آرایشگاه یا مطب زیبایی؟

۱۳۹۱/۱۲/۰۹ - ۱۰:۲۸ - کد خبر: 68443
آرایشگاه یا مطب زیبایی؟
سلامت نیوز : صدای باز و بسته شدن قیچی، همراه با حركت ماهرانه شانه در دستان آرایشگر تنها چیزی است كه خیلی از ما در مورد آرایشگاه‌ها می‌دانیم و فكر می‌كنیم، این قیچی و شانه مظلوم و بی‌صدا! این همه سعی و تلاش می‌كنند تا ما راضی و زیباتر از قبل به خانه برگردیم.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از جام جم ؛ غافل از این كه، خطرات كوچك و بزرگی در همین لوازم ساده در كمین نشسته؛ خطراتی كه اگر آنها را نبینیم، روزگارمان را سیاه می‌كند و اگر مراقب‌شان باشیم، كاری از دست‌شان ساخته نیست. خانم و آقا هم ندارد؛ همه از خدمات آرایشگاه‌ها استفاده می‌كنند و خیلی از آنها هم چشمشان را روی این مشكلات بسته‌اند.اما نباید بترسید و آرایشگاه رفتن را تعطیل كنید؛ مسلما این چاره كار نیست. به جای آن، باید نكات بهداشتی را در نظر داشته و هیچ وقت ساده از كنار آنها نگذرید.

استفاده مشترك از لوازم شخصی ممنوع!

دقت كرده‌اید دانش‌آموزانی كه در دوره دبستان هستند با چه دقت و توجهی لوازم شخصی خودشان را از دیگران جدا می‌كنند تا مبادا معلم، آنها را به دلیل استفاده مشترك از این وسایل جریمه كند؟ اما همین بچه‌ها وقتی بزرگ‌تر می‌شوند، استفاده از لوازم شخصی را چندان جدی نمی‌‌گیرند و آن را موضوعی خنده‌دار می‌دانند.در حالی كه متخصصان توصیه می‌كنند همیشه و در تمام مراحل زندگی، افراد باید از لوازم شخصی خودشان استفاده كنند.

این موضوع درباره خدمات آرایشی نیز اهمیت خاصی دارد و به همین دلیل توصیه می‌شود حتما هنگام مراجعه به آرایشگاه‌ها وسایل شخصی خود را همراه ببرید البته متخصصان می‌گویند حتی اعضای یك خانواده نیز نباید از لوازم آرایشی به صورت مشترك استفاده كنند ولی این موضوع در مورد افراد غریبه اهمیت بیشتری پیدا می‌كند بنابراین بهتر است خانم‌ها و آقایان قبل از مراجعه به آرایشگاه‌ها، لوازم شخصی خودشان را تهیه كرده و از آرایشگر بخواهند برای آنها از لوازم مخصوص خودشان استفاده كند.

اینجا آرایشگاه است یا درمانگاه؟

«پاكسازی و شفاف كردن پوست»، «برداشتن خال و زگیل‌های پوستی»، «پاك كردن تاتوهای قدیمی و طراحی جدید تاتو»، «ماساژ لاغری و زیبایی» و... همه این كارها در یك آرایشگاه انجام می‌شود، اما تعجب نكنید، این روزها بعضی از آرایشگران از پزشكان متخصص هم از نظر تعداد خدماتی كه ارائه می‌دهند و بدون توجه به كیفیت و سلامت آن حرفه‌ای‌تر شده‌اند.

حتی بسیاری از آرایشگاه‌هایی كه مدیران آنها هم ادعا می‌كنند كارشان را خوب بلدند و می‌دانند چه كاری انجام می‌دهند، از عوارض و مشكلاتی كه ممكن است برای مردم ایجاد شود، بی‌خبرند و افراد مختلف هم بی‌توجه به این موضوع از آنها كمك می‌گیرند. با این حال، خدماتی كه از آن نام بردیم از نظر دكتر زهره نیكبخت، به هیچ وجه نباید در آرایشگاه‌ها و از سوی افراد غیرمتخصص انجام شود.

