بودجه دانشگاه ایران به تدریج بر می‌گردد

۱۳۹۲/۰۶/۲۷ - ۱۲:۲۱ - کد خبر: 82790
سلامت نیوز : معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: رأی شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره انتزاع دانشگاه علوم پزشکی ایران قطعی است، بودجه این دانشگاه نیز موجود است و به تدریج به جای خود بر می‌گردد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ؛ بهرام عین‌اللهی امروز در نشست خبری که به مناسبت صدور حکم انتزاع دانشگاه علوم پزشکی ایران از تهران در شورای عالی انقلاب فرهنگی صادر شد در معاونت آ‌موزشی وزارت بهداشت گفت: همه باید اراده تمکین به قانون را داشته باشیم و حتی اگر اعتراضی هم داریم نباید جلوی قانون بایستیم.

وی ادامه داد: توجه به قانون در محیط‌های آموزشی اهمیت بیشتری دارد و همیشه توصیه ما به دانشگاه‌ها این است که هر آنچه قانون است باید انجام شود، در حوزه آموزشی با بالاترین مرجع آموزش عالی که دانشگاه‌های علوم پزشکی هستند سر و کار داریم.

عین‌اللهی گفت: طبق بیانات رهبری در بین تمام مشکلات دو اولویت مسائل اقتصادی و علمی باید در راس امور قرار گیرد و شورای عالی انقلاب فرهنگی که عالی‌ترین مرجع تصمیم‌گیری در رابطه با مسائل فرهنگی و آموزشی است، دارای مصوباتی است که لازم‌الاجرا بوده و باید به آن عمل شود.

معاون آموزشی وزیر بهداشت تصریح کرد: دانشگاه علوم پزشکی ایران مولود انقلاب است که البته در گذشته از تجمیع مراکز آموزشی به وجود آمد اما اکنون بهترین بیمارستان‌ها که قابلیت آموزشی دارند، مانند بیمارستان شهید رجایی، شفا یحیائیان، علی اصغر و رسول اکرم(ص) زیر مجموعه این دانشگاه است و حدود 17 بیمارستان در این دانشگاه تجمیع شده است.

وی افزود: بزرگترین مرکز همایشی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، بزرگترین دانشکده پیراپزشکی، بزرگترین دانشکده توانبخشی، بزرگترین دانشکده مدیریت علوم پزشکی و کتابخانه مرکزی در دانشگاه علوم پزشکی ایران قرار دارد.

دانشگاه ایران رتبه ۲ را در آزمون بورد تخصصی پزشکی به دست آورد

عین‌اللهی با اشاره به اینکه این دانشگاه جزو 5 دانشگاه علوم پزشکی برتر کشور است، گفت: امسال این دانشگاه در امتحانات تخصصی و فوق تخصصی رتبه دو کشور را به دست آورده است.

وی با بیان اینکه طب اورژانس به صورت تخصصی در دانشگاه علوم پزشکی ایران راه‌اندازی شده، گفت: از نظر سخت‌افزاری کلاس‌ها و محیط آموزشی و همچنین نرم‌افزاری اساتید باسابقه و علاقه‌مند در این دانشگاه وجود دارند.

عین‌اللهی گفت:‌ اینکه در برخی جاها گفته شد، ادغام دانشگاه‌ها به دلیل کیفیت نامناسب دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده، واقعیت نداشته است.

معاون آموزشی وزیر بهداشت ادامه داد:‌ ادغامی که در سال 89 انجام گرفت مورد توافق اساتید قرار نگرفت و به دنبال آن بودند تا دانشگاه به جایگاه خود برگردد و در انتهای سال 91 با تغییراتی در وزارت بهداشت فرصت مناسب فراهم شد تا مطالبات را پیگیری کنند.

وی ادامه داد: بنابراین انتزاع دو دانشگاه علوم پزشکی ایران و تهران در 18 فروردین 92 صورت گرفت و مورد استقبال پرسنل و اساتید این دانشگاه قرار گرفت.

عین‌اللهی از تشکیل کمیته ماده 2 مصوبه شورای عالی گسترش خبر داد و گفت:‌ این کمیته هفت نفره به تازگی تشکیل شده است و در کنار آن کمیته مطالبات دانشجویی ایجاد شد تا مشکلاتی بر روند تحصیلی دانشجویان ایجاد نشود.

