پلنگ رودباری به رگبار بسته شد

۱۳۹۲/۰۷/۰۳ - ۱۱:۵۴ - کد خبر: 83251
سلامت نیوز : در حادثه‌ای دلخراش در رودبار یک قلاده پلنگ آماج تیر یک شکارچی متخلف قرارگرفت و تلف شد. مهندس امیر عبدوس مدیرکل محیط‌زیست گیلان در گفت‌وگو با سایت محیط‌زیست ایران در این‌باره تصریح کرد: به رغم تلاش‌های شبانه‌روزی محیط‌بانان اداره کل حفاظت محیط‌زیست در حفاظت از جمعیت گوشتخواران، در استان گیلان به ندرت شکارچیان متخلف با عبور از شبکه‌های حفاظتی، به انجام اعمال خلاف قانون مبادرت ورزیده و بالاترین سطوح هرم غذایی را نشانه می‌روند.

وی ادامه داد: گزارش ارائه شده به اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان رودبار در روز یکشنبه 31 شهریور، حاکی از شکار یک قلاده پلنگ در منطقه ییلاقی آسمانسر از توابع جیرنده رودبار بوده که ماموران به محض وصول گزارش در منطقه حاضر و پس از بازرسی، پوست پلنگ را در انبار منزل متخلف کشف کردند و فرد متخلف نیز به محض رویت ماموران محیط‌زیست پا به فرار گذاشت. مدیرکل محیط‌زیست گیلان افزود: فرد متخلف پس از تعقیب و گریز توسط ماموران انتظامی منطقه عمارلو دستگیر شده و در حال بازجویی است.

وی با تاکید بر این‌که هنوز گزارش بیومتریک این پلنگ به اداره کل حفاظت محیط‌زیست گیلان واصل نشده و کارشناسان در حال بررسی جزییات آن هستند، اظهار کرد: جمعیت پلنگ در سراسر کشور به واسطه تخریب زیستگاه‌ها تحت فشاره بوده و اگر اهرم‌های حفاظتی سازمان حفاظت محیط‌زیست در حفظ این‌گونه زیستگاه‌های آن نباشد خطرات فجیعی متوجه جمعیت این‌گونه از گربه‌سان در سراسر کشور خواهد شد. او افزود: براساس یک فرضیه‌ مورد بحث میان كارشناسان ، استان گیلان یکی از استان‌های منبع این‌گونه است که پلنگ به واسطه امنیت نسبی و دسترسی آسان‌تر به موادغذایی توفیق بیشتری برای زادآوری داشته و از طرفی به واسطه وسعت زیاد قلمروی این حیوان در طبیعت، بخشی از گونه‌های زادآوری شده به استان‌های مجاور مانند زنجان و قزوین مهاجرت و ترکیب گونه‌ای آن استان‌ها را ترسیم می‌کند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.4321s, 18q