قربانیان اصلی اختلالات بینایی در جوامع در حال توسعه

۱۳۹۲/۰۷/۲۳ - ۱۱:۱۹ - کد خبر: 84761

سلامت نیوز : تازه‌ترین گزارش آماری سازمان جهانی بهداشت (WHO) نشان می‌دهد که حدود 285 میلیون نفر از مردم جهان به اختلالات بینایی مبتلا هستند که 90 درصد از آنان در کشورهای در حال توسعه زندگی می‌کنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ در بررسی‌های این سازمان آمده است که از بین این 285 میلیون نفر، 39 میلیون نفر نابینا هستند و 246 میلیون نفر دیگر نیز ضعف و اختلال بینایی دارند.

همچنین طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت، 82 درصد از کل نابینایان را افراد 50 سال به بالا تشکیل می‌دهند و ابتلا به عارضه چشمی آب مروارید از دلایل اصلی نابینایی در کشورهای کم‌درآمد و یا با درآمد متوسط است.

علاوه بر این تعداد افرادی که بر اثر ابتلا به بیماری‌های عفونی به اختلالات بینایی مبتلا می‌شوند طی 20 سال گذشته به شدت کاهش یافته و 80 درصد از کل این اختلالات قابل پیشگیری و درمان هستند.

طبق طبقه‌بندی بین‌المللی بیماری‌ها، عملکرد بینایی به طور کلی به چهار سطح دید طبیعی، اختلال متوسط بینایی، اختلال شدید بینایی و نابینایی تقسیم می‌شود.

همچنین در سطح جهانی اختلالاتی چون عیوب انکساری چشم نظیر دوربینی، نزدیک‌بینی و آستیگماتیسم که درمان نمی‌شوند و نیز بیماری‌های آب سیاه و آب مروارید جراحی‌نشده، جزو شایعترین اختلالات بینایی به شمار می‌آیند.

این آمار در عین حال نشان می‌دهد که حدود 19 میلیون کودک به اختلالات بینایی مبتلا هستند که از این بین 12 میلیون کودک به دلیل ابتلا به عیوب انکساری چشم که به آسانی هم قابل تشخیص و درمان هستند به اختلال و ضعف بینایی مبتلا می‌شوند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.53031s, 18q