مقابله با آسیب‌های مغزی در نوزادان با ژل قندی

۱۳۹۲/۰۷/۰۳ - ۱۶:۱۱ - کد خبر: 83307

سلامت نیوز : متخصصان اطفال در یک مطالعه جدید دریافتند که با مصرف دوز مشخصی از ژل قندی و مالیدن آن روی گونه نوزادانی که زودتر از موعد متولد می‌شوند می‌توان به شیوه‌ای ارزان و در عین حال موثر از بروز آسیب‌های مغزی احتمالی در این نوزادان جلوگیری کرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ گروهی از محققان نیوزیلندی در بررسی‌های خود اظهار داشتند که از هر 10 نوزاد نارس در یک نوزاد کاهش شدید قندخون دیده می‌شود و این مشکل در صورت عدم درمان می‌تواند به مغز نوزاد آسیب‌های دائمی وارد کند.

این گروه از پزشکان با بررسی تکنیک ژل درمانی در 242 نوزاد این شیوه را به عنوان اولین روش برای مقابله با این مشکل معرفی کردند.

«جین هاردینگ» و همکارانش از دانشگاه اوکلند در این رابطه اظهار داشتند: استفاده از روش درمانی ژل قندی برای هر نوزاد هزینه بالایی ندارد و نسبت به رساندن گلوکز از طریق قطره به بدن نوزاد، روشی راحت‌تر است.

در حال حاضر برای رفع این مشکل از روش تغذیه اضافی استفاده می‌شود و برای اندازه‌گیری سطح قندخون به طور مرتب از نوزاد آزمایش خون گرفته می‌شود اما در این روش بسیاری از این نوزادان در بخش مراقبت‌های ویژه بستری می‌شوند و به دلیل پایین بودن گلوکز خون برای آنها از گلوکز وریدی استفاده می‌شود.

«نیل مارلو» از کارشناسان موسسه سلامت زنان کالج لندن نیز گفت: اگرچه ژل قندی کاربرد زیادی ندارد اما یافته‌های این مطالعه نشان می‌دهد که این ژل می‌تواند به عنوان یک شیوه‌ درمانی موثر مورد استفاده قرار گیرد.

«اندی کول» از موسسه خیریه نوزادان نارس «بلیس» نیز گفت:‌ در حالی که نتایج اولیه این مطالعه حاکی از مناسب بودن این شیوه برای نوزادان نارس است اما انجام تحقیقات بیشتر برای اطمینان از بی‌ضرر بودن کاربرد آن ضروری است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
9.04081s, 18q