5 هزار و 345 فوتی از ابتدای ایپدمی ایدز در کشور/کاهش انتقال از طریق تزریق از 90 به 56 درصد

۱۳۹۲/۰۷/۲۸ - ۱۳:۵۵ - کد خبر: 84983

سلامت نیوز : معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با اعلام این خبر گفت: هم اکنون تعداد بیماران مبتلا به ایدز طبق آمار رسمی بیش از 21 هزار نفر است ولی برآوردها نشان از وجود قریب به 100 هزار بیمار مبتلا به HIV در کشور می دهند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ دکتر محمود نبوی که در جلسه‌ای با حضور خانم پروفسور اولیلا، مشاور وزرات بهداشت و رفاه کشور فنلاند و مدرس کارگاه بین المللی ارتقای سلامت سازمان بهداشت جهانی سخن می گفت، افزود: برآورد ما این است که طی سه سال آینده این تعداد در آمارها به 120 هزار نفر برسند.

وی ادامه داد: 56 درصد از این افراد در ایران بر اثر تزریق و اعتیاد به ایدز مبتلا شده‌اند ولی هم اکنون روند شیوع ایدز در کشور از مدل تزریق به مدل مخاطرات روابط جنسی تغییر یافته است به طوری که میزان انتقال ایدز از طریق تزریق از 90 درصد به 56 درصد کاهش یافته است.

معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت تصریح کرد: هم اکنون کشور ما در برنامه سوم 5 ساله استراتژیک مقابلۀ مستقیم با ایدز قرار دارد که از سال 89 آغاز شده و تا سال 93 ادامه خواهد یافت.

دکتر نبوی ارائه خدمات پیشگیری، مشاوره و آزمایش رایگان را سه رکن اساسی این برنامه اعلام کرد.

گفتنی است، اولین مورد ابتلا به ایدز در کشور در سال 1366 گزارش شد.

شایان ذکر است، پروفسور اولیلا برای آشنایی با اقدامات بهداشتی، درمانی کشورمان در زمینه ارتقای سلامت و بازدید از چند مرکز بهداشتی و برگزاری چند کارگاه در این زمینه به کشورمان سفر کرده است و امروز به بازدید از خانه بهداشت و مرکز بهداشتی، درمانی شهرری و همچنین فعالیت‌های اداره کل سلامت شهرداری تهران خواهد پرداخت.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
16.76155s, 18q