوشه زرگر، دانش اموخته كارشناسي ارشد مهندسي پزشكي از دانشگاه علم و صنعت در پژوهشي به طراحي نوعي پروتز ديسك بين مهره اي كه حداكثر تطابق را با ديسك طبيعي داشته است پرداخت.
وي اين پژوهش ديسك بين مهره اي از منظر ساختار (آناتوميك و فيزيولوژيك)، هندسه (شكل و ابعاد) و عمكلرد و رفتار مكانيكي مورد مطالعه قرارداد.
دراين مطالعه با بررسي ويژگي سيليكون رابر، اين ماده براي طراحي پروتز انتخاب شد و مدلسازي وتحليل عملكرد  مكانيكي پروتز ديسك بين مهره اي با كمك نرم افزارNISA و استفاده از اناليز اجزا انجام شد.
نتايج حاصل از اين پژوهش نشان داد كه تطابق مناسبي بين ديسك طبيعي و پروتز  طراحي شده وجود دارد و پروتز از نظر رفتاري از مدل " ويسكو الاستيك شبه خطي" تبعيت مي كند كه ديسك طبيعي نيز همين رفتار را دارد.
بنابر اين پروتز پيشنهادي ازنظر رفتار و پارامتر هاي بيو مكانيكي و زيست سازگاري با بافت بدن و ساير معيارهاي طراحي مناسب شناخته شد.
يادآورمي شود: اين پژوهش با راهنمايي دكتر محمد حق پناهي انجام شده و نتايج حاصل از آن را جمعي از اعضاي هئيت علمي دانشكده مهندسي پزشكي دانشگاه علم و صنعت تأكيد كرده اند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
12.07169s, 18q