پنجشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۱ - ۰۶:۵۸
کد خبر: 67325

برخی افراد اگر در قصری با امکانات رفاهی بسیار زندگی کنند باز هم ناراحت هستند و هیچ گاه احساس خوشبختی نمی کنند!

من چقدر خوشبختم!
سلامت نیوز :خوشبختی موضوعی نسبی است. بعضی از انسان ها حتی اگر در غار زندگی کنند و درآمد کمی هم داشته باشند باز هم از زندگی راضی هستند، در مقابل برخی دیگر اگر در قصری با امکانات رفاهی بسیار زندگی کنند باز هم ناراحت هستند و هیچ گاه احساس خوشبختی نمی کنند! اما اگر می خواهید بدانید که نسبت به دیگران چقدر خوشبخت هستید، پیشنهاد می کنیم پرسشنامه ای که در ادامه می آید را تکمیل کنید.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از خراسان ؛ این پرسشنامه براساس اهتمام «دکتر تئو لنتز» مدیر سابق انجمن پژوهش های شخصیتی در سن لوییز میسوری تهیه شده است. دکتر لنتز بزرگ ترین پژوهش درباره خوشبختی را انجام داده است. اشخاصی که در این بررسی شرکت کردند زنان و مردانی بودند که طیف سنی 16 تا 50 سال را تشکیل می دادند. حداقل تحصیلات این اشخاص ۱۲ سال بود. دکتر لنتز براساس ارقام و اطلاعاتی که به دست آورد به "معیار خوشبختی" دست یافت.

به این 12 سوال صادقانه پاسخ دهید تا میزان خوشبختی خود را دریابید:

ردیف سوالات درست غلط

1 وقتی مسابقه ای را می بازم از آن لذت نمی برم.

2 وقتی کسی درباره من لطیفه ای می گوید از آن لذت می برم.

3 وقتی یکی از دوستانم در حضور من جایزه ای را می برد خوشحال می شوم.

4 اگر کسی در صف از من جلو بزند اعتراض می کنم.

5 خیلی زود از سرگرمی ها و تفریحات حوصله ام سر می رود.

6 اغلب روزها خیال پردازی می کنم.

7 آرزوهای زیادی در ذهن دارم.

8 احساس می کنم بیش از اندازه چاق هستم.

9 از خواندن رمان لذت می برم.

10 از خوابیدن زود هنگام به شدت متنفرم.

11 فکر می کنم جذاب هستم.

12 انتقادات را به خوبی می پذیرم.

نحوه محاسبه امتیازات:

با توجه به جواب های زیر، در ازای هر جواب مشابه به خود یک امتیاز بدهید.

اگر به سوالات شماره: یک، چهار، پنج، شش، هفت، هشت و ده پاسخ «غلط» داده اید برای هر کدام از آن ها یک امتیاز در نظر بگیرید، همچنین اگر به سوالات شماره: دو، سه، نه، یازده و دوازده پاسخ «درست» داده اید برای هر کدام از آن ها نیز یک امتیاز در نظر بگیرید، حالا مجموع امتیاز خود را محاسبه کنید، امتیاز شما در یکی از گروه های زیر قرار می گیرد:

امتیاز 12 – 9 : شما نسبت به دیگران احساس خوشبختی بیشتری می کنید. میان انتظاری که از زندگی دارید و آنچه از آن می گیرید تعادل برقرار کرده اید. اشخاص با امتیاز بالا، از تعادل اجتماعی خوبی بهره مندند. شما به این دلیل مورد توجه دیگران قرار دارید که از سیاست "زندگی کن و بگذار زندگی کنند" پیروی می کنید.

امتیاز 8 – 5 : شما فراز و نشیب های خودتان را دارید. اما در اغلب مواقع به شکل متعادل و متوسطی احساس خوشبختی می کنید. اشتیاق سوزانی برای تغییر دادن زندگی تان ندارید. شما اگر با اشخاص خوشبخت تر از خود معاشرت کنید در وضعیت بهتری قرار می گیرید.

امتیاز 4 – 0: شما می توانید به مراتب خوشبخت تر از این باشید. جواب های خود را مرور کنید. سعی کنید ببینید چه می توانید بکنید تا از این که هستید بهتر شوید.

توضیح آزمون:

در ادامه مطلب توضیحاتی در باره سوالات مطرح شده می خوانید تا در باره آن ها اطلاعات بهتری به دست آورید.

1 ـ غلط. انسان خوشبخت حتی اگر چیزی را از دست بدهد، باز هم خودش را دوست دارد. او می داند که خصوصیات مطلوب و تحسین برانگیز دیگری دارد و با اتکا به آن ها برای خود تصویر ذهنی مثبتی درست می کند.

2 ـ درست. اشخاص خوشبخت به راحتی بیشتری می توانند به خودشان بخندند، زیرا از تصویر ذهنی مطلوبی برخوردارند. آن ها خودشان را بیش از اندازه جدی نمی گیرند.

3 ـ درست. انسان شاد و خوشبخت با دیگران برخوردی هم دلانه دارد. او به قدر کافی احساس خوب دارد و از این حیث به کسی غبطه نمی خورد.

4 ـ غلط. انسان خوشبخت می تواند تا حدودی رفتارهای ناخوشایند دیگران را تحمل کند.

5 ـ غلط. انسان خوشبخت نسبت به کسی که خشنود و خوشحال نیست، از انعطاف لازم برخوردار است. او به راحتی مایوس نمی شود. می تواند زمان های ناراحتی را تحمل کند و به هدف های خود برسد.

6 ـ غلط. انسان خوشبخت برای جبران ذهنیت بد در خیال فرو نمی رود.

7 ـ غلط. افراد خوشبخت آرزوهای زیادی ندارند و به آن چه دارند راضی هستند.

8 ـ غلط. اگر خوشبخت باشید، در چیزی افراط نمی کنید. افراد پرخور اغلب احساس خوشبختی نمی کنند.

9 ـ درست. افراد خوشبخت آن قدر انعطاف پذیر هستند که از واقعیت فاصله بگیرند و از تصورات دیگران لذت ببرند.

10.غلط. دلیلش روشن نیست اما اشخاص خوشبخت به آسودگی می خوابند. شاید برای آنان که احساس خوشبختی نمی کنند پایان دادن به روز از آن رو سخت است که لحظات لذت بخش کافی را تجربه نکرده اند. از این رو دیرتر می خوابند تا شاید لحظه خوشایندی را تجربه کنند.

11. درست. افراد خوشبخت پذیرای خود هستند و در مقام لعن و نفرین خود حرف نمی زنند. افراد غیرخوشبخت اغلب تصویر جسمانی بدی دارند و درباره خود اندیشه منفی دارند.

12. درست. افراد خوشبخت وقتی اشکالات شان برملا می شود چیزی از خود کم نمی کنند. آن ها می توانند بدون این که حالت تدافعی بگیرند ، انتقادات را قبول کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha