سلامت نیوز : دبیر علمی بیست و سومین کنگره سالیانه انجمن چشم پزشکی ایران گفت: جامعه ما در زمینه چشم پزشکی سطح قابل قبولی دارد، چرا که تجهیزات مناسب روز و متخصصان کارآمدی در حال فعالیت هستند اما تا سطح مطلوب فاصله زیادی داریم.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ دکترهوشنگ فقیهی در نشست خبری بیست و سومین کنگره سالیانه انجمن چشم پزشکی ایران افزود: کنگره‌های انجمن بدون شک در بهبود وضعیت چشم پزشکی کشور تاثیرگذار بوده چرا که در این کنگره‌ها، آخرین دستاوردهای علمی به چشم پزشکان ارائه می‌شود. همین‌طور آخرین دستاوردها توسط شرکت‌های تجهیزات پزشکی به این شرکت‌کنندگان معرفی می‌شود. تقریبا برای انجام اقدامات چشم پزشکی نیاز به اعزام به خارج از کشور نداریم، مگر برخی از موارد خاص که در دنیا منحصر به فرد است.

وی با اشاره به عمومیت بیماری دیابت در بین ایرانیان اظهار کرد: بیش از 10 درصد ایرانیان دیابت دارند که جمعیت حدود هفت میلیون دیابتی را در کشور به وجود می‌آورند که بسیاری از آنها در مراحل پیشرفته هستند و درمانی برای مسائل آنها وجود ندارد. بخشی از افرادی که از بیماری دیابت به بیماری‌های چشمی رسیده‌اند، 7 تا 10 سال از بروز دیابت‌شان گذشته است و بیماریابی، معاینه مرتب برای از بین بردن این گونه مشکلات تاثیر زیادی دارد.

فقیهی در رابطه با جمع‌آوری اطلاعات دقیق برای بیماری‌های چشمی، گفت: داشتن آمار دقیق می‌تواند پایه و اساس مدیریت بهداشتی باشد. در اغلب استان‌ها و شهرستان‌ها مراکز درمانی چشم پزشکی افزایش یافته است که در زمینه رفع عیوب انکساری و سایر بیماری‌های شایع چشم‌ پزشکی ارائه خدمات انجام می‌دهند. بیشترین عمل جراحی در حوزه چشم پزشکی و حتی تمام تخصص‌ها در عمل جراحی آب مروارید است که در این مراکز درمانی انجام می‌شود.

دبیرعلمی بیست و سومین کنگره سالیانه انجمن چشم پزشکی ایران افزود: جامعه ما در زمینه چشم پزشکی سطح قابل قبولی دارد، چرا که تجهیزات مناسب روز و متخصصان کارآمدی در حال فعالیت هستند اما تا سطح مطلوب فاصله زیادی داریم.

وی در رابطه با نارسایی‌های چشمی که در اثر اسیدپاشی اتفاق می‌افتد، گفت: در این زمینه در چند سال گذشته پیشرفت زیادی کردیم. افرادی برای آموزش به خارج از کشور اعزام شدند و آخرین دستاوردها نیز در کنگره سالیانه امسال در قالب سمپوزیوم‌ها بررسی خواهد شد. البته برای درمان، هزینه‌های مالی بالا نیز باید در نظر گرفته شود.

فقیهی ادامه داد: در این کنگره 11 سمپوزیوم و 37 کارگاه برگزار می‌شود. همین‌طور در دو نوبت ارائه مطلب کاربردی برای رزیدنت‌ها داریم.

دبیر علمی بیست و سومین کنگره سالیانه انجمن چشم پزشکی ایران در خصوص ارائه مقالات، گفت: در این کنگره 352 مقاله ارسال شده است که 127 مورد از آنها به صورت سخنرانی و 162 مورد به صورت پوستر ارائه می‌شود. همچنین از این 352 مقاله، 127 مورد آنها را مقالات آزاد تشکیل می‌دهند. در این کنگره 11 مهمان از کشور آمریکا و یک مهمان از اروپا شرکت خواهند کرد که برگزاری ورک‌شاپ‌ها با هدف ارتقای مهارت همکاران چشم پزشک و سمپوزیوم‌های مختلف را بر عهده دارد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =