موج افزایش مصرف فرآورده‌های خونی بر اثر رشد سالمندی و توریسم‌درمانی در گیلان

۱۳۹۲/۰۷/۱۵ - ۱۵:۱۹ - کد خبر: 84118
سلامت نیوز : استان گیلان پیرترین استان کشور شناخته شد. ۱۲ درصد جمعیت این استان را افراد ۶۰ سال به بالا تشکیل می‌دهند که علاوه بر افزایش مصرف فرآورده‌های خونی در کاهش جمعیت اهداکنندگان خون نیز تأثیرگذار است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ؛ در شش ماه نخست امسال مردم استان گیلان 39 هزار و 302 واحد خون اهدا کردند که نسبت به مدت مشابه سال قبل یک درصد رشد داشته است.

داوودی مدیر کل انتقال خون گیلان گفت: از مجموع خونگیری شش ماهه اول سال در استان گیلان 22 درصد برای نخستین بار 54 درصد اهدا کننده مستمر و24 درصد نیز دارای سابقه اهدای خون هستند.

وی استان گیلان را پیرترین استان کشور عنوان کرد و گفت: 12 درصد جمعیت این استان را افراد 60 سال به بالا تشکیل می‌دهند، پدیده سالمندی و کاهش رشد جمعیتی باعث تغیر هرم جمعیتی در این استان شده به نحوی که علاوه بر افزایش مصرف فرآورده های خونی در کاهش جمعیت اهداکنندگان نیز می تواند تاثیر گذار باشد.

 مدیرکل انتقال خون استان گیلان خاطرنشان کرد: تلاش‌های مستمر اداره کل انتقال خون استان گیلان شاخص اهدای خون در این استان را از شاخص اهدای خون در کشور بالاتر برده، اهدای خون در شهرستان رشت از هر هزار نفر جمعیت 46 نفر و در کل استان از هر هزار نفر 31 نفر اقدام به اهدای خون می‌کنند.

وی همچنین به وجود 10درصد بیماران تلاسمی کشور در گیلان اشاره و ادامه داد: عمده مصرف کنندگان خون در استان گیلان بیماران تلاسمی، هموفیلی، دیالیزی، سرطانی، قلبی و عروقی و قربانیان حوادث جاده‌ای هستند.

با توجه به سیاست‌های کلان وزارت بهداشت در خصوص بحث توریسم درمانی، ورود بیماران کشورهای همجوار در طول سال به استان گیلان به دلیل وجود بیمارستان‌های مجهز و پزشکان خوب و باتجربه یکی دیگر از دلایل مصرف بالای خون در این استان است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
12.24041s, 18q