رتبه 46 ایران در تولید حق بیمه/ ضرورت تدوین بیمه های کارآمد برای بهبود معیشت مردم

۱۳۹۲/۰۶/۱۲ - ۱۶:۰۲ - کد خبر: 81708
سلامت نیوز : کارشناس ارشد بیمه گفت: تدوین بیمه های کارآمد برای رشد اقتصادی و توسعه کشور و همچنین بهبود وضعیت معیشت مردم ضروری است.

مجید صفدری در گفتگو با مهر افزود: بیمه و اقتصاد لازم و ملزوم یکدیگرند و دوکفه ترازو در مناسبات اقتصادی و اجتماعی جامعه هستند. پیشرفت و توسعه صنعت بیمه با توسعه اقتصادی کشورها متقارن است ، بهبود وضعیت اقتصادی، افزایش مبادلات، بهبود سطح استانداردهای زندگی موجب پیشرفت و توسعه صنعت بیمه خواهد شد و متقابلا پیشرفت و اشاعه بیمه نیز در بهبود وضع معیشت افراد و توسعه اقتصادی کشورها موثر خواهد بود و اگر اقتصاد یک کشور متکی به بیمه و تامین ناشی از آن نباشد به یقین در معرض تهدید خطرهای بیشماری قرار خواهد گرفت.

وی گفت: نقش بیمه در اقتصاد از دید کلان شامل حفظ ثروت ملی ، تضمین و توسعه سرمایه گذاری ها ، ایجاد اعتبار و توسعه مبادلات و بهبود موازنه های ارزی و از دید خرد شامل افزایش میل به پس انداز ، افزایش کار آیی بازرگانان و ایجاد امنیت مالی جهت فعالیتهای بازرگانی و کمک موثر در توزیع نسبی هزینه ها می باشد.

این کارشناس بیمه تاکید کرد: آمارها و عملکردها و نظر سنجی های انجام یافته ، ناکارآمدی و عقب بودن صنعت بیمه از سند چشم انداز بیست ساله را به وضوح نشان  می دهد، بطوریکه با وجود 75 هزار نفر شاغل در این صنعت اعم از بخش دولتی وخصوصی و وجود 800 شعبه بیمه ای، کل گردش مالی این صنعت حدود 13 هزار میلیارد تومان، ضریب نفوذ بیمه یک و نیم درصد و سرانه حق بیمه حدود 85 دلار  و رتبه چهل و ششم تولید حق بیمه و رتبه هفتاد و ششم از نظر حق بیمه سرانه و ضریب نفوذ بیمه را در دنیا کسب کرده ایم حال آنکه در سند چشم انداز باید ضریب نفوذ بیمه هفت و نیم درصد باشد.

صفدری افزود: با وجود تمامی چالشهایی که در این صنعت وجود دارد می توان با استفاده از مدیران جوان و پر انرژی و متعهداین صنعت در کنار تجربه اساتید صاحب نظر وتکیه به خرد جمعی که دردولت تدبیرو امید شرایط آن فراهم است با برنامه های عملیاتی کارشناسی شده واستفاده از نخبگان این بخش شاهد شکوفایی روز افزون بیمه های بازرگانی و کار آمدی این صنعت باشیم.

به گفته وی، اصلاح و توسعه فرهنگ بیمه ای در آحاد جامعه ، توجه به سیاست گذاریها و نظارتهای مناسب، کاهش قیمت تمام شده محصولات بیمه ای و توجه به بیمه های خرد ، متناسب کردن شرکتهای بیمه گر، توجه به تکریم ارباب رجوع و مشتری مداری و در نظر گرفتن حقوق بیمه گذاران ، توجه به پیشرفت فن آوری اطلاعات و نظام آماری، وضع قوانین و مقررات و آئین نامه های مدرن بیمه ای جهت اصلاح شرایط  بیمه نامه ها و شرایط سرمایه گذاری در بورس با توجه به شرایط تحریم وترغیب به رقابت حرفه ای، ایجاد بیمه گر تخصصی در بیمه عمر، اصلاح بیمه شخص ثالث و تعامل بیشتر با مجلس و... از جمله اقداماتی است که می تواند در جهت صنعت بیمه کارآمد آنها را بکار برد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.65663s, 19q