این متخصص پوست و مو در گفت‌وگو با «جام‌جم» در این باره توضیح می‌دهد: در كل باید توجه داشته باشیم از نظر علمی و پزشكی و براساس نظر متخصصان پوست ومو، هیچ یك از اقدامات و خدمات درمانی و زیبایی كه جنبه تهاجمی دارد و در زمینه كارهای پزشكی قرار می‌گیرد، نباید در سالن‌های آرایشگاهی انجام شود.

اما متأسفانه اغلب شاهدیم كه چنین خدماتی از سوی افراد بی‌تجربه و غیرمتخصص در مكان‌هایی غیر از مطب‌‌ها و كلینیك‌ها انجام می‌شود. خیلی‌ها هم تصور می‌كنند همین كه كارشان بدون مشكل انجام می‌شود، كافی است.

در حالی كه به گفته این متخصص پوست و مو، انجام چنین خدماتی از سوی افراد غیرمتخصص تا زمانی كه در حال انجام است، مشكل خاصی ایجاد نمی‌كند، اما پس از گذشت مدتی و بعد از چند روز یا هفته، ممكن است عوارض و مسائلی برای فرد ایجاد كند.

وی با اشاره به این كه تاتو كردن نیز یكی از اقداماتی است كه انجام آن تائید نمی‌شود، در این زمینه توضیح می‌دهد: افراد واقعا از استاندارد بودن یا نبودن رنگ‌ها مطمئن نیستند و نمی‌دانند چه نوع رنگی و به چه شیوه‌ای قرار است برای آنها استفاده شود. علاوه بر این، رنگدانه‌هایی كه زیر پوست قرار می‌گیرد نیز ممكن است حتی پس از گذشت چند سال موجب بروز مشكلات و عوارض متعددی شود.به گفته وی، پاك كردن تاتو نیز هزینه زیادی برای افراد در بردارد و چند مرتبه باید تكرار شود، اما نكته مهم این است كه پاك كردن تاتو حتما باید توسط متخصص پوست انجام شود.

ناخن‌های زیبایی كه سلامت را نشانه می‌رود

امروزه خدماتی مانند كاشت ناخن‌، انجام مانیكور (خدمات زیبایی ناخن‌های دست)، طراحی روی ناخن، ویتامینه كردن و تقویت ناخن‌ها طرفداران زیادی پیدا كرده است. اما آیا واقعا انجام چنین خدماتی به نفع مشتریان است؟ دكتر نیكبخت در پاسخ به این پرسش می‌گوید: كاشت ناخن یكی از مسائل مهمی است كه این روزها خیلی با آن درگیر هستیم، چراكه كاشت ناخن با مواد اكریلیك اغلب موجب بروز حساسیت، اگزماهای طولانی‌مدت و ایجاد ضایعات قارچی می‌شود.

زمانی كه قرار است ناخن‌ها زیباتر شود، حتما باید دور آن را هم دستكاری كرد؛ یعنی نمی‌شود فقط سطح آن را تغییر داد، ولی به پوست اطرافش كاری نداشت. غافل از این كه ناخن و بخصوص سلول‌های اطراف آن به اكسیژن و تغذیه مناسب نیاز دارد و عروق خونی باید وظیفه خون‌رسانی را به خوبی انجام دهد تا ناخن هم بتواند رشد خوبی داشته باشد، اما به گفته این متخصص پوست و مو، زمانی كه مواد اكریلیك روی ناخن را می‌گیرد و آن را می‌پوشاند، مشكلات مختلفی مانند درماتیت‌ و اگزمای اطراف ناخن‌ها و ضایعات قارچی ایجاد خواهد شد.

بیماری‌هایی كه در آرایشگاه‌ها منتقل می‌شود

دكتر نیكبخت با تاكید بر اهمیت رعایت بهداشت در آرایشگاه‌ها، هشدار می‌دهد: تمام بیماری‌های عفونی و عفونت‌های پوستی از طریق ارائه نامناسب خدمات آرایشگاهی می‌تواند به افراد منتقل شود. علاوه بر این موارد، ایدز و هپاتیت نیز ازجمله بیماری‌های مهم و خطرناكی است كه می‌تواند از فردی به فرد دیگر انتقال پیدا كند. در واقع زمانی كه افراد با قیچی، سوهان، موچین و وسایل مشابه سروكار دارند، با ایجاد كوچك‌ترین خراش و بریدگی‌ای ممكن است بیماری‌ها و ویروس‌ها به آنها نیز منتقل شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.6474s, 19q