اعتبار مورد نیاز برای تامین دارو در اختیار وزارت بهداشت نیست

۱۳۹۲/۰۶/۱۳ - ۱۵:۱۱ - کد خبر: 81758
سلامت نیوز : رئیس انجمن تالاسمی ایران با اشاره به مشکل تامین منابع ارزی برای تامین دارو گفت: این طور می‌گویند که اعتبارات برای تامین دارو در اختیار وزارت بهداشت نیست و همین مسئله موجب شده که در تهیه دارو با مشکل مواجه باشیم.

مجید آراسته در گفتگو با ایلنا با بیان این مطلب افزود: وزیر بهداشت و معاونان ایشان قول داده‌اند که پیگیر مسئله دارو باشند و در متممی هم که به مجلس فرستاده‌اند ارز مورد نیاز دارو و تجهیزات پزشکی گنجانده شده است.

وی به کیفیت پایین داروهای تولید داخل اشاره کرد و افزود: قرار بر این شده است که مواد اولیه دارو‌ها بر اساس استانداردهای مورد تایید وزارت بهداشت باشد و همچنین از کارخانه‌هایی مواد اولیه تهیه شود که در گذشته تهیه می‌شد، تا اثر بخشی بیشتری داشته باشد.

آراسته با اشاره به اینکه بیماران تالاسمی همچنان برای تهیه دارو مشکل دارند، گفت: دارو به طور سهمیه بندی در اختیار بیماران تالاسمی قرار می‌گیرد به طوری که به هر بیمار تالاسمی به طور متوسط ۴۰ تا ۵۰ دارو می‌رسد که این رقم در مورد داروهای ایرانی ۸۰ تا ۱۰۰ است.

وی با اشاره به اینکه در استان‌های شمالی کشور بیشتر از ۴۰ تا ۵۰ داروی ایرانی در اختیار بیماران تالاسمی قرار نمی گیرد، افزود: این در حالی است که یک بیمار تالاسمی به طور متوسط ۸۰ تا ۱۰۰ دارو نیاز دارد که این رقم ممکن است در حالت عادی به عدد۱۲۰ و در حالت اورژانسی به ۱۵۰ برسد.

آراسته خاطرنشان کرد: ظاهرا مشکل تامین منابع ارزی تنها برای داروهای بیماران تالاسمی نیست و داروهای سرطانی و ام اس نیز چنین وضعیتی دارند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.89061s, 19q