وی افزود: دانشگاه علوم پزشکی ایران تا امروز با سختی‌های مالی و اعتباری که تخصیص داده نشد، مواجه بوده است اما چون اساتید به دانشگاه خود معتقد بودند، بدون دریافت اضافه‌کاری حاضر بودند خدمت کنند و بسیاری از آزمون‌ها در این دانشگاه بدون پرداخت پولی برگزار شد.

عین‌اللهی با اشاره به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در تیر امسال مبنی بر اینکه ادغام و انتزاع دانشگاه‌ها بر عهده وزرای بهداشت و علوم است، گفت: این مصوبه شب گذشته به تأیید مجدد شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید.

وی افزود: عدالت آموزشی موضوعی است که باید در تمام دانشگاه‌ها اجرا شود و همه دانشگاه‌ها بر مبنای عدالت از اساتید با تجربه بهره‌مند شوند.

معاون آموزشی وزیر بهداشت در مورد وضعیت دانشجویان پس از انتزاع قطعی دو دانشگاه، گفت: دانشجویانی که قبل از ادغام کد رشته محل دانشگاه علوم پزشکی ایران را داشته‌اند، ورودی های قبل از سال 89 بوده‌اند که تحصیل خود را در همین دانشگاه ادامه خواهند داد.

وی ادامه داد: دانشجویان مقاطع کارشناسی سال 89 امسال فارغ‌التحصیل می‌شوند و مشکلی ندارند و نکته جالب توجه اینکه انتزاع دو دانشگاه در اردیبهشت امسال به درخواست انترن‌ها انجام شده در حالی که ما می‌خواستیم به مرور انجام شود.

عین‌اللهی گفت:‌ امسال نزدیک به 1200 دانشجو ورودی دانشگاه علوم پزشکی ایران هستند که با هماهنگی سازمان سنجش کد رشته محل این دانشگاه را ایجاد کردیم و دانشجویان ورودی امسال تکلیفشان مشخص است.

ورودی‌های 90 و 91 از دانشگاه علوم پزشکی تهران فارغ التحصیل می شوند

معاون آموزشی وزیر بهداشت در مورد وضعیت دانشجویان ورودی 90 و 91 که بیشترین اعتراض را درباره انتزاع داشته‌اند، گفت: طبق مصوبه شورای عالی گسترش، تمام این ورودی‌ها دانشجوی علوم پزشکی تهران هستند و وزارت بهداشت قصدی برای تغییر آن ندارد و این افراد از دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل می‌شوند.

وی ادامه داد: جلساتی میان دو دانشگاه تهران و ایران برگزار شد و همه توافق کردند همه امکانات از نظر فضاهای آموزشی در اختیار این دو دانشگاه قرار گیرد، البته هر دانشکده وضعیت خاصی دارد.

عین‌اللهی گفت: دانشجویانی که در رشته‌ای تحصیل می‌کنند که اصلاً در دانشگاه تهران وجود ندارد و اغلب رشته‌های کارشناسی هستند مانند رشته اپتومتری به صورت میهمان پذیرش می‌شوند و از آنجایی که دانشگاه علوم پزشکی ایران دانشجوی سال 2و 3 ندارد، می تواند امکانات آموزشی خود را در اختیار دانشگاه علوم پزشکی تهران قرار دهد.

وی افزود: تغییری در وضعیت هیئت علمی‌ها به وجود نمی‌آید چرا که این رشته‌ها اساتیدی از دانشگاه علوم پزشکی ایران داشته‌اند البته کلاس‌های مشترک هم می‌تواند برای این رشته‌ها برگزار شود.

معاون آموزشی وزیر بهداشت گفت: مدیریت آموزشی دانشجویان ورودی 90 و 91 بر عهده دانشگاه علوم پزشکی تهران است و فقط از نظر برنامه‌ریزی و کلاس‌بندی‌ها بین دو معاون آموزشی تعیین و تکلیف می‌شود اما حوزه مدیریت مانند کارنامه، انتخاب واحد، حذف واحد و ... در دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام می‌شود.

وی تاکید کرد:‌ وزیر بهداشت در نظر دارد تمام امکانات این وزارتخانه در اختیار دانشجویان ورودی 90 و 91 دانشگاه علوم پزشکی تهران قرار گیرد. شهر تهران امکانات اضافه بر دانشجو دارد به طوری که 17 بیمارستان آموزشی دانشگاه ایران، 14 بیمارستان علوم پزشکی تهران و همین طور علوم پزشکی شهید بهشتی به میزان فضای آموزشی دانشجو ندارند.

