برنامه وزارت بهداشت برای جلوگیری از ابتلا به وبا چیست؟

افزایش ابتلا به وبا صدای مجلسی ها را هم در آورد/آمار مبتلایان به وبا هر روز بالاتر می رود

۱۳۹۲/۰۷/۱۰ - ۱۴:۵۴ - کد خبر: 83786
افزایش ابتلا به وبا صدای مجلسی ها را هم در آورد/آمار مبتلایان به وبا هر روز بالاتر می رود
سلامت نیوز: در حالی که هر روز آمار مبتلایان به وبا بالاتر می رود وزارت بهداشت تنها به ذکر توصیه های بهداشتی بسنده کرده است و نه برنامه های جدی تری برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری دارد و نه بودجه خاصی برای کنترل این بیماری در نظر گرفته است.

اواسط مرداد ماه سال جاری، محمدمهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با اعلام اینکه از ابتدای سال جاری تاکنون موردی از وبا مشاهده نشده است از آماده باش وزارت بهداشت برای پیشگیری و کنترل این بیماری خبر داده بود و ادامه این روند را تا پایان آبان ماه عنوان کرده بود. در حالی که امید می رفت مراقبت های وعده داده شده از سوی وزارت بهداشت برای پیشگیری از وبا، که هرساله نگرانی های زیادی را در میان مردم ایجاد می کند، تحقق پیدا کند اما این امر عملی نشد و متاسفانه آمار مبتلایان به وبا روز به روز در حال افزایش است.

به گزارش سلامت نیوز آنچه تاسف بار است در نظر نگرفتن بودجه ای مشخص برای این کار است. دکتر حسن قاضی زاده ، وزیر بهداشت از نبود ردیف بودجه ای برای کنترل این بیماری خبر داده و عنوان کرده است باید از سهم مردم هزینه کنیم.


این در حالی است که برخی از مراکز بهداشتی در نقاط مرزی به دلیل نبود امکانات کافی برای کنترل این بیماری مشکلات بسیاری دارند به طوری که دکتر ایرج ضاربان سرپرست دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر طی مصاحبه ای از مسئولان وزارت بهداشت تقاضا کرده است در خصوص تامین اعتبارات، تجهیزات، مواد گندزدا و دارو به این دانشکده اقدام عاجل مبذول فرمایند تا بتوانند خدمات بهتری ارائه کنند.

وی هشدار داده است:« اگر تدابیری اندیشیده نشود و همین روند ادامه داشته باشد و آبهای مصرفی در ایرانشهر و روستاها آلوده شوند یک همه گیری بزرگ اتفاق خواهد افتاد و فاجعه انسانی خواهیم داشت.»

متاسفانه علاوه بر اینکه وزارت بهداشت در اقدام پیشگیرانه خود بسیار کند عمل کرده است از همان ابتدا به مانند برخی وزرای بهداشت گذشته ، سعی بر این داشته که نشان دهد مشکل آنچنان حاد نیست و با بیان اینکه :« بیماری وبا فعلا در بین تعدادی افراد خاص كه افغانی هستند و از این كشور به ایران آمده‌اند در كشور مشاهده شده است و فعلا برای مردم جای نگرانی نیست چون مسئولان بهداشتی اوضاع را تحت كنترل دارند و هرگاه لازم شد كه هشداری به مردم داده شود. مسئولان بهداشتی وزارت بهداشت به موقع هشدارهای لازم را اعلام می‌كنند.» اما افزایش یکباره آمار مبتلایان خلاف گفته های وزیر بهداشت را ثابت می کند.

متاسفانه در حالی که وزارت بهداشت قرنطینه کردن بیماران برای پیشگیری از همه گیری وبا را روشی منسوخ شده دانسته و تنها راه پیشگیری از وبا را اطلاع رسانی می دانست، اما افزایش روزافزون آمار مبتلایان حکایت از این دارد که اطلاع رسانی ها مناسب نبوده است. البته اطمینان دادن های بی مورد برای جلوگیری از نگرانی مردم را نیز می توان یکی از عوامل دخیل در افزایش آمار ابتلا به وبا دانست.

