دانشگاههای علوم پزشکی باید مستقل باشند

۱۳۹۲/۰۶/۳۱ - ۱۶:۲۱ - کد خبر: 83087
سلامت نیوز : رئیس سابق دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: دانشگاه‌های علوم پزشکی باید استقلال تصمیم‌گیری داشته باشند و این کار شدنی است. نباید از بیرون مطلبی به دانشگاه تحمیل شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ؛ حسن ابوالقاسمی در مراسم تکریم و تودیع رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: ما مدیون خون شهدا هستیم و قدر مسئولیت‌ها را باید بدانیم چرا که این فرصت‌ها همیشه دست نمی‌دهد و باید از کسانی که به ما مسئولیت دادند تشکر کنیم.

وی ادامه داد: 25 ماه پیش مرضیه وحید دستجردی مرا احضار کرد و پیشنهاد ریاست دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی را داد. اما من به دو علت نمی‌توانستم این سمت را قبول کنم یکی به این دلیل که در سازمان انتقال خون کارهای زیادی کرده بودیم و رسانه‌ها مدام اتهام قصور به ما می‌زدند اما توانستیم تعریف جوامع بین‌المللی را برای خود به دست بیاوریم.

ابوالقاسمی گفت: از سوی سازمان جهانی بهداشت جزء 5 سازمان برتر در اهدای خون معرفی شدیم در حالی که سازمان جهانی بهداشت به این شفافی هیچ گاه از سازمانی تعریف نمی‌کند.

وی ادامه داد: با این وجود به دلیل اینکه ثبات مدیریتی در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی وجود نداشت و فضای نا‌امید کننده در این دانشگاه ایجاد شده بود این مدیریت را قبول کردم. در حالی که کارکنان و اعضاء هیئت علمی از ادغام دانشگاه شهید بهشتی هم می‌ترسیدند. اما به تمام قول‌های آن روز عمل کرده‌ام و بیش از 15 ساعت در روز کار می‌کردم.

ابوالقاسمی تصریح کرد: برای اینکه به اعضای دانشگاه ثابت کنم عوامل دیگری باعث تغییر مدیریت می‌شود عزم خود را استوار کردم. چطور ممکن است همه به دکتر زالی رأی دهند اما پس از سه سال از ریاست این دانشگاه عزل شود.

رئیس سابق دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: در حوزه دانشجویی و فرهنگی اخلاق حرفه‌ای را مستقر کردیم و در انتخابات ریاست‌جمهوری فرصت دادیم تا همه آزادانه به دانشگاه بیایند و محدودیت قائل نشدیم.

وی تصریح کرد: در حوزه درمان پاسخگویی را هدف قرار دادیم چرا که فضا باید در شأن مردم باشد و در آموزش توسعه و استقلال دانشگاه را مدنظر قرار دادیم. در حوزه پژوهش به رقابت سالم بین دو دانشگاه علوم پزشکی تهران و بهشتی قائل بودیم اما رقابت سالم فرصت برابر می‌خواهد و همه باید این را بپذیریم.

ابوالقاسمی گفت: دوران بسیار سختی داشتم اما صادقانه کار کردم و کاری نکردم که مقام بالاتر خجالت بکشد فرزند این دانشگاه بودم 15 سال از عمر من در این دانشگاه گذشت و دلم می‌خواست به من افتخار شود.

ابوالقاسمی گفت: این حمایت‌های چپ و راست و اعتدال‌گرا دنبال ثبات مدیریت بودند و از من حمایت کردند در حالی که من راضی به وساطت این افراد نبوده‌ام .

وی گفت: در زمان دکتر لنکرانی فعالیت خود را‌ آغاز کردم و در زمان دستجردی ریاست دانشگاه را برعهده گرفتم. گاهی اوقات ناخلفی‌هایی کردم اما همه به دلیل مصلحت دانشگاه بوده است چون این دانشگاه مانند شهید بهشتی مظلوم است.

رئیس سابق دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: در دوران طریقت منفرد دو مسئولیت داشتم و شرایط خیلی سخت بود و از وزیر بهداشت فعلی که یک ماه من را تحمل کرد تشکر می‌کنم.

وی ادامه داد: کسی فکر نکند ما نخواستیم با دولت فعلی همکاری کنیم از همان ابتدای امر من اعلام کردم که وقت می‌گذاریم و کار می‌کنیم نمایندگان مجلس شاهد هستند به اتهام اینکه نخواستیم با دولت جدید همکاری کنیم مطرح نبوده است.

ابوالقاسمی تصریح کرد: در حالی که کار اجرایی به مدت چند سال داریم همه چیزمان می‌شود کار اجرایی حتی در روابط اجتماعی مان خلل وارد می‌شود. در این شرایط باید دو دوست پیدا می‌شد تا مرا نجات دهد.در این میان دکتر پیوندی و وزیر بهداشت به من کمک کردند.