عین‌اللهی گفت: بنابراین امکانات بیش از دانشجو است و برای وزارت بهداشت کاری ندارد برای این تعداد امکانات بدهد. به همین منظور کمیته‌ای منظور شده است تا این وضعیت را رصد کند و در کنار آن کمیته رسیدگی مطالبات دانشجویی مشکلات دانشجویی را برطرف می‌کند.

معاون آموزشی وزیر بهداشت ادامه داد: در رشته‌های پزشکی اصلاً مشکلی نداریم، چون دانشجویان این رشته‌ها علوم پایه را که تمام کنند، باید به بیمارستان بروند که مدیریت آن به عهده دانشگاه علوم پزشکی تهران است که می‌تواند از ظرفیت‌های دانشگاه ایران هم استفاده کند.

34 نفر از رتبه های دورقمی کنکور دانشگاه ایران را انتخاب کردند

عین‌اللهی ادامه داد:‌ از نظر آمار رتبه‌ای دانشگاه ایران جزو بهترین دانشگاه‌های علوم پزشکی است به طوری که در سنجش امسال 34 نفر از رتبه‌های دو رقمی علوم پزشکی، دانشگاه ایران را انتخاب کرده‌اند.

وی با تأکید بر اینکه کیفیت آموزشی به نیروی انسانی متکی است،‌تصریح کرد: نباید دانشگاه‌ها را آن قدر بزرگ کنیم که رقابت از بین برود. دانشگاه‌ها باید طوری باشند که روحیه رفاقت ایجاد شود و باید نزدیک هم شوند.

رتبه بندی دانشگاهها جایگزین تیپ بندی می‌شود

معاون آموزشی وزیر بهداشت ادامه داد: به همین دلیل از برنامه‌های اصلی معاونت آموزشی رتبه‌بندی دانشگاه‌ها است که تا دو سال آینده جایگزین تیپ‌بندی می‌شود و دانشگاه‌هایی که کیفیت خوبی دارند، درجه یک محسوب خواهند شد.

وی افزود: دانشگاه علوم پزشکی تهران رتبه یک را دارد و حتماً ما از آن پشتیبانی می‌کنیم اما دانشگاه علوم پزشکی ایران هم باید رقابت کند. اینکه اعلام شود دانشجویی متعلق به جای خاصی است ایجاد رقابت نمی‌کند.

وی تصریح کرد: بودجه‌ها سرجمع است و بر اساس سرانه دانشجویی تخصیص داده می‌شود. دانشگاه علوم پزشکی ایران بودجه‌اش در دانشگاه تهران دیده شده است و از طرفی دیوان عدالت اداری مصوبه داشته، مبنی بر توقف نقل و انتقالات مالی در دانشگاه علوم پزشکی ایران.

عین‌اللهی گفت: بودجه دانشگاه علوم پزشکی ایران وجود دارد و طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی که قابل طرح در دیوان عدالت اداری نیست، به تدریج این بودجه به جای خود برمی‌گردد.

معاون آموزشی وزیر بهداشت در مورد وضعیت واحدهای بین‌الملل گفت:‌ ظرفیتی برای دانشگاه علوم پزشکی تهران برای سال 90 و 91 در نظر گرفته شده که کافی است. ایران دارای یک دانشگاه پیام بوده است که مشکلی نداشته و امسال مجدداً برای سال 92 دانشجو گرفته است. در واقع در زمان ادغام ورودی نداشته است.

عین‌اللهی تصریح کرد: امسال با توجه به پیش‌بینی که برای انتزاع انجام شده بود برای رشته‌هایی که در دانشگاه علوم پزشکی تهران امکاناتی نداشتیم، ظرفیت ندادیم و رشته‌هایی که باید ظرفیت را کم می‌کرد، تا مشکلش حل شود، ظرفیت‌ها را به حداقل رساندیم. البته این امکان را دادیم که دو نوبته پذیرش کند. این اتفاق با پیشنهاد خود دانشگاه‌ها بوده است.

وی در مورد تقویت استعدادهای درخشان گفت: ضریب هوش ایرانی‌ها از متوسط جهانی بالاتر است. این استعداد ذاتی است و می‌تواند ما را خودکفا کند، هنر ما مدیران،نخبه‌پروری است که باید فضای آن در دانشگاه‌ها اجرا شود.

وی تصریح کرد: شورای استعدادهای درخشان تشکیل شده و برای دستیاران امتیاز با آزمون در نظر گرفته شده همچنین باید هماهنگی در زمینه اخلاق و پزشکی، صنایع و پزشکی که در آن مشکل داریم ایجاد شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.2749s, 19q