دوشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۲ - ۱۶:۴۳
کد خبر: 82112

سلامت نیوز : رئیس انجمن داروسازان چهارمحال و بختیاری از کمبود تعداد داروساز در استان خبر داد.

محمد شاهقلی در گفت‌وگو با (ایسنا)، با تاکید بر ضرورت رفع این معضل در استان، اظهار کرد: مهاجرت فارغ التحصیلان داروسازی و تمایل آنان به خدمت در شهرهای بزرگ، باعث شده تا تعداد داروسازان فعال در استان با میزان جمعیت تناسب نداشته باشد.

وی، نیاز به سرمایه‌گذاری کلان، محدودیت‌های قانونی و لزوم رعایت تناسب بین جمعیت مناطق و تعداد داروخانه ها را از مشکلاتی دانست که راه‌اندازی داروخانه توسط داروسازان در استان را با مشکل مواجه کرده است.

شاه‌قلی خاطرنشان کرد: بر این اساس، تعداد قابل توجهی از داروسازان مشغول به فعالیت در داروخانه‌هایی با مالکیت افراد غیرداروساز شده‌اند.

رئیس انجمن داروسازان استان افزود: هم اکنون حدود ۲۰ دانشجو از استان در حال تحصیل در رشته داروسازی در دانشگاه‌های کشورند که با جذب آنان مشکل کمبود داروساز در استان تا حدودی حل می‌شود.

شاه‌قلی، پرداخت نشدن به موقع مطالبات داروخانه‌ها توسط سازمان‌های بیمه گر را از دیگر مشکلات داروسازان و داروخانه‌های استان عنوان کرد و گفت: به دلیل کمبود اعتبار، تامین و ارائه دارو توسط داروخانه‌ها با مشکل مواجه شده است.

به گفته وی، با توجه به سخت تر شدن شرایط شرکت‌های توزیع دارو، در صورت ادامه این روند، داروخانه‌های استان برای تامین دارو با مشکل جدی مواجه خواهند شد.

شاه‌قلی، اجرای طرح الزام داروسازان به فعالیت در داروخانه‌ها و مناطق محروم را اقدامی موثر در جبران کمبود داروساز در استان دانست و افزود: در این طرح طبق مصوبه مجلس، دانشجویان داروسازی که بیش از ۱۴۰ واحد درسی را بگذرانند، می‌توانند حداکثر به مدت یک سال به عنوان مسئول فنی در داروخانه مناطق زیر ۵۰ هزار نفرجمعیت فعالیت کنند و این مدت به عنوان خدمات طرح آنان لحاظ می‌شود.

وی با اشاره به مزایای در نظر گرفته شده برای داروسازان استان، گفت: افزایش امتیاز سابقه کار در مناطق محروم را از مزایای در نظر گرفته برای این افراد است.

انجمن داروسازان فعالیت خود را از سال ۷۸ در استان، آغاز کرده است و در حال حاضر یکصد نفر عضو دارد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =