نظارت و بازرسی روزانه از داروخانه‌های تهران

۱۳۹۲/۰۶/۲۴ - ۱۶:۰۳ - کد خبر: 82553

سلامت نیوز : رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره وضعیت داروخانه‌های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و روند نظارت و بازرسی از این مراکز گفت: داروخانه‌ها به صورت آنلاین و مرکزی تحت کنترل هستند و موضوع قاچاق دارو فرای داروخانه‌هاست و در بازار سیاه عرضه می‌شود که جمع‌آوری و نظارت بر آن نیز یک امر بین بخشی است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ دکتر سید حسن ابوالقاسمی در نشست خبری که در محل دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی ترتیب داده شود، گفت: در صورتی که تصمیم‌گیری‌های حوزه سلامت به افراد مرتبط در سیستم واگذار شود اقدامات مناسبی انجام خواهد شد که از جمله آن‌ها، تعرفه‌های واقعی خدمات درمانی است که نیاز به توانمندی بیمه‌ها برای استفاده حداکثری از تجهیزات تخصصی پزشکان است.

وی ادامه داد: اختیارات دانشگاه‌ها نیز کامل نیست و در صورت پیشرفت نیاز به تکمیل آن احساس می‌شود. به این شکل که هیات امنای مدیریت توان تصمیم گیری‌ها را داشته باشد.

امکان توسعه اجرای طرح واگذاری مدیریت بخش‌های بیمارستانی در حال حاضر وجود ندارد

وی درباره واگذاری مدیریت بخش‌های بیمارستانی، گفت: برنامه واگذاری مدیریت بخش‌های بیمارستانی به کارکنان خود بخش‌ها را وزیر وقت معرفی کرد که در بیمارستان امام حسین (ع) نیز به اجرا درآمد و حدود 80 تا 85 درصد موفقیت در پی داشت و حدود 30 درصد فعالیت‌های بیمارستان را بهبود بخشید اما مقدمات کار به طور کامل برای آن فراهم نبود و تا حدود زیادی نیز به برنامه تمام وقتی پزشکان بستگی داشت که آن برنامه نیز به طور کامل به اجرا درنیامد.

وی ادامه داد: علی‌رغم اینکه این طرح با موفقیت‌های خوبی همراه بوده است، اما باید قانون تمام وقتی جغرافیایی پزشکان نیز به طور کامل اجرا شود در حال حاضر با توجه به فراهم نبودن تمامی امکانات، توسعه آن در سایر بخش‌ها و مراکز وجود ندارد.

تربیت پرستاران بومی در اولویت قرار گیرد / کمبود 3000 نفری پرستار در تهران

ابوالقاسمی در ادامه در پاسخ به پرسشی پیرامون کمبود پرستار در بیمارستان‌های زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: لازم است امروز تحولی در عرصه تربیت پرستار در کشور ایجاد شود. ما باید سالانه حدود 15 هزار پرستار در کشور تربیت کنیم. اما این رقم در حال حاضر حدود پنج تا شش هزار نفر است که باید افزایش یابد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه بویژه در تربیت دانشجویان پرستاری در شهرهای بزرگ با مشکل مواجه هستیم، اظهار کرد: اخیرا شعبه ورامین دانشگاه را برای تربیت پرستاری دایر کردیم که آن هم کافی نیست و باید اعتبار لازم برای آن را در اختیار داشته باشیم.

وی ضمن تاکید بر ضرورت تربیت پرستار به صورت بومی در کشور، اظهار کرد: سعی می‌کنیم با توسعه شعب روزانه و بین‌الملل خود، امکان تربیت دانشجویان پرستاری به صورت بومی را توسعه دهیم. در حال حاضر با کمبود 3000 نفری پرستار در کشور روبرو هستیم.

ابوالقاسمی درباره مهاجرت پرستاران به خارج از کشور نیز گفت: باید حقوق و مزایای پرستاران ترمیم شود، تا شاهد مهاجرت پرستاران به خارج از کشور نباشیم. البته به صورت بالقوه خروج نیرو از کشور چندان هم نامطلوب و منفی نیست و باعث ارزآوری می‌شود. اما باید برنامه‌ریزی کنیم تا کمبودهایمان در این زمینه برطرف شود.

آخرین وضعیت درمان بیماران خاص در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه در پاسخ به پرسش ایسنا درباره وضعیت بیماران خاص در این دانشگاه، گفت: سرویس‌های خوبی به بیماران خاص در بیمارستان‌های زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ارائه می‌شود. تخت‌های دیالیز در حال گسترش هستند. در زمینه پیوند کلیه بسیار فعال هستیم و در حال حاضر بالغ بر 30 درصد پیوندهای کلیه در بیمارستان‌های زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از جسد انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه قطب درمان تالاسمی هستیم، عنوان کرد: آموزش‌های مربوط به تالاسمی به عهده دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی است و درواقع بهترین دانشگاه در حیطه ارائه خدمات به بیماران تالاسمی محسوب می‌شویم.

