چگونه بدبینی خود را درمان کنیم؟!

۱۳۹۲/۰۷/۱۴ - ۱۳:۳۶ - کد خبر: 84028
سلامت نیوز : شاید برای شما هم پیش آمده باشد، شرایطی را می گویم که مثلاً کنار خیابان منتظر تاکسی ایستاده باشید و یکی از دوستان خود را ببینید که با خودرواش البته بدون این که توجهی به شما داشته باشد از کنارتان عبور کند، درباره او چه فکر می کنید: «او آدم بی معرفتی است با این که مطمئن هستم مرا دید ولی خودش را به ندیدن زد تا مرا سوار نکند، بشکند این دست که نمک ندارد، چه خوبی هایی که به او نکردم!» و یا با خودتان می  گویید: «او آدم خوش قلبی است، احتمالاً مرا کنار خیابان ندید، اصلاً شاید بنده خدا گرفتاری ذهنی یا بسیار عجله داشته است.»

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ؛ حتی اگر این موقعیت هم برای شما پیش نیامده باشد حتما برایتان اتفاق افتاده است که به تلفن همراه همسرتان زنگ زده یا پیامکی برای او فرستاده اید ولی او پاسخ شما را نداده است.

در این شرایط چطور می اندیشید: «احتمالاً در جلسه است که نمی تواند پاسخ مرا بدهد، شاید هم تلفن همراهش را در حالت سکوت قرار داده و متوجه تماس من نشده است.»

و یا این طور با خودتان می گویید: «شاید از صحبت های دیشب من ناراحت شده، که پاسخم را نمی دهد، شاید هم باز با دوستانش مشغول بگو و بخند است و با این که متوجه تماس من شده ولی آن را بی پاسخ گذاشته است!»

***

شاید اگر از ما بپرسند که فردی خوش بین یا بدبین هستیم سریعاً خودمان را خوش بین و حتی واقع بین جلوه دهیم و هر جور شده، از برچسب بدبینی دوری کنیم ولی واقعیت این است که در بسیاری از شرایط، اتفاقات و عملکرد آدم های اطراف مان را با عینک بدبینی می نگریم.

البته شاید این من هستم که در این باره دچار بدبینی شده ام و واقعیت این است که بسیاری از ما انسان های خوش بینی هستیم و در فراز و فرودهای زندگی همه چیز را از دریچه خوش بینی می نگریم!

تحلیل آزمون

به هر حال تشخیص خوش بینی و بدبینی به این سادگی ها ممکن نیست. پنج شنبه هفته گذشته خلاصه ای از پرسشنامه سنجش میزان خوش بینی را که توسط دکتر مارتین سلیگمن طراحی شده است در اختیارتان قرار دادیم و از شما خواستیم با پاسخ به ۳۰ سوال مطرح شده، میزان خوش بینی خود را بسنجید همان طور که به یاد دارید شما باید امتیاز نهایی آزمون خود را از کم کردن امتیاز نمرات مربوط به رویدادهای ناخوشایند از رویدادهای خوشایند به دست می آوردید، حال اگر این عدد:

* بین ۶ تا ۸ است: باید گفت شما انسان خوش بینی هستید

* بین ۳ تا ۵ است: میزان خوش بینی و بدبینی شما به یک اندازه است

* بین یک تا ۲ است: شما نسبتاً بدبین هستید

* بین صفر وزیر صفر است: باید گفت بدبینی شما بیش از حد معمول است و اگر احساس می کنید به تغییر نیاز دارید بهتر است ادامه مطلب را از دست ندهید.

خوش بینی یعنی چه؟!

خوش بینی را می توان استفاده کردن از تمامی ظرفیت های ذهنیِ مثبت و نشاط انگیز و امیدوار کننده در زندگی، برای تسلیم نشدن در برابر عوامل منفی ساخته ذهن و احساس های یأس آورِ ناشی از دشواری ارتباط با انسان ها و رویارویی با طبیعت دانست. سایت تبیان در این باره می نویسد: خوش بینی سبب افزایش امید و نشاط در زندگی می شود امیدی که زندگی بدون آن تقریباً غیر ممکن است. از روش هایی که در زنده کردن و زنده نگاه داشتن امید، تأثیر بسزایی دارد همین خوش بین بودن و به جهان و جهانیان، نیکو نگریستن است. (البته باید توجه شود که خوش بینی به معنای ساده لوحی - که هر کسی بتواند از شرایط و موقعیت ما سوء استفاده کند - نیست، بلکه مراد، نگاه کردن از منظری وسیع تر از آن چیزی است که قبلاً می نگریستیم.

