کلیدهای طلایی آرامش در محیط کار

۱۳۹۲/۰۶/۰۳ - ۱۴:۴۴ - کد خبر: 81095

سلامت نیوز: استرس در محل کار از ریشه‌ای‌ترین دلایل اکثر بیماری‌ها اعم از خفیف و شدید است. اگر شما در محیط کار خوشحال باشید می تواند زندگی را برای شما توام با صلح و آرامش کند. قوه ابتکار را افزایش داده و کارایی شما را در زندگی بالا می برد.با آگاهی از نکات مطرح شده در این مطلب می توانید در محیط کاراحساس شادی و آرامش داشته باشید.سطوح فشار فشار های که در محیط کار وارد می شود برای مثال کارهایی که در فوریت باید انجام دهید و یا هدفی که باعث ایجاد انگیزه در شما می شود ،می تواند کمک مثبتی برای موفقیت باشد و سطح فشار در کار کاهش می یابد . فشار ممکن است در سطحی باشد که به شما هشدار دهد چیزی غلط است و شما کم کم دچار تنش شوید .اگر این تنش در طولانی مدت ادامه یابد ، به سلامت جسمی و روانی شما صدمه وارد می کند . وقتی فشار در سرکار زیاد می شود باید یاد بگیرید چگونه آن را کنترل کنید .
تنش در محیط کار به واکنش فرد در برابر فشار روانی تنش می گویند .تنش می تواند مثبت و منفی باشد . اگر تنش مثبت باشد می تواند فرصتی برای نشان دادن خودتان باشد ، و یا این که شما کاری را در فوریت انجام دهید فراهم کند . اگر تنش منفی باشد کارایی شما کاهش می یابد و قدرت انجام فعالیت ها کاهش می یابد ، هم چنین ممکن است تنش منفی باعث این شود که شما جهت رسیدن به آرامش از سیگار و مشروب استفاده کنید .
با ایجاد تنش در بدن چه تغییراتی ایجاد می شود ؟ هنگام تنش فشار خون شما افزایش می یابد ، ضربان قلب زیاد می شود ،ماهیچه های شما به خاطر سهولت در عمل سفت و کشیده میشود ، روند گوارشی شما کند می شود ، تنفس شما افزایش می یابد . واکنش که در برابر تنش از خود نشان می دهید به واکنش جنگ و گریز معروف است ، زیرا این تغییرات بدن را آماده می کند که بتواند بجنگد و یا فرار کند .
چرخه مفید یا مارپیچ نزولی؟ واکنش جنگ یا گریز برای انسان اولیه روش مفیدی بود . قادر به جنگ یا گریز بودن به خاطر ایمنی در مواقع فشار ، بقای او را تضمین می کرد و این چرخه ی مفیدی بود . سعی کنید از این چرخه در محیط کاری تان استفاده کنید . شما به خاطر فشار کار احساس می کنید در معرض تهدید یا آسیب قرار گرفته اید ، واکنش جنگ یا گریز آغاز شده است ، بدنتان بسیار فعال می شود نه جنگ نه گریز کار زیادی برای دورنماهای شغلی تان انجام نمی دهد ، پس اسن کار را نمی کنید . شما در حال حاضر تحت فشار بیشتر از نظر جسمی هستید . شما به توجه نکردن به چرخه ی جنگ و گریز ادامه می دهید ، در نتیجه فشارها بیشتر می شود .شما به طور ناخواسته چرخه ی مفیدی را به مارپیچی نزولی تبدیل کرده اید .
منبع فشار فشارهای زیادی در سر کار وجود دارد ولی فقط تنها یک منبع تنش زا وجود دارد . شما همواره باید این سوال ها را بپرسید : چه چیزی باعث ایجاد فشار می شود ؟ واکنش به فشار در این موقعیت چیست ؟ چه کسی واکنش نشان می دهد ؟ و در نهایت منبع تنش در کجاست ؟
منبع فشارهای کاری کجاست ؟ محیط فیزیکی ، ویژگی های شغلی ، افراد در محل کار باعث ایجاد فشار است .بدن به تنش واکنش نشان می دهد بنابراین نسبت به آنها دقت کنید.
دیدگاه ها نتیجه را تحت تاثیر قرار می دهد بعضی از دیدگاه ها ایجاد تنش می کنند ، بقیه نه . تصور کنید قرار است برنامه نرم افزاری جدیدی روی کامپیوتر تان در سرکار نصب شود ، ممکن است فکر کنید : نرم افزار جدید احتمالا به معنی خسارت های شغلی است . فوق العاده است ، فرصتی است تا مهارت های دیگری را به سواابقم اضافه کنم . چگونگی واکنش تان نسبت به فشار و تنش به دیدگاهتان بستگی دارد .
تاثیر و انتخاب ممکن است دیدگاه شما تحت تاثیر عواملی قرار بگیرد : تجربه قبلی از موقعیت : این که آیا شما از موقعیت جان سالم به در برده اید و این که چگونه موفق شده اید برای اولین بار با مسئله ای روبرو شدن : ترس از ناشناخته ، بدون هیچ گونه تجربه قبلی که در این زمینه استفاده شود . ارزش ها و اعتقادات : این که افراد باید با طور یکسان برخورد کرد و زندگی خانوادگی تان مهم تر از کارتان است . شخصیت : ممکن است شما جاه طلب باشید و یا فردی آرام و راحت باشید . ممکن است دیدگاه تان تحت تاثیر قرار بگیرد ولی با این وجود آزاد هستید که انتخاب کنید .چه کسی به شما می گوید به جکی بخندید یا نخندید . ممکن است تحت تاثیر قرار بگیرید اما انتخاب با شماست .
انتخاب دیدگاه تان اگر بخواهید بیاموزید که افکار کاهش دهنده فشار را انتخاب و تنظیم کنید ممکن است کمی تمرین لازم باشد . دیدگاه های مختلف را این گونه به وجود بیاورید : واقعیات موقعیت را بر روی کاغذ یادداشت کنید ،این امر تفکرتان را روشن و به شما کمک می کند موقعیت را از طریق متفاوتی بنگرید . خودتان را به جای دیگران بگذارید .آنان موقعیت را چگونه می بینند ؟ با دیگران صحبت کنید .افراد دیگر همواره می توانند به شما کمک کنند تا دیدگاه دیگری پیدا کنید . شما مجبور نیستید با آنان موافق باشید ولی ممکن است آنان ذهن تان را بر ایده ها ی بیشتری باز کنند . دیدگاهی را انتخاب کنید که فشارتان را کاهش می دهد .
اهمیت آن را به درستی حدس بزنید بدترین را مجسم کنید . به این فکر کنید که موقعیت چگونه می تواند بدتر از آن چه که واقعا هست بشود .این امر شما را قادر می کند که افکار اصلی را با شناخت بهتری بنگرید و شما را تحت فشار کمتری قرار می دهد . ارزش های خود را وارسی کنید . آیا شما به خاطر مسئله ای تحت فشار قرار می گیرید که در صحنه مهم تر زندگی اصلا آنقدر مهم نیست ؟ خودتان را به خاطر مسائل کم اهمیت تحت فشار قرار ندهید .
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.28198s, 18q