ابهام ارزی دردسرساز شد/انباشت 250 هزار کیسه خون در گمرک

۱۳۹۲/۰۶/۲۴ - ۱۵:۰۶ - کد خبر: 82527

سلامت نیوز : نایب رئیس اتحادیه بازرگانان تجهیزات پزشکی از انباشت حجم زیادی کیسه خون در گمرک‌های داخلی خبر داد و گفت: ابهام درباره نوع ارزی که باید برای ترخیص به این کیسه‌ها اختصاص یابد باعث انباشت آنها در گمرک و صادر نشدن مجوز ترخیص شده است.

ابوالفضل صانعی در گفت‌وگو با (ایسنا)، با اشاره به اینکه نیاز سالانه کشور به کیسه خون حدود سه میلیون عدد است، افزود: از این مقدار سالانه حدود دو میلیون کیسه باید وارد شود و ظرفیت تولید یک میلیون کیسه نیز در داخل وجود دارد.

او با بیان اینکه هم در زمینه تولید و هم در زمینه واردات کیسه خون با مشکلات زیادی مواجه هستیم، گفت: تا قبل از چهار سال پیش سازمان انتقال خون برای تامین کیسه خون موردنیاز خود مناقصه‌ها را به صورت ارزی برگزار می‌کرد که واردکنندگان با این نوع مناقصه مشکلی نداشتند اما از زمانی که مناقصه‌ها به صورت ریالی برگزار می‌شود به دلیل نوسان‌های شدید نرخ ارز و بالا رفتن ریسک، دیگر واردکنندگان مطرح و صاحب برند در مناقصه‌های سازمان انتقال خون شرکت نمی‌کنند.

او با تاکید بر اینکه تامین نیاز کشور به کیسه خون از طریق واردات نیاز به برنامه‌ریزی جدی‌تری دارد، عنوان کرد: در اختصاص ارز مبادله‌ای به واردات کیسه خون تاخیر زیادی رخ داده و باعث خواب سرمایه واردکنندگان شده است. در همین حال ورود واردکنندگان کم‌تجربه به عرصه واردات کیسه خون نیز باعث شده تا تامین نیاز کشور به این محصول کلیدی با مشکلاتی مواجه شود.

صانعی از انباشت 250 هزار عدد کیسه خون به ارزش سه میلیون یورو در گمرک‌ خبر داد و افزود: این کیسه‌ها از فرانسه وارد شده‌اند و دلیل اصلی انباشت آنها در گمرک نیز این است که این کیسه‌ها براساس ارز مرجع ثبت سفارش شده‌اند و حالا که وارد گمرک شده‌اند، واردکننده باید مابه‌التفاوت ارز مرجع و مبادله‌ای را به بانک مرکزی پرداخت کند که این اتفاق هنوز رخ نداده و ابهام به وجود آمده در این زمینه باعث انباشت کیسه‌های خون در گمرک شده است.

براساس آمار گمرک ایران در پنج ماه نخست امسال 118 تن کیسه خون از پلیمرهای اتیلن به ارزش 4.5 میلیون دلار و 1.7 تن کیسه خون از سایر مواد پلاستیکی به ارزش بیش از 10 هزار دلار وارد کشور شد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.19166s, 18q