ترخیص بخش عمده‌ای از داروهای انباشت شده در گمرک فرودگاه امام (ره)

۱۳۹۲/۰۶/۰۵ - ۱۱:۵۲ - کد خبر: 81234
ترخیص بخش عمده‌ای از داروهای انباشت شده در گمرک فرودگاه امام (ره)

سلامت نیوز : رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو از ترخیص بخش عمده‌ای از داروهای انباشت شده در گمرک فرودگاه امام خمینی (ره) خبر داد.

ناصر ریاحی در گفت‌وگو با (ایسنا)، افزود: روال واردات و ترخیص دارو به حالت عادی بازگشته و کمیته قیمت‌گذاری نیز به سرعت در حال تعیین قیمت داروهای وارداتی است.

او در پاسخ به این سوال که آیا با توجه به ترخیص داروهای وارداتی از گمرک شاهد افزایش قیمت دوباره‌ای در بازار دارو خواهیم بود گفت: بعید به نظر می‌رسد با توجه به ثبات ارزی به وجود آمده در بازار شاهد افزایش قیمت داروهای وارداتی باشیم.

وی افزود: به نظر می‌رسد با توجه به رایزنی‌های انجام شده سازمان تامین اجتماعی نیز پذیرفته که افزایش قیمت داروی ایجاد شده در سال جاری را پوشش دهد و وزیر بهداشت نیز به دنبال تامین منابع مالی جدید برای این حوزه است. امیدواریم به زودی وضعیت بازار دارو به آرامش کامل مانند دو سال قبل برسد.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که وزیر جدید بهداشت اخیرا وعده داده است که طی یک سال آینده بازار دارو به ثبات خواهد رسید و قیمت‌ دارو نیز در بازار کاهش خواهد یافت.

دارو و برخی تجهیزات پزشکی سال قبل در اولویت نخست واردات کالا قرار داشتند و برای واردات نیز ارز مرجع دریافت می‌کردند اما بانک مرکزی از اوایل اردیبهشت امسال ارز مرجع واردات دارو را حذف و اعلام کرد که از این پس دارو صرفا با ارز مبادله‌ای وارد خواهد شد. با این وجود چندی پیش وزیر صنعت، معدن و تجارت خبر داد که براساس توافق انجام شده قرار است تا پایان سال واردات کالاهای اساسی و نهاده‌های دامی با ارز مرجع وارد شوند.

بانک مرکزی در سال 1391 بیش از سه میلیارد دلار ارز مرجع به واردات دارو اختصاص داده بود. طی دو ماه نخست امسال هم حدود 500 میلیون دلار به واردات دارو، مواد اولیه دارویی و تجهیزات پزشکی اختصاص یافت.

تا پیش از آغاز ترخیص دارو بالغ بر 330 تن دارو و مواد دارویی در گمرک فرودگاه امام خمینی (ره) انباشت شده بود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.32427s, 19q