دشمن روان کارمندان

۱۳۸۵/۱۰/۲۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 671
دشمن روان کارمندان
اين در حالي است که چنين محيطهايي نه تنها کارمندان را عصبي مي کند، بلکه تا حد زيادي براي روان و جسم آنها مضر است. کارمندان چنين محيطهايي مرتبا احساس خستگي مي کنند و از درد معده رنج مي برند. آنها زندگي سختي دارند و اکثرا از ناراحتي هاي روحي و جسمي رنج مي برند. به طور کلي 40 درصد آنان احساس خستگي هاي روحي و جسمي دارند. اين مساله را آمار و مطالعات انجام شده در سال 2006 در موسسه پژوهشي کار و تکنيک بيان مي کند.
اين بررسي ها حاکي از آن است که در سالهاي اخير گرچه محيطهاي کاري به محيطهاي علمي و خدماتي مدرن تغيير شکل يافته اند ولي محيطهايي کاملا تنش زا براي روان هستند و عامل بيماري درصد بالايي از کارمندان چنين محيطهايي هستند. همچنين مطالعات نشان مي دهد کارمندان در چنين محيطهايي مدام تحت فشار استرس قرار مي گيرند و خطر سکته قلبي و افسردگي در اين افراد 2 برابر است. نکته جالب توجه اين است که يک سوم شاغلان در معرض چنين بحران هايي قرار گرفته اند ، بويژه کارمندان محيطهاي خدماتي از روابط کاري ناپايدار و دستمزدهاي نامتناسب احساس نارضايتي دارند.
در حال حاضر يک سوم شاغلان در اروپا در چنين شرايطي کار مي کنند و به صورت جدي در معرض خطر ابتلا به بيماري هاي رواني و جسمي قرار گرفته اند. 24 درصد کارمندان آلماني از حجم زياد کار به قدري در فشار هستند که تصور نمي کنند تا سن بازنشستگي بتوانند با سلامت کامل به کار خود ادامه دهند. 59 درصد کارمندان نيز نگراني هايي درخصوص ثبات شغلي خود دارند و به اين ترتيب روز به روز بر شمار کارمنداني که از مشکلات رواني از قبيل افسردگي و ترس رنج مي برند ، افزوده مي شود.
در بررسي هاي انجام شده روي 150 کارمندي که از 3 ماه مرخصي استعلاجي به دليل بيماري افسردگي استفاده کرده اند ، مشخص شد تنها عامل افسردگي در نيمي از آنها شغلشان است. نکته قابل توجه اين است که تمامي اين افراد ، کارمنداني کارآمد و وظيفه شناس بوده اند و از انجام وظايف و برنامه هاي اضافه امتناع نمي کردند.
نتايج آزمايش حاکي از آن است که اين افراد در محيط کار به دليل کار زياد و شرايط کاري خود از استرس زياد رنج مي بردند. از ديگر عوامل استرس زا در محيط کار ، رئيس و کارمندان تازه وارد هستند که مي توانند از مهمترين علل افزايش استرس در ميان کارمندان محسوب مي شوند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.842s, 18q