نظارت و بازرسی روزانه از داروخانه‌های تهران

ابوالقاسمی همچنین درباره وضعیت داروخانه‌های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و روند نظارت و بازرسی از این مراکز نیز توضیح داد: فروش داروی قاچاق توسط داروسازان امکان‌پذیر نیست و بازرسی‌ها به صورت مرتب و روزانه انجام می‌شود. علاوه بر این داروخانه‌ها به صورت آنلاین و مرکزی تحت کنترل هستند و موضوع قاچاق دارو فرای داروخانه‌هاست و در بازار سیاه عرضه می‌شود که جمع‌آوری و نظارت بر آن نیز یک امر بین بخشی است.

تکلیف بخش‌های درمانی پس از انتزاع دانشگاه علوم پزشکی ایران

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی همچنین درباره وضعیت انتزاع دانشگاه علوم پزشکی ایران و بازگشت بخش‌های بهداشتی و درمانی آن که تاکنون زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اداره می‌شد، گفت: هنوز چشم به راه هستیم تا دانشگاه علوم پزشکی ایران مستقل شود و واحدهای درمانی زیرمجموعه این دانشگاه فعالیت خود را مستقلا انجام دهند. البته در حال حاضر پرسنل دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دانشگاه علوم پزشکی ایران در کنار یکدیگر فعالیت می‌کنند، اما بودجه‌ای در اختیار دانشگاه ایران نیست و طبیعتا تا زمانی که بودجه تخصیص نیابد، این استقلال نیز تحقق پیدا نمی‌کند.

ابوالقاسمی ادامه داد: ما بی‌صبرانه منتظریم تا این اتفاق بیفتد. البته خوشحال هستیم که امسال دانشگاه علوم پزشکی ایران به صورت مستقل دانشجو جذب کرد. اما اگر برای بخش‌های درمانی هم ردیف بودجه‌ای جدا بگیرد، درواقع این جمعیت 12 میلیونی تحت پوشش دانشگاه شهید بهشتی به شش میلیون کاهش پیدا می‌کند.

جزئیات قانون برنامه ششم توسعه از زبان رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

وی در ادامه در پاسخ به پرسش خبرنگاری پیرامون جزئیات و مفاد قانون برنامه ششم توسعه که تا حدود دو سال دیگر باید به رشته تحریر دربیاید، گفت: در حال نزدیک شدن به تدوین قانون برنامه ششم توسعه هستیم و خوب است که در این زمینه نظر جمعی دانشگاهیان و افراد خبره گرفته شود. در حال حاضر مشغول نگارش برنامه‌هایی هستیم که آن را به وزیر بهداشت ارائه خواهیم داد و امیدواریم آنها را در برنامه ششم توسعه بگنجانند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه در برنامه‌های چهارم و پنجم، تکلیف دانشگاه‌ها را برای ورود به حوزه بین‌الملل چندان روشن نکردیم، اظهار کرد: این در حالی است که هیچ چیز بالاتر از تربیت نیرو و گسترش دانش نیست و لازم است این مهم در برنامه ششم توسعه نیز تقویت شود.

ابوالقاسمی با بیان اینکه همچنین لازم است تکلیف بیمه‌ها و تعرفه‌ها در برنامه ششم توسعه مشخص شود، اظهار کرد: در برنامه‌های پیشین بر واقعی شدن تعرفه‌ها تاکید شده بود، اما درباره جزئیات و راهکارهای واقعی شدن این تعرفه‌ها به طور مشخص ذکر نشده بودند.

آخرین وضعیت پرداخت مابه‌التفاوت قیمت دارو به بیماران خاص در تهران

وی در ادامه درباره آخرین وضعیت مابه‌التفاوت قیمت دارو به بیماران خاص، توضیح داد: ما در این مورد تصمیم‌گیری نکردیم و تنها واسطه‌ای برای پرداخت این مابه‌التفاوت به بیماران خاص بودیم. اما اینکه این سیاست ادامه یابد یا خیر بر عهده ما نیست. اما هر دستوری در این زمینه صادر شود، ما آن را اجرا خواهیم کرد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ضمن تاکید بر اینکه باید بیمه‌ها ساز و کارهای لازم را برای پرداخت این مابه‌التفاوت در نظر بگیرند، اظهار کرد: شاید پرداخت مابه‌التفاوت قیمت دارو توسط وزارت بهداشت چندان کار صحیحی نباشد.