وزارت بهداشت در حالی که خبر رسیدن وبا به تهران را قویا تکذیب می کرد اما تنها پس از گذشت چند روز خبر ابتلای چند تهرانی به وبا تایید شد. به گفته دکتر علی اکبر سیاری، معاون بهداشتی وزیر بهداشت، در آخرین آمارها چهار مورد از مبتلایان به وبا در تهران بوده است.

در حال حاضر طبق آخرین اخبار، آمار مبتلایان به وبا به 180 نفر رسیده است و از میان مبتلایان 5 نفر فوت کرده اند. به گفته دکتر علی اکبر سیاری، معاون بهداشتی وزیر بهداشت « از این آمار، 114 مورد از مبتلایان به وبا مربوط به افرادی است که به صورت قاچاق از مرزهای جنوب شرقی و شرق به کشور وارد شده‌اند و بیشترین میزان بروز این بیماری مربوط به استان سیستان و بلوچستان و شهرهای زاهدان و ایرانشهر است. مواردی نیز در کرمان و شهر سیرجان شناسایی شده‌اند.» البته وبا به کرج و قم نیز رسیده است.

در حالی که کمیسیون بهداشت مجلس ابتدا با اطمینان خاطری که وزیر بهداشت داده بود نسبت به شیوع این بیماری نگرانی نداشتند اما بلاخره افزایش مبتلایان به وبا صدای مجلسی ها را نیز درآورد و خواستار ارائه گزارشی در این مورد از وزارت بهداشت شدند تا اینکه وزارت بهداشت دوم مهرماه این گزارش را به مجلس ارائه کرد.

پیش از این به دلیل اینکه هنوز گزارشی از سوی وزارت بهداشت در مورد مبتلایان به وبا به مجلس ارائه نشده بود برخی شیوع این بیماری را شایعه می دانستند اما کمیسیون بهداشتی ها نسبت به آن هشدار داده و اعلام کردند عدم گزارش دلیلی بر عدم وجود وبا نیست.

علی کائیدی یکی از اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس عنوان کرده بود:« اگرچه گزارش دقیقی از این موضوع ارایه نشده اما نمی‌توان بحث را شایعه دانست و نسبت به آن بی تفاوت بود، در این زمینه ضرورت دارد مسئولان بهداشت استان‌ها به کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گزارش دهند.»

با توجه به افزایش موارد ابتلا به این بیماری واگیردار لازم است وزارت بهداشت بودجه ای مشخص برای کنترل و پیشگیری از این بیماری در نظر گیرد و تمامی دانشگاه های علوم پزشکی و مراکز درمانی لب مرزی به تمامی لوازم و امکانات برای کنترل این بیماری تجهیز شوند چنانکه پیام های کاربران سلامت نیوز حاکی از عدم رسیدگی های مناسب در شهرهای مرزی است که توجه هرچه بیشتر به این امر را می طلبد. از طرفی باید کنترل مرزهای کشور توسط مسئولین مربوطه شدت بیشتری یابد و تمامی دستگاه ها همکاری های لازم را با وزارت بهداشت داشته باشند تا در امر پیشگیری از همه گیری این بیماری بتواند بهتر عمل کند.

