استفاده از لامپ‌هاي فلورسان در مدارس، دانش‌آموزان را دچار سردردهاي شديد مي‌كند

۱۳۸۶/۰۶/۱۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6884
استفاده از لامپ‌هاي فلورسان در مدارس، دانش‌آموزان را دچار سردردهاي شديد مي‌كند

به گزارش سلامت ینوز به نقل زا ایسنا، طبق تحقيقاتي كه در دانشگاه كمبريج صورت گرفته، از هر 10 كلاس درس در انگليس، در 8 كلاس از نور بيش از حد و افراطي و همچنين لامپ‌هاي چشمك زن استفاده مي‌شود كه به گفته محققان اين نور مي‌تواند باعث خستگي و فرسودگي چشم و تحليل رفتن قدرت تمركز شود.

محققان در اين پژوهش تاكيد كردند كه اين مشكل در صورت استفاده از تخته‌ سفيدهاي رايانه‌اي و طراحي نامناسب كلاس‌هاي درسي تشديد مي‌شود.

مارك وينترباتوم از دانشكده آموزشي كمبريج در اين باره گفت: نصب تخته‌سفيدها و پرژكتورهاي اطلاعاتي در كلاس‌هاي درس طي 10 سال گذشته رواج يافته است و من تعجب مي‌كنم كه هم اكنون اين لوازم در تمام مدارس اين كشور با اين وجود دارند اما مورد استفاده ندارند.

وي افزود: شواهد علمي نشان داده است كه اين تجهيزات به همراه لامپ‌هاي طبيعي و فلورسان در كلاس‌هاي درس مي تواند باعث بروز سردردهاي شديد و نيز مشكلات بينايي در دانش‌آموزان شود.

دكتر وينترباتوم و پروفسور آرنولد ويلكينز از دانشگاه اسيكز براي اين تحقيق، چراغ‌هاي 90 كلاس درس را در 11 مدرسه متوسطه بررسي كرده‌اند.

نتايج اين تحقيقات نشان داد كه لامپ‌هاي فلورسان به شكل نامحسوسي چشمك مي‌زنند كه اين امر مي‌تواند باعث ايجاد خستگي و ناراحتي چشمي شده و خواندن را براي دانش‌آموزان دشوار كند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.95781s, 19q