نیاز مراکز درمانی به دستگاه‌های پت‌اسکن

۱۳۹۲/۰۷/۲۷ - ۱۲:۱۹ - کد خبر: 84878

سلامت نیوز : رییس انجمن علمی جراحان عمومی به روش جدید تشخیصی «پت اسکن» برای سرطان‌ها اشاره کرد و گفت: این دستگاه جدید در حال حاضر بسیار گران قیمت است و تنها بیمارستان مسیح دانشوری و شریعتی مجهز به این دستگاه‌ هستند. به نظر می‌رسد لازم است سرمایه‌گذاری بیشتری برای ورود دستگاه‌های پت اسکن به کشور انجام شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ دکتر بهزاد رحمانی در کنفرانس خبری هشتمین کنگره سالیانه انجمن علمی جراحان عمومی ایران که از صبح امروز در سالن همایش‌های رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران آغاز به کار کرد، با بیان اینکه این کنگره با هدف بررسی مسائل مربوط به درمان سرطان‌ها در کشور شکل گرفته است، اظهار کرد: امروز تشخیص و درمان زودهنگام سرطان‌ها از اهمیت قابل توجهی برخوردار است.

وی ادامه داد: سعی کردیم در خلال کنگره علاوه بر تشخیص و معرفی آخرین متد درمانی سرطان‌ها برخی مسائل حاشیه‌ای مربوط به درمان سرطان‌ها را نیز پیگیری کنیم. به عنوان مثال امروز تحریم‌ها تاثیر بسزایی روی امر درمان در ایران برجای گذاشته‌اند.

رییس انجمن علمی جراحان عمومی ایران در ادامه به شایع‌ترین سرطان‌های زنان در کشور اشاره کرد و گفت: 25 درصد از زنان در طول عمر خود گرفتار سرطان پستان می‌شوند که به این معنا که از هر چهار زن ایرانی یک زن در طول عمر خود گرفتار این نوع سرطان خواهد شد، البته اگر به موقع تشخیص داده شود علاج قطعی دارد، اما مراجعه دیرهنگام بیماری را وارد فاز مزمن خواهد کرد که پزشک ناچار می‌شود شیمی درمانی را برای وی آغاز کند.

رحمانی به داروی هرسپتین که برای درمان سرطان پستان استفاده می‌شود، اشاره و اظهار کرد: یک دوره درمانی این سرطان با هرسپتین تا پیش از آغاز تحریم‌ها علیه ایران حدود 50 میلیون تومان تمام می‌شد، اما اکنون به حدود 200 میلیون تومان رسیده است.

این جراح عمومی به پیشرفت‌های به وجود آمده در امر تشخیص این سرطان اشاره کرد و افزود: علاوه بر پیشرفت‌های ایجاد شده در حوزه تشخیص و درمان سرطان پستان آگاهی‌های عمومی نیز نسبت به این بیماری ارتقا یافته است و باعث شده مردم بیشتر به پزشک مراجعه کنند تا حدود شش سال گذشته برداشتن پستان به دنبال بروز این بیماری یکی از اعمال جراحی متعارف بود، اما سال گذشته شخصا تنها این عمل را برای یک بیمار انجام دادم.

رییس انجمن علمی جراحان عمومی ایران با بیان اینکه سرطان پستان، سرطان پوست و سرطان ریه بالاترین آمار سرطان‌ها را در ایران به خود اختصاص داده‌اند، اظهار کرد: در این میان تشخیص و درمان سرطان پوست سهل‌تر است، اما سرطان ریه بالاترین آمار مرگ و میر ناشی از سرطان را به خود اختصاص می‌دهد و افراد سیگاری بیش از سایرین در معرض ابتلا به این نوع از سرطان قرار دارند.

وی در ادامه به روش جدید تشخیصی «پت اسکن» برای سرطان‌ها اشاره کرد و گفت: این دستگاه جدید حتی یک سلول سرطانی را هم تشخیص می‌دهد، البته در حال حاضر بسیار گران قیمت است و تنها بیمارستان مسیح دانشوری و شریعتی این دستگاه را خریداری کرده‌اند. به نظر می‌رسد لازم است سرمایه گذاری بیشتری برای ورود دستگاه‌های پت اسکن به کشور انجام شود.

رحمانی با بیان اینکه ارزیابی فعالیت سلول‌های‌ سرطانی کارکرد مهم پت اسکن است، اظهار کرد: این دستگاه بسیار سریعتر از سایر روش‌های تصویربرداری چون ام آر آی قادر به شناسایی سلول‌های سرطانی، آبسه‌ها و برخی عفونتهاست و می‌تواند سرطان را در مراحل اولیه تشخیص دهد.

وی اضافه کرد: تاکنون بیماران ما برای تشخیص بیماری خود با کمک این روش به تشخیص پزشک خود به ترکیه سفر می‌کردند. هزینه انجام پت اسکن در این کشور 5000 دلار است، اما به تازگی یکی از بیمارانم را برای انجام پت اسکن به بیمارستان مسیح دانشوری معرفی کردم و هزینه‌اش برای وی حدود پنج میلیون تومان تمام شد که در مقایسه با هزینه انجام عمل در خارج از کشور بسیار مناسب‌تر است، اما تحت پوشش بیمه قرار ندارند.

رییس انجمن علمی جراحان عمومی ایران با بیان اینکه پت اسکن زنده بودن و فعال بودن سرطان را به خوبی نشان می‌دهد،‌ گفت: فرض کنید بیماری درمان شده باشد، اما پس از دو تا سه سال توده‌ای در بدنش ظاهر شود، اگر پزشک بخواهد مطمئن شود که سرطان دوباره به بدن بیمارش بازگشته است یا خیر از این روش استفاده می‌کند.

رحمانی در پاسخ به پرسش پیرامون علت ترجیح پزشکان برای تجویز داروهای خارجی چیست، اظهار کرد: تکنولوژی‌های دارویی روز به روز در حال گسترش هستند و اگر به بازار آزاد جهانی متصل شویم بسیاری از مشکلاتمان در این خصوص حل خواهد شد، اما نباید این نکته را فراموش کنیم که داروهای ایرانی در روزگار فعلی کیفیت قابل قبولی دارند و پزشکان ما نیز با توجه به هزینه و پوشش بیمه‌ای داروهای ایرانی را برای بیمار خود ترجیح می‌دهند، مگر آنکه علت به خصوصی وجود داشته باشد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.2932s, 18q