کوله‌پشتی مناسب برای دانش‌آموزان از دیدگاه پزشکان

۱۳۹۲/۰۶/۱۵ - ۱۲:۴۰ - کد خبر: 81876
سلامت نیوز: یک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی، انحراف شانه‌ها به طرف جلو و ایجاد قرمزی روی پوست را از علایم نامناسب بودن کوله پشتی عنوان کرد.

دکتر شریف نجفی در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: مطالعات مختلف نشان می‌دهد ناهنجاری‌های اسکلتی و قامتی در دانش آموزان شیوع بیشتری پیدا کرده است که انحراف ستون فقرات، قوز ‍پشتی، افتادگی و عدم تقارن شانه‌ها، دردهای مزمن و مبهم در ستون فقرات برخی از این ناهنجاری‌ها هستند.

وی علل مختلفی را در افزایش بد شکلی‌های عضلانی- اسکلتی موثر دانست و افزود: عادت‌های اشتباه در نحوه نشستن یا مطالعه کردن، میز و صندلی نامناسب، استفاده طولانی مدت از رایانه، تلویزیون، کم تحرکی و استفاده از کیف نامناسب از عوامل مهم در ایجاد عوارض ستون فقرات هستند.

این متخصص طب فیزیکی و توانبخشی با بیان این که کوله پشتی از کیف دستی و سامسونت مناسب‌تر است، افزود: کوله پشتی‌های دوبنده با بندهای نرم و پهن توصیه می‌شود. بندهای کوتاه‌تر از افتادن کوله پشتی بر روی کمر و باسن جلوگیری می‌کند.

وی با اشاره به اهمیت جنس و نوع بندهای کوله پشتی گفت: دوبند کوله پشتی باید موازی و متناسب هم باشند تا از کج شدن کوله به یک سمت ممانعت کنند. اگر کمربندهای کوله به روی کمر و قفسه سینه بپیچد، وزن محتویات کیف به طور متعادل تری پخش می‌شود.

دکتر نجفی ادامه داد: اگر بندهایی که کوله پشتی را از شانه آویزان می‌کند پهنای مناسبی نداشته باشد با فشار بر روی عروق و اعصاب دست‌ها باعث خستگی زودرس دست‌ها و یا گزگز- مورمور و خواب رفتن دست‌ها می‌شود.

این متخصص طب فیزیکی و توانبخشی درباره اهمیت وزن کیف و تناسب آن با افراد گفت: وزن کیف به همراه محتویات آن، نباید بیش از 10 درصد وزن دانش آموز باشد و کتاب‌ها یا اجسام سنگین باید طوری در کیف گذاشته شود که به بدن نزدیک‌تر باشند. دقت شود که دانش آموز وسایل غیرضروری را با خود به مدرسه نبرد.

وی ادامه داد : کیفی که دارای چند محفظه باشد بهتر است زیرا به گسترش یکنواخت وزن کیف کمک می‌کند. جنس کوله پشتی باید چرمی یا برزنتی باشد تا به راحتی تغییر شکل ندهد و شکل آن با محتویاتش همگن باقی بماند.

دکتر نجفی محل قرار گرفتن کوله پشتی را بسیار حائز اهمیت دانست و افزود: محل قرارگیری کوله پشتی در پشت است و نباید به کوله کمری تبدیل شود کوله پشتی نباید از مهره هفتم پشتی (خطی که به موازات ناف به سمت پشت کشیده شود)پایین‌تر قرار گیرد.

وی انحراف شانه‌ها به طرف جلو و ایجاد قرمزی روی پوست را از علایم نامناسب بودن کوله پشتی عنوان کرد و افزود: انجام تمرینات ورزشی به ویژه ورزش‌های شانه و ستون فقرات آمادگی دانش آموز را برای حمل کوله پشتی بیشتر می‌کند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
12.91427s, 19q