چرا مسئولان کشوری از خدمات بیمارستان‌های دولتی استفاده نمی‌کنند؟

ابوالقاسمی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه چرا مسئولان عالی رتبه کشوری از مراکز درمانی دولتی استفاده نمی‌کنند؟ گفت: این انتقاد وارد است که باید مسئولان از سیستم‌های درمانی دولتی خدمات دریافت کنند، اما همه ایراد به آنها وارد نیست، چرا که بخش‌های دولتی نیز دچار ضعف‌هایی هستند و باید فضای فیزیکی بیمارستان‌ها بهبود یابد و در شان مردم باشد.

وی ادامه داد: البته گام‌های خوبی در این زمینه برداشته شده است. به عنوان مثال بخش‌های VIP در هر بیمارستان دایر شده که تمام توان خود را برای تعمیم آن به سایر بخش‌ها نیز به کار می‌گیریم و امیدواریم به تدریج در همه بخش‌های بیمارستان توسعه یابد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه از سوی دیگر بیمه‌های مکمل‌ کمتر از پنج درصد منابع خود را به بخش‌های دولتی اختصاص می‌دهند، اظهار کرد: اغلب مسئولان کشور صاحب بیمه مکمل هستند و اگر بیمه‌های مکمل با بخش‌های دولتی قرارداد ببندند، طبیعتا مسئولان هم برای گرفتن خدمت از بیمارستان‌های دولتی راغب خواهد شوند.

کمبود تخت‌های ویژه در بیمارستان‌های دولتی

ابوالقاسمی همچنین در پاسخ به پرسش خبرنگار دیگری درباره تخت‌های بیمارستانی،‌ عنوان کرد: در حال حاضر با کمبود تخت در بخش‌های روانپزشکی و سوختگی مواجه هستیم. درباره تخت‌های ویژه نیز باید گفت هر چقدر برای توسعه این تخت‌ها اقدام کنیم، باز هم با کمبود روبرو خواهیم شد. چرا که جمعیت سالمندان رو به افزایش است و امروز کمبود مراکزی که خدمات خاص برای سالمندان ارائه کنند، احساس می‌شود. همچنین لازم است سرویس‌های ارائه خدمات در منازل نیز گسترش یابند تا نیاز به تخت‌های بیمارستانی کاهش یابد.

پروژه‌های ناتمام دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در انتظار تامین اعتبار

وی در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر برای تکمیل 10 تا 12 پروژه عمرانی دانشگاه منتظر تامین اعتبار هستیم، اظهار کرد: متاسفانه هر سال بودجه کمی را برای ساخت و تکمیل پروژه‌ها از جمله بیمارستان‌های جایگزین اختصاص می‌دهند و معمولا تکمیل بیمارستان‌ها مدت زیادی به طول می‌انجامد. اگر راهکارهای دیگری نظیر دریافت وام از بانک‌ها در نظر گرفته شود، می‌توان اقدامات خوبی در این زمینه انجام داد.

به گفته ابوالقاسمی، در حال حاضر دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با کسری اعتبار 300 میلیارد تومانی روبرو است.

وی در خصوص مشکلات بودجه‌ گفت: این مشکلات باید مدیریت شود. ما سعی می‌کنیم راهکاری غیر از کاهش کیفیت خدمات داشته باشیم به طوری که کاهش هزینه‌ها می‌تواند با استفاده از ظرفیت خیرین باشد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه اظهار کرد: بودجه تجهیزات پزشکی زیر پنج میلیارد تومان است ولی با مدیریت، استفاده و کارآیی آن را به حداکثر رسانده‌ایم.

ابوالقاسمی با اشاره به اینکه در منطقه‌ای هستیم که کشورهای زیادی از نظر تخصص پزشکی و آموزش به ما نیاز دارند، گفت: بیماری‌های غیرواگیر 20 درصد به حوزه بهداشت و درمان و بقیه به سایر دستگاه‌ها مرتبط می‌شود که باید از طریق شورای عالی سلامت و تشکیل جلسات مرتب و مصوبات مفید پیگیری شود تا تغییر اساسی در وضعیت سلامت به وجود بیاید.

وی در ادامه گفت:‌ اعتبارات سالهای آینده باید به گونه‌ای مدیریت شود که برای پیشگیری نیز همچون کنترل، بودجه وجود داشته باشد که همانطور که در برنامه بیماری‌های ژنتیکی برنامه‌های خوبی داریم باید برای پیشگیری از بیماری‌هایی نظیر سرطان نیز برنامه‌ریزی خوب داشته باشیم.

