یک جراح استخوان و مفاصل:

اهمیت تشخیص بهنگام پرانتزی بودن زانو ها+روشهای درمانی

۱۳۹۲/۰۶/۱۸ - ۱۳:۰۶ - کد خبر: 82076
اهمیت تشخیص بهنگام پرانتزی بودن زانو ها+روشهای درمانی
سلامت نیوز: یک جراح استخوان و مفاصل با بیان اینکه :« کشف دلیل پرانتزی بودن پاها مخصوصا در معاینات پزشکی در دوران کودکی می تواند از گسترش فاجعه بار این بیماری جلوگیری کند ». افزود:« در مراحل اولیه تشخیص ، با استفاده از فیزیو تراپی وسایر درمان ها می توان از پیشرفت بیماری جلوگیری کرد ، عدم تشخیص به موقع این بیماری میتواند تخریب زود هنگام مفصل زانو را به همراه داشته باشد ».

دکتر محسن سعادت جو در گفت وگو با خبرنگار سلامت نیوز در رابطه با پاهای پرانتزی که برخی به آن مبتلا هستند گفت: « پاهای پرانتزی که نوعی انحراف در استخوان های پیرامون زانو است ، به خصوص استخوان هایی که از مفصل به سمت پایین است که دچار درجاتی از انحراف می شود به طوری که با محور واقعی و مکانیکی بدن زاویه ای پیدا می کند که به صورت پرانتزی خود را نشان می دهد».

وی در ادامه گفت: « این انحرافی که در زانو ایجاد می شود باعث غیر طبیعی بودن ساختار استخوان ها می شود و بخشی از استخوان ها که دچار چنین حالتی شده اند باعث ایجاد فشار بیشتری در داخل زانو می شود و به همین دلیل غضروف های بخش داخلی مفصل زانو زودتر از حد معمول دچار ساییدگی می شوند که سبب ایجاد درد در نواحی داخلی و خارجی مچ پا و حتی درد هایی در ناحیه کمر خواهد شد ».

این جراح استخوان و مفاصل در ادامه گفت :« علاوه بر این که با معاینات فیزیکی می توان به وجود زاویه انحرافی در زانو پی برد ، با استفاده از رادیولوژی هم می توانیم تشخیص دقیق تری از میزان درجه انحراف این زاویه در زانو داشته باشیم ».

محسن سعادت جو در رابطه با سن شروع این بیماری گفت :« در مجموع این بیماری در سنین خیلی پایین و قبل از تکمیل رشد استخوانی در خانم ها و آقایان شروع می شود ، معمولا در خانم ها شایع تر است ».

سعادت جو ، جراح استخوان و مفاصل ، علل ابتلا به این بیماری را چنین بیان کرد :«این مشکل ریشه خانوادگی دارد ،اما عواملی از قبیل کمبود کلسیم در رژیم غذایی در دوران کودکی ، برخی از صدمات وارد شده به ناحیه زانو و یا اشکال درزاویه محور لگن میتواند علت ابتلا به این بیماری باشد که می تواند صدمات جبران ناپذیری در فرد ایجاد کند ».

وی در ادامه افزود :« به طور کلی کشف این بیماری بعد از تکمیل سنین رشد استخوانی امکان پذیر می باشد ، برای درمان استفاده از فیزیوتراپی و انجام ورزش های خاص پیشنهاد می شود و اگر میزان زاویه به مقدار قابل ملاحظه ای باشد ، هم چنین اگر بیماری در مراحل اولیه باشد ، بیمار با مشورت با پزشک متخصص می تواند از عمل جراحی استفاده کند ».

این جراح استخوان و مفاصل در رابطه با انجام فعالیت های ورزشی در این بیماران گفت: « دویدن وضعیت بیمار را بد نخواهد کرد حتی توصیه می شود که افراد پیاده روی کنند مخصوصا پیاده روی بر روی سطح صاف و یا دویدن با سرعت کم و بر سطوح بدون شیب انجام دهند ، که مشکلی برای بیمار ایجاد نخواهد کرد . آنچه باعث گسترش مشکل بیمار وجود دارد عبارتند ار پله ، سطح شیب دار و گاهی فعالیت های ممتد روزانه که ممکن است فرد انجام دهد ».

یک جراح استخوان و مفاصل با بیان اینکه :« کشف دلیل پرانتزی بودن پاها مخصوصا در معاینات پزشکی در دوران کودکی می تواند از گسترش فاجعه بار این بیماری جلوگیری کند ». افزود:« در مراحل اولیه تشخیص ، با استفاده از فیزیو تراپی وسایر درمان ها می توان از پیشرفت بیماری جلوگیری کرد ، عدم تشخیص به موقع این بیماری میتواند تخریب زود هنگام مفصل زانو را به همراه داشته باشد ».
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.8358s, 18q