احتمال کاهش باروری در زنان مبتلا به آندومتریوز/ علائم بیماری

۱۳۹۲/۰۶/۱۵ - ۱۱:۰۶ - کد خبر: 81846
سلامت نیوز: یک متخصص زنان و زایمان گفت: اگر خانمی در سنین باروری دچار بیماری "آندومتریوز" شود، ممکن است احتمال نازایی وجود داشته باشد. بنابراین، به این قبیل زنان پیشنهاد می‌شود كه زودتر بچه‌دار شوند، چرا كه آندومتریوز تا حدی باعث كاهش احتمال باروری بانوان می شود.

دکتر ابوطالب صارمی در گفتگو با مهر به این بیماری اشاره کرد و افزود: آندومتریوز بیماری است كه طی آن بافتهای داخل رحم كه آندومتر خوانده می‌شود به اشتباه در جایی خارج از رحم قرار می‌گیرد. ضایعات آندومتریوز را در هر جایی از حفره لگن از جمله روی تخمدانها، در لوله فالوپ و نیز بر روی دیواره های لگنی می توان مشاهده کرد. این بیماری می‌تواند از بعد از دوران بلوغ تا قبل از یائسگی برای خانمها پیش بیاید و ابتلا به آن، سن خاصی ندارد.

این متخصص زنان و زایمان در مورد علل بروز این بیماری گفت: یكی از علل بروز آندومتریوز می‌تواند خود سیكل عادت ماهانه باشد. به این صورت كه خون به صورت برگشت پذیر از داخل لوله‌ها وارد حفره شكمی شده و سلولهایی از آندومتر كه هنوز زنده هستند، در آنجا نشسته و كاشته می‌شود. همین كاشته شدن سلولها باعث بروز بیماری می‌شود. از‌ جمله علائم این بیماری دردهای غیرطبیعی، توده‌های لگنی و كیست‌های تخمدانی است كه نشانه‌ای از وجود آندومتریوز است.

وی ادامه داد: ممكن است افراد به دلیل وجود توده‌های لگنی یا كیستهای تخمدان به پزشك مراجعه كنند، اما علامت واضح وجود این بیماری، درد شدید هنگام عادت ماهانه است به طوریكه هر ماه از ماه قبل درد بیشتری احساس می‌شود. بسیاری از زنان با این علائم به پزشك مراجعه می كنند و در این موارد پزشك بیشتر به آندومتریوز شك خواهد كرد.

صارمی در ارتباط با روشهای درمانی این بیماری گفت: تنها راه تشخیص بیماری، داشتن نمونه بافت‌شناسی است. یعنی آزمایشگاه باید بافت آندومتریوز را تشخیص داده و تایید كند كه امروزه بیشتر از شیوه "لاپاراسكوپی" برای این منظور استفاده می‌شود و بعد از تشخیص، ادامه درمان روشهای مختلفی دارد كه بنابر نظر پزشك از آنها استفاده می‌شود.

وی در باره احتمال کاهش باروری در زنان مبتلا به این بیماری، اظهارداشت: در بعضی موارد بنا‌ به نظر پزشك متخصص با داروهای خاص حتی سیكل عادت ماهانه بیمار را نیز به كلی قطع می‌كنند تا بیماری بهبود یابد اما در شرایطی كه بیمار دختری است كه تنها با مشكل دردهای دوران قاعدگی مراجعه می‌كند یا خانمی كه نزدیك سنین یائسگی است، احتیاج به كار خاصی جز درمان طبیعی نیست. اما اگر در اثر این بیماری كیست تولید شده باشد، حتما كیست را باید برداشت زیرا كیست می‌تواند خود عوارض و مشكلاتی ایجاد كند.

صارمی ادامه داد: اگر خانمی در سنین باروری با این مشكل روبه‌رو شود، احتمال نازایی نیز ممكن است وجود داشته باشد. پس كسی كه سابقه آندومتریوز دارد، كیستی داشته یا به هر صورتی با این بیماری روبرو بوده، باید با درمانهای پزشكی تحت نظر قرار ‌گیرد. به چنین خانمهایی پیشنهاد می‌شود كه زودتر بچه‌دار شوند، چرا كه آندومتریوز تا حدی باعث كاهش احتمال باروری بانوان می‌شود. در این موارد برای از بین بردن بافتهای آندومتریوز درمان طبی شدید مانند جراحی انجام می‌گیرد و سپس برای باروری با شیوه‌های درمانی مختلف به وی كمك می‌شود.

وی با عنوان این مطلب که آندومتریوز بیماری ترسناکی نیست و تنها به پیگیری نیاز دارد، تاکید کرد: این بیماری به سمت سرطان یا مشكلات بزرگتر پیش نخواهد رفت، بنابراین جایی برای نگرانی وجود ندارد و با وجود بیماری می‌توان به زندگی عادی ادامه داد. تنها باید پس از تشخیص و درمان، زیر نظر پزشك  بود. اما نکته ای که خانمها باید به آن توجه کنند دوری از استرس و تغذیه مناسب است که در روند بهبود این بیماری تاثیرگذار است. مصرف مواد محرك كافئین دار مثل قهوه غلیظ، چای زیاد و شكلاتهای تلخ و... بهتر است كاهش یابد. آندومتریوز درجات مختلفی دارد، خفیف، متوسط و شدید. در مواردی كه این بیماری شدید است به دلیل وجود چسبندگی‌های لگنی ممكن است بارداری سخت شود. در درجات متوسط ممكن است بیمار بتواند باردار شود و در موارد خفیف نیز آنها تفاوتی با افراد عادی ندارند. مهم است كه بیمار بداند اینگونه نیست كه این بیماری، امكان بارداری را به كلی از بین ببرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.37294s, 18q