ابوالقاسمی افزود: برای تشخیص زودرس سرطان نیاز به غربالگری و آزمایشات دوره‌ای داریم که هزینه و عزم ملی نقش زیادی در تحقق آن دارد و عوامل بالقوه در سبک زندگی برای پیشگیری‌ها نقش مهمی دارد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: دانشگاه‌های وزارت بهداشت رسالت سنگینی در بخش درمان، بهداشت و تربیت دانشجو بر عهده دارند و از این جهت ما تفاوتهای بسیاری با دانشگاه‌های وزارت علوم داریم.

وی تصریح کرد: با وجود مشکلات مالی حاصل از تحریم، اهداف توسعه در همه ابعاد دنبال شده که به دلیل مدیریت برنامه‌ها و به خصوص مشارکت مردم بوده است.

ابوالقاسمی در رابطه با تکمیل ظرفیت‌های آموزشی گفت: پذیرش دانشجو در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در سال 89، 8700 دانشجو بوده که این تعداد را در سال 92 به 12 هزار دانشجو رسانده‌ایم.

وی با اشاره به اهمیت هرم هیات علمی دانشگاه‌ها گفت: این هرم اصلاح شده است به این شکل که 226 نفر به ازای اعضای هیات علمی در این دو سال اضافه شده در این هرم 12 درصد استاد تمام، 27 درصد دانشیار، 51 درصد استادیار وجود دارد که یک هرم قابل قبول است.

ابوالقاسمی ادامه داد: در دو سال اخیر رشته‌های جدید فلوشیپ، تخصص، فوق تخصص و PhD به ترتیب در سالهای 90 هشت رشته، 91، 10 رشته و 92 هشت رشته اضافه شده و قط‌ب‌های علمی دانشگاه از پنج به 11 قطب رسیده است.

وی با بیان اینکه توسعه شعبه بین الملل در دانشگاه‌ها یکی دیگر از معیارهای توسعه است، گفت: تعداد دانشجویان در شعبه‌های بین‌الملل از 1256 نفر امسال به 2141 نفر رسیده است و شعبه‌هایی در ورامین و تهران راه اندازی شده است.

وی ادامه داد: در رنکینگ دانشگاه‌ها رتبه‌های قابل قبولی کسب کردیم و معتقدیم باید اختیارات به محیط واگذار شود یعنی از دانشگاه به گروه و از گروه به بخش اختیارات واگذار شود.

وی در رابطه با پیشر فت‌های بخش پژوهشی گفت: براساس مقالات نمایه شده در پایگاه ESI رتبه دانشگاه رشد 750 پله‌ای داشته که به طور متوسط هر عضو هیات علمی 1.8 مقاله تولید می‌کند که متوسط مناسبی است. در رشد مجلات هم رتبه دوم را در کشور کسب کردیم و مراکز تحقیقاتی که باید تا امسال به 70 مرکز می‌رسید به 65 مرکز تحقیقاتی رسانده‌ایم. همچنین طرح‌های تحقیقاتی را بیشتر از هزار طرح به انجام رسانده‌ایم.

وی در رابطه با دستاوردهای حوزه درمان گفت: در این بخش هدف ما ارتقای کیفی بود یعنی میزان پاسخگویی را بالاتر ببریم. همچنین بیمارستان‌های فرسوده را نوسازی کنیم و یا آنها را با بودجه عمرانی جایگزین کنیم که در سال گذشته به دلیل کاهش بودجه عمرانی دولت موفق به انجام این کار نشدیم اما ما تلاش کردیم با استفاده از ظرفیت خیرین فضای فیزیکی بخشها را اصلاح کنیم که به بیمارستان‌های لقمان، 15 خرداد، اختر، مسیح دانشوری و غیره برای نوسازی بعضی از بخشها اشاره می‌کنیم. از جمله تاسیس بخشهای قلب، آنژیوگرافی و سی تی اسکن در برخی از این بیمارستانها از دستاوردهای بخش درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی است.

بیش از 72 درمانگاه طی دو سال تاسیس شد

وی ادامه داد: بیش از 72 درمانگاه در این دو سال تاسیس شد که خدمات تخصصی دیابت و فشارخون را نیز ارائه می‌دهد.

دکتر ابوالقاسمی با اشاره به اینکه بخش حاکمیت بالینی رتبه نخست را کسب کرده است، گفت: علاوه بر این تعداد تختهای بخش دیالیز و بخش ویژه نیز بیشتر شده است.

وی افزود:‌ در حوزه بهداشت فعالیت زیادی در این بخش انجام شده که حاصل زحمات پزشکان عمومی تا بهورزها و کارشناسان بهداشت است که مسائلی چون واکسیناسیون،‌ خدمات بهداشتی تا کنترل مواد غذایی از نظر بهداشتی و کیفیت را شامل می‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.33552s, 19q