آنتی‌بیوتیک‌هایی که خطر نارسایی کلیوی را تشدید می‌کنند

۱۳۹۲/۰۳/۱۵ - ۱۱:۴۴ - کد خبر: 75251

سلامت نیوز : پزشکان کانادایی در یک مطالعه جدید هشدار دادند: مصرف آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی از خانواده فلوروکوئینولون‌ها (Fluoroquinolone)، خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن کلیوی را تشدید می‌کند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ این متخصصان با انتشار مقاله جدیدی در مجله «انجمن پزشکی کانادا» تاکید کردند، آنتی‌بیوتیک‌های فلوروکوئینولون شامل «سیپروفلوکساسین»، «لووفلوکساسین» و «موکسی فلوکساسین»، طیف وسیع و پرمصرفی از آنتی‌بیوتیک‌ها هستند که اغلب برای درمان عفونت‌های مجاری تنفسی و مجاری ادراری – تناسلی تجویز می‌شوند.

گزارش‌های اخیر از عوارض مصرف این آنتی‌بیوتیک‌ها نشان‌ می‌دهد که این دارو می‌تواند به کلیه‌ها آسیب برساند و منجر به نارسایی کلیوی شود.

متخصصان آمریکایی و کانادایی در مطالعات مشترکی دریافتند که مصرف این آنتی‌بیوتیک‌ها خطر ابتلا به بیماری مزمن کلیوی را تا دو برابر افزایش می‌دهد در حالی که در اغلب موارد هنگام تجویز این آنتی‌بیوتیک‌ها هشدار فوق که روی برچسب دارو عنوان شده در نظر گرفته نمی‌شود و پزشکان معالج باید هنگام تجویز دارو، بیشتر مراقب عوارض آن بویژه در افراد مستعد ابتلا به امراض کلیوی باشند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
10.68284s, 19q