چرا خوش بینی این قدر ارزشمند است ؟

نگرش مثبت به ما انرژی می دهد و استعدادهای پنهان ما را فرا می خواند . این نگرش آگاهی ما را از فرصت ها افزایش می دهد. فرد مثبت اندیش حوادث را از زاویه دید امید تفسیر می کند، مزیت های آن را کشف می کند و راه حل های خلاقانه ای می یابد که آدم بدبین متوجه آن ها نمی شود. اما در مقابل ذهنی که قالبی منفی دارد انرژی تان را تحلیل می برد و همچنین باعث تضعیف انرژی اطرافیانتان می شود. این ذهن اعتماد به نفس تان را ضعیف می کند، به خلاقیت و مهارت های حل مشکلاتتان صدمه می زند، شما را به این سمت می راند که روی موانع متمرکز شوید، و در توانایی شما برای تشخیص فرصت ها اختلال ایجاد می کند. در نهایت بدبینی شادی زندگی را به تحلیل می برد، شما را از نظر هیجانی خسته و از پا افتاده و در رابطه با دیگران ناکارآمد باقی می گذارد.

تفاوت عملکرد فرد خوش بین و فرد بدبین

* شخص بدبین معتقد است که اتفاقات ناخوشایند، از عوامل و شرایطی همیشگی منشاء می گیرد. «من در امتحان ریاضی قبول نشدم، چون در شمارش و حساب استعداد ندارم» و از طرف دیگر اتفاقات خوب را ناشی از شرایط موقتی و تصادفی می داند. «شوهرم دسته گلی برایم آورد، چون روز کاری خوبی داشت.» در حالی که فرد خوش بین ، علت شکست را به عوامل موقتی و گذرا نسبت می دهد. «من در امتحان رد شدم چون وقت و توجه کافی نداشتم» و موقعیت ها و شرایط مطلوب را به عوامل دائمی نسبت می دهد. «شوهرم برایم گل آورد چون به من و خانواده اش علاقه دارد.»

* فرد بدبین اجازه می دهد که یاس و ناامیدی به وجود آمده در یکی از امور زندگی، به امور دیگر هم سرایت کند، مثلاً اگر کارش را از دست داده، نه تنها احساس بدی پیدا می کند، بلکه این نگرانی در وی ایجاد می شود که ازدواج وی نیز دچار مشکل شده است. ولی فرد خوش بین اجازه نمی دهد که یک مانع یا شکست به کل زندگی اش سرایت کند. او با خود می اندیشد: به هر حال من در حال حاضر بیکار هستم، ولی من و همسرم هنوز با یکدیگر صمیمی و نزدیکیم.

چگونه می توان خوشبین بود؟!

برای ایجاد خوش بینی و تقویت آن باید از «لحظه ها » استفاده کرد.

باید از امکانات موجود، هرچه هست، استفاده کنیم و منتظر کامل شدن تمام وسایل و زمینه های مورد نیاز نمانیم؛ چرا که اولاً «فردا دیر است» و ثانیاً آنچه اکنون داریم، هرچه باشد، بالأخره بخشی از چیزهایی است که باید باشد. خوش بین بودن، امکانات چندانی لازم ندارد. فقط کافی است تصمیم و عزم جدّی در کار باشد.