لازم به ذکر است بیماری وبا با آغاز ناگهانی اسهال آبکی شدید و بدون درد و تب شروع می شود.اسهال وبا به اسهال آب برنجی معروف است وفرد بیمار گاه روزانه بیش از ۳۰لیتر آب دفع می کند که این مقدار دفع آب باعث اسیدوز و نهایتاً می تواند منجر به مرگ فرد شود.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
مهدی عرب قاینی-نوک آباد خاش-سیستان وبلوچستان
آهای وزارت بهداشتی ها اینقدر سنگ پرستاران را به سینه نزنید-پس چه کسی باید به داد کاردان های بهداشتی برسد-وبا به راحتی قابل کنترول است.-وزارت بهداشتی ها در رسانه ها دروغ نگویید.
مهدی عرب قاینی-نوک آباد خاش-سیستان وبلوچستان
مشکل اصلی عقب ماندگی فرهنگی مردم منطقه است
مهدی عرب قاینی-نوک آباد خاش-سیستان وبلوچستان
من یک کاردان بهداشت حرفه ای در نوک آباد خاش هستم-دلایل این مشکل عبارتند از:1-کمبود کاردان وپرسنل(یک نفر کاردان کار10نفر راباید انجام دهد که گویا وظیفه ی مادر زادی او بوده است-البته با حقوق یک کارمند وعدم اضافه کاروبا تهدید مسئولین)2-هرکاردان کار تخصصی خود را انجام نمیدهدواز کار یک رشته دیگر مسلما اطلاعی ندارد وبه صورت پلی والان باید کارکند.3-تمام حق وحقوق با پرستاران هست وکاردان هیچ حقی ندارد(کمبودفوق شدیدپرسنل بهداشتی هیچ اهمیتی نداردوگویا فقط پرستاران خسته میشوند).4-امکانات دارویی ولوازم کار فراهم نیست.5-پرسنل آموزش نمیبینند.6-بهورزان بیسواد هستندوحتی جمع وتفریق آمارخود رانمیدانند ومعمولا معتاد هستند.مردم محلی هیچ گونه همکاری با بهورزان ندارندودائما در حال رفت وآمداز مرز هستند ودر داخل استان هم بسیار زیاد جابجا میشوند.6-مشکل کاغذ بازی ومکتوب سازی عملکرد نیروها وجود دارد(یک نفر با110شکل فرم وآمار سر وکاردارد).7-پارتی بازی وجود دارد.8-بعضی از مسئولین مراکز بهداشت شهرستان دزد هستند.9-تعدادی از کارمندان بهداشتی ومخصوصا بهورزان در محل کار حاظر نمیشوند و جیم میزنند.-----یک نفر نمیتواند کاری از پیش ببرد----وقتی برای هر بیمار یک پرستار لازم است بنابراین برای هر روستا هم یک کاردان نیاز است.......بهداشت زیربنای جامعه است اگر پرسنل بهداشتی استخدام نشود با استخدام210میلیون پرستار تعدادبیماران وبیماری ها کاهش نمیابد.
مهدی عرب قاینی-نوک آباد خاش-سیستان وبلوچستان
من یک کاردان بهداشت حرفه ای در نوک آباد خاش هستم-دلایل این مشکل عبارتند از:1-کمبود کاردان وپرسنل(یک نفر کاردان کار10نفر راباید انجام دهد که گویا وظیفه ی مادر زادی او بوده است-البته با حقوق یک کارمند وعدم اضافه کاروبا تهدید مسئولین)2-هرکاردان کار تخصصی خود را انجام نمیدهدواز کار یک رشته دیگر مسلما اطلاعی ندارد وبه صورت پلی والان باید کارکند.3-تمام حق وحقوق با پرستاران هست وکاردان هیچ حقی ندارد(کمبودفوق شدیدپرسنل بهداشتی هیچ اهمیتی نداردوگویا فقط پرستاران خسته میشوند).4-امکانات دارویی ولوازم کار فراهم نیست.5-پرسنل آموزش نمیبینند.6-بهورزان بیسواد هستندوحتی جمع وتفریق آمارخود رانمیدانند ومعمولا معتاد هستند.مردم محلی هیچ گونه همکاری با بهورزان ندارندودائما در حال رفت وآمداز مرز هستند ودر داخل استان هم بسیار زیاد جابجا میشوند.6-مشکل کاغذ بازی ومکتوب سازی عملکرد نیروها وجود دارد(یک نفر با110شکل فرم وآمار سر وکاردارد).7-پارتی بازی وجود دارد.8-بعضی از مسئولین مراکز بهداشت شهرستان دزد هستند.9-تعدادی از کارمندان بهداشتی ومخصوصا بهورزان در محل کار حاظر نمیشوند و جیم میزنند10-تعدادنیروهای نظامی منطقه جهت کنترول مرز کم بوده واکثرا مفت خور وباج گیر هستند-----یک نفر نمیتواند کاری از پیش ببرد----وقتی برای هر بیمار یک پرستار لازم است بنابراین برای هر روستا هم یک کاردان نیاز است.......بهداشت زیربنای جامعه است اگر پرسنل بهداشتی استخدام نشود با استخدام210میلیون پرستار تعدادبیماران وبیماری ها کاهش نمیابد.
مهدی عرب قاینی-نوک آباد خاش-سیستان وبلوچستان
شما را به خدا قسم این نظریات کاملا حقیقی را در سایت خود بازتاب داده واز مسئولین دلیل آن را جویا شوید
2.83579s, 23q