بیماران هموفیلی مراقب باشند تا دچار خونریزی نشوند

۱۳۹۲/۰۶/۲۲ - ۲۱:۲۴ - کد خبر: 82381
سلامت نیوز: یک فوق تخصص بیماری‌های خونی به کمبود ورود فاکتورهای انعقادی در کشور اشاره کرد و افزود: بروز بیماری هموفیلی به صورت ارثی است.

دکتر کمال اسحاق حسینی در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص مشکلات بیماران هموفیلی، اظهارکرد: بروز بیماری هموفیلی به صورت ارثی است که در این صورت بدن توانایی خود را برای ایجاد لخته و انعقاد خون در موقع خونریزی به هنگام پاره شده رگ های خونی از دست خواهد داد. این دسته از بیماران مجبور به گرفتن فاکتورهای انعقادی به صورت مادام العمر هستند.

این فوق تخصص بیماری‌های خونی با اشاره به اینکه دریافت فاکتورهای انعقادی برای درمان بیماران هموفیلی به شکل وارداتی در کشور انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: این فاکتورها به دلیل اینکه به صورت رایگان در اختیار بیماران هموفیلی قرار می‌گیرد، هزینه‌های بسیار بالایی را برای دولت به دنبال خواهد داشت، بنابراین به علت محدودیت در بسیاری از موارد بیمار به هنگام خونریزی برای دریافت فاکتور به مراکز درمانی مراجعه می‌کند.

وی بیماران هموفیلی را به پیشگیری از ایجاد خونریزی توصیه کرد و گفت: بیماران هموفیلی حتی با کوچکترین خراش دچار خونریزی‌های طولانی مدت می شوند که این امر موجب مرگ بیمار نخواهد شد اما در صورت عدم دریافت فاکتور انعقادی این بیماری پیشرفت کرده و علایم شدیدتری همچون خونریزی‌های درناک داخل مفصلی را به دنبال خواهد داشت.

اسحاق حسینی در پایان به تلاش مسئولین در خصوص ایجاد کانون‌های درمان بیماران هموفیلی اشاره و اظهارکرد: با توجه به اینکه بیماران هموفیلی باید در هنگام مواجه شدن با بیماری باید تحت نظر پزشکان مجرب همچون دندان پزشکان باشند، اما متاسفانه این کانون‌ها در برخی از شهرها نظیر قم و اراک تاسیس نشده است و بیمار در زمان روبرو شدن با بیماری مجبور به مراجعه به تهران خواهد بود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.71845s, 18q