فیبروم برای زایمان طبیعی مشکل‌ساز نیست

۱۳۹۲/۰۷/۲۳ - ۱۲:۳۹ - کد خبر: 84768
فیبروم برای زایمان طبیعی مشکل‌ساز نیست
سلامت نیوز : یکی از بیماری‌های شایع زنان، فیبروم است. این توده‌های گوشتی رحم در صورت بررسی با سونوگرافی در 77 درصد زنان یافت می‌شود و سن شایع بروز آن 35 تا 50 سال است. این توده‌های گوشتی که در لایه‌های مختلف رحمی یافت می‌شود، اندازه‌های متفاوتی دارد؛ از دو میلی​متر تا 10 سانتی​متر و بزرگ‌تر.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از جام جم ؛ فیبروم ها می توانند یکی یا متعدد باشند و از آنجا که در سنین باروری در رحم یافت می شوند، حال این سوال​پیش می آید که آیا فیبروم از علل نازایی است و به اختلال در باروری منجر می شود و آیا در سیر زایمان اختلالی ایجاد می کند؟

این توده های رحمی که در بیشتر موارد بدون علامت است و بندرت انواع سرطانی آن یافت می شود ، ترس و وحشت شدیدی در بیمار ایجاد می کند، اما دراغلب موارد بیشتر از یک خال گوشتی مشکل دیگری نیست.

البته در مواردی بیشتر دیده می شود از جمله​ وجود سابقه در بستگان درجه یک مثل مادر و خواهر، شروع عادت ماهانه در سنین پایین تر و یائسگی در سنین بالاتر.

در افراد چاق و در کسانی که کمتر حاملگی داشته اند، در مقابل آنها که حاملگی های متعدد داشته اند، کمتر دیده می شود، اما خوردن قرص های جلوگیری از بارداری نقشی در ایجاد فیبروم یا بزرگ ترکردن آن ندارد.

این توده های رحمی در افراد نازا بندرت مانع ​ باروری می شود، اما مواردی را که ممکن است فیبروم موجب نازایی شود، می توان با MRI تشخیص داد و جراحی لازم ​برایشان انجام داد، اما باید دانست با این جراحی امکان زایمان طبیعی را از بیمار می گیریم، زیرا وی فقط می تواند با سزارین بچه اش را به دنیا آورد و خطر یک جراحی سنگین با احتمال چسبندگی بعد از عمل و سایر عوارض جراحی و بیهوشی را برای بیمار باقی می گذاریم. درضمن ​ احتمال پاره شدن رحم فردی که پس از این جراحی باردار شده است، حین بارداری وجود دارد.

فیبروم در بارداری هم گاهی مشکل ایجاد می کند. از جمله این که ممکن است تا 2.5 ماهگی بزرگ تر شود و این بزرگ شدن ربطی به اندازه فیبروم ندارد و در اکثر موارد سایز فیبروم هیچ تغییری نمی کند، اما به هر حال تا چهار هفته پس از زایمان به سایز قبلی برمی گردد.

فیبروم ها ممکن است به زایمان زودرس منجر شود یا در مواردی ایجاد درد در بارداری کند که در این موارد می توان از مسکن های ساده مثل ایبوپروفن استفاده کرد.

فیبروم ​معمولا مشکلی برای زایمان طبیعی ایجاد نمی​کند و فرد می تواند زایمان کند و نیازی به سزارین ندارد.

در مواردی می بینیم بیماران از پزشک شان می خواهند ضمن سزارین فیبرومشان برداشته شود. باید دانست این کار فوق العاده خطرناک است، چون فیبروم ها حین بارداری خونرسانی وسیعی دارند و اگر به جراحی فیبروم در این زمان اقدام شود امکان خونریزی شدید حین عمل جراحی و حتی از دست رفتن رحم وجود دارد.

در ضمن​ همان طور که گفته شد اندازه فیبروم پس از زایمان به حالت قبلی برگشته و کوچک تر می شود؛ در نتیجه نیازی به جراحی ندارد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.39407s, 19q