به خودتان تلقین کنید که شاد هستید: بعد از توجّه به زمان و گرفتن تصمیم قاطع، نوبت به مرحله عمل یعنی شروع «مثبت اندیشی» در عرصه رفتار می رسد و یکی از بهترین شیوه هایی که در این مرحله بسیار مفید است، «تلقین» است.به واسطه تلقین، افکارمثبت و شادی بخش را هوشیارانه به سمت خود بکشیم و برای حفظ و بقای آن ها کوشش کنیم و افکار منفی و بدبینانه و مبتنی بر توهّم و خیالات واهی و وسوسه ها و کوته نظری ها را دور بریزیم و به یاد داشته باشیم که شادی و نشاط واقعی و پایدار، در درون خود ماست. به این نکته نیز توجه داشته باشیم: همچنان که تلقینِ مسائل مثبت به خود و دیگران در زندگی، از جمله نگاه خوش بینانه به اطراف و مسائل، زمینه ساز به وجود آمدن زندگی آرمانی می شود، تلقین منفی نیز می تواند آثار بسیار مخرّبی را از خود به جای بگذارد.

به خودتان اعتبار و ارزش بدهید. به موفقیت های خود در گذشته اعتراف کنید. اتفاقات خوبی را که برای شما به وجود آمده است، به عنوان نتیجه تلاش های خودتان تجزیه و تحلیل کنید. عکس هایی که در تعطیلات گرفتید، عالی بودند نه به این خاطر که دوربین به خوبی ساخته و طراحی شده بود، بلکه به خاطر مهارت شما در زمینه نور و ترکیب اجزای صحنه.

از موفقیت های خود تقدیر کنید: "من قفل در را تعمیر کردم بدون این که مجبور باشم از قفل ساز کمک بخواهم، حالا من پاداشی برای خودم درنظر خواهم گرفت". احساس افتخار و مباهات، نسبت به کمالات و فضایل خود، برای شما یک احساس خود ارزشی می سازد.

برای خود، هدف تعیین کنید. دقیقاً تعیین کنید که قصد دارید چه کاری انجام دهید. مثلا ً متعهد شوید که هفته ای یک بار به صورت داوطلبانه در مؤسسات خیریه فعالیت کنید. هدف های بزرگ را به هدف های کوچک تر تقسیم کنید، تا زیر بار سنگین وظایفتان فلج نشوید. با دستیابی به هر هدف اولیه ، شاهد یک پیشرفت خواهید بود. شما درباره آنچه در آینده اتفاق می افتد، احساس انرژی و هیجان خواهید داشت و این، نشانه و قدرت یک انسان خوشبین است.

شرایط دوپهلو را درک کنید:

همچنین به گزارش تسنیم هیچ گاه با موقعیت های دوپهلو به گونه ای برخورد نکنـید کـه گویـی دوپهلو نیستند. همیشه با مـسائل آن گـونه که هستند برخورد کنید. برای مثال وقـتی روی جنسی سرمایه گـذاری می کنید، به خود بقبولانـید کـه ممکن است آن جنس ارزان شود و شما مقداری از پول خود را از دست بدهید.

با این حال فرد خوش بین این نکته را می داند و ریسک می کند و بـه از دسـت دادن مقداری پول اهمیت نمی دهد. به علاوه هنگام روبه رو شدن با این موقعیت های دوپهلو، تفـسیرهای منفی ممکن است منتهی به افسردگی و کسالت شود.

مسائل را تغییرپذیر تصور کنید:

اشخاص خوش بین به ندرت مسائل را قطعی و بدون اشکال می دانند؛ آن ها همیشـه انتقاد پذیر ند و نظرات خوب دیگران را مد نظر قرار می دهند و به دنبال اصلاح خود هستند. افـراد خوش بین می دانند که تغییر و دگرگونی، چیزی خوب و ضـروری اسـت. آنهـا طـرز برخوردهای تطبیق پذیر و قابل تغییری از مسائل را در خود به وجود می آورند.

افکار خود را تغییر دهید:

در صورت رخ دادن یک رویداد ناگوار، بی وقفه به آن فکر نکنید. اگر رئیستان شما را از کار برکنار کرد و یـــا در یـک امتـحــان مهم قبول نشدید، توصیه ما این است که با انجام کاری لذت بخـش افـکـار خود را از مشکلات تان دور کنید چون تفکر به مسائل در چـارچـوب مـنـفی ذهن منتهی به یافتن راه حل های کمتر خواهد شد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.31636s, 19q