وی تصریح کرد: به دکتر پیوندی رئیس جدید دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی که دوست من است و در انتخابات نظام پزشکی فرد خوش‌شانسی بود چرا که همه کاری کردیم تا رأی بیاورد و برای او تلاش زیادی شد.

ابوالقاسمی گفت: وزیر بهداشت هم دوست من است. اگر دوستی ما را بپذیرد ما از قدیم همکلاس هم بودیم. او نقاط ضعف من را می‌شناسد و می‌تواند بر این اساس تصمیم بگیرد از وی تشکر می‌کنم که در کمال آرامش تصمیم گرفت و وقتی مسئولیت از دوش من برداشته شد احساس سبکی کردم.

رئیس سابق دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به رشد ۱۰۰درصدی در حوزه دانشجویی و فرهنگی گفت: اساتید جبهه‌ای و باسابقه را آوردیم و با دانشجویان روبه‌رو کردیم تا از لحاظ فرهنگی ارتقا پیدا کنیم. در آموزش افزایش ظرفیت‌ها را هدف قرار دادیم چرا که حیف است با وجود 1200 نفر استاد، دانشجویان به ارمنستان بروند.

وی با اشاره به راه‌اندازی 26 رشته جدید گفت: 40 درصد ظرفیت پذیرش دانشجو ، 20 درصد ظرفیت پذیرش استاد و 70 درصد پذیرش در واحدهای بین‌الملل را افزایش دادیم.

ابوالقاسمی تأکید کرد: ستاد دانشگاه نباید بزرگ باشد هر چه قدرت است باید به بخش‌ها و دپارتمان‌ها برود. به همین منظور به 10 تا 15 مدیرگروه اختیارات دادیم و بودجه هم در اختیارشان گذاشتیم.

رئیس سابق دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: دکتر پیوندی در زمانی که دانشگاه علوم پزشکی ایران احیا شد آمد و به همین دلیل خوب موقعی آمده است اطراف شهر تهران خیلی فقیر است به همین دلیل خانه‌های بهداشت را توسعه دادیم و در عین بی پولی حقوق پرسنل و کارانه‌ها با تأخیر داده نشد.

وی با انتقاد از اتهاماتی که در دوره ریاستش به وی زده بودند گفت: برخی ها گفتند از استقلال دانشگاه علوم پزشکی ایران حمایت می‌کنم. من به این موضوع اعتراف می‌کنم و هر کاری که لازم باشد را انجام داده‌ام البته دکتر اعتمادیان همه کارها را می‌کرد اما می‌گفت من کرده‌ام اگر یک درصد زرنگی رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران را داشتم این کار زودتر عملی می‌شد.

وی افزود: دنبال استقلال دانشگاه‌ها هستم چرا که پایه اساسی در رشد آنها است دانشگاه‌ها نبایند فکر کنند واحد اجرایی دولت هستند همه جا هم گفته‌ام که دانشگاه‌ها باید مستقل شوند.

ابوالقاسمی افزود: علی‌رغم اینکه در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بودم اما فرزند دانشگاه بقیه‌‌الله هستم و به آن افتخار می‌کنم و در این شرایط شرمنده‌ام که کمترین زمان را برای این دانشگاه گذاشتم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود صحبت‌هایی که دارم ربطی به وزیر بهداشت جدید ندارد در سفری که به دانشگاه علوم پزشکی در کشور لبنان داشته‌ام و با هیئت امنای اداره می‌شد می‌دانستند 6 ماه دیگر رئیس دانشگاه عوض می‌شود این شرایط بهتر است یا اینکه یک دفعه 10 صبح بگویند دانشگاه‌ را تحویل بده.

وی افزود: این صحبت‌ها در مورد خودم نیست اما هیئت امنا و شورای عالی انقلاب فرهنگی داریم اینها چه کاره هستند چرا استقلال دانشگاه‌ها را به رسمیت نمی‌شناسیم چرا باید دستور بدهیم این معاون را بگیرد یا این رشته را نمی‌خواهد.وزارت بهداشت را فقط برای ارزیابی در دانشگاه‌ها ایجاد کردیم.

ابوالقاسمی گفت: دانشگاه‌های علوم پزشکی باید استقلال تصمیم گیری داشته باشند و این کار شدنی است.

وی گفت: از همه طلب حلالیت می‌کنم و در حد توان اگر به کسی بدی کرده‌ام آن را جبران می‌کنم چرا که وقتی فردی رئیس است به یکی می‌رسد و به یکی ممکن است وقت ندهد یکی را دوست دارد و به فرد دیگری کم لطفی می‌کند در این جلسه از همه طلب حلالیت دارم.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.77709s, 19q