دندان قروچه را جدی بگیرید

۱۳۹۲/۰۶/۲۲ - ۲۱:۳۸ - کد خبر: 82392
سلامت نیوز: اگر صبح‌ها با سردرد و درد فک بیدار می‌شوید احتمالا در شب دندان قروچه داشته‌اید.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، بسیاری از مردم دندان قروچه می‌کنند اما از این عادت خود آگاهی ندارند به ویژه آن که این مسئله در خواب اتفاق بیفتد.

گفتنی است، دندان قروچه یعنی ساییدن دندان‌ها روی یکدیگر که بیشتر هنگام خواب اتفاق می‌افتد، اما ساییدن و کوبیدن دندان‌ها روی یکدیگر در روز نیز شایع است. این عادت به دندان‌ها و فک آسیب می‌رساند و ممکن است باعث خوردگی لثه‌ها و فک شود.

انجمن دندانپزشکی آمریکا علائم هشدار دهنده‌ای را ذکر کرده است که باید به آنها توجه شود. سردردهایی که مثل میگرن شدید نیستند اما باعث کسلی و کرختی می‌شوند و احساس گرفتگی و سنگینی سر را ایجاد می‌کنند، فک‌های دردناک، درد دندان و شل شدن دندان‌ها و دندان‌های شکسته از علائمی هستند که باید به آنها توجه و به دندانپزشک مراجعه شود.

صدای تق تق هنگام حرکت فک‌ها نیز می‌تواند یکی دیگر از علائم دندان قروچه باشد.

دندان قروچه می‌تواند بر اثر استرس و اضطراب نیز ایجاد شود.

این اتفاق نه تنها باعث آسیب لثه‌ها و دندان می‌شود بلکه باعث کاهش شنوایی، گزگز گوش و آسیب‌های فک، مفاصل و عضلات آن می‌شود، حتی در موارد شدید و طولانی مدت تغییر شکل صورت را نیز در پی دارد.

این عادت را باید جدی گرفت. با مراجعه به دندانپزشک می‌توان بر این مشکل غلبه و آن را درمان کرد. اعمال روش‌های مقابله با استرس و ایجاد آرامش در بیمار هم بسیار موثر است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
س ر حسینی
سلام
مادر من 59 روزه که توی کماست . و ضریب هوشیاریش 6 هست
به مدت ده روزه که دندان قروچه میکنه . اگه امکان داره بگید دلیلش چیه؟ آیا ممکن این دندون قروچه بد باشه؟
مامانم قدرت تکلم نداره و اینکه عکس العمل واضحی نشون نمیده . فقط مردمک چشماشو میچرخونه که نمیدونم ارادیه یا نه .
ممنون میشم جواب بدین .
11.83824s, 19q