بیماری استخوان‌خواری رو به افزایش است

۱۳۹۲/۰۷/۲۸ - ۱۵:۵۲ - کد خبر: 85004
سلامت نیوز : رئیس انجمن جراحان ارتوپدی کشور گفت: بیماری پوکی استخوان به دلیل استخوان‌خواری سلولها اتفاق می‌افتد که در کودکان به شکل نرمی استخوان و در بزرگسالان به شکل پوکی استخوان بروز می‌کند.

غلامعلی عکاشه در گفت‌وگو با فارس به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی پوکی استخوان گفت: استخوان قوی‌ترین و محکم‌ترین بافت بدن است که این بخش از بدن قوام بالایی دارد.

وی ادامه داد: استخوان از دو قسمت مواد آلی شامل پروتئین‌ها و مواد کانی که کلسیم، فسفر و منیزیم را در بر می‌گیرد تشکیل شده است.

عکاشه در مورد علت پوکی استخوان گفت: زمانی استخوان‌سازی خوب انجام می‌شود و گاهی سلول‌های استخوانی علاوه بر اینکه استخوان‌سازی را انجام نمی‌دهند، استخوان‌خواری هم می‌کنند.

وی افزود: در این زمان این سلول‌ها سعی می‌کنند مواد اضافی را از استخوان‌ها خارج کنند و در نتیجه قوام استخوان کاهش می‌یابد.

رئیس انجمن جراحان ارتوپدی کشور ادامه داد: پوکی استخوان در کودکان و نوجوانان ناشی از نبود نور کافی و تغذیه نامناسب ایجاد می‌شود و بصورت راشیتیسم و نرمی استخوان بروز می‌کند.

عکاشه افزود: گاهی بیماری مادرزادی می‌شود که در این صورت استخوان‌سازی مناسب انجام نمی‌شود و سلول‌ها استخوان خواری می‌کنند.

وی در مورد پوکی استخوان در بزرگسالی گفت: این بیماری در افراد بالای 60 تا 65 سال به دلایل مختلفی ایجاد می‌شود که ساختن استخوان کاهش می‌یابد و استخوان‌خواری بیشتر می‌شود.

رئیس انجمن جراحان ارتوپدی کشور افزود: عدم تحرک کافی، تغذیه نامناسب و ناکافی و تغییرات هورمونی در افراد بزرگسال از دلایل ابتلا به پوکی استخوان است.

عکاشه تصریح کرد: پوکی استخوان در زنان بیش از مردان است چرا که بعد از دوران یائسگی تنظیمات هورمونی و تغذیه‌ای متفاوت می‌شود.

وی گفت: پوکی استخوان بیشتر در لگن، مچ دست، ابتدای استخوان ران و ستون فقرات ایجاد می‌شود و با کوچکترین عارضه و حتی بدون وارد شدن ضربه باعث شکستگی می‌شود.

عکاشه افزود: هر نوع ورزش و تغذیه‌ای که مناسب باشد و افزایش وزن را در پی نداشته باشد به کاهش ابتلا به پوکی استخوان کمک می‌کند.

وی با اشاره به اینکه جراحی، گچ گرفتگی و بی‌حرکتی از روش‌های درمانی پوکی استخوان در حوزه ارتوپدی است گفت: افراد سالخورده‌ای که دچار پوکی استخوان بوده و دچار شکستگی می‌شوند نگران نباشند چرا که جوش خوردگی استخوان در این افراد حتی گاهی زودتر از افراد جوان اتفاق می‌‌افتد.

رئیس انجمن جراحان ارتوپدی کشور افزود: مصرف سبزیجات، میوه‌های سالم و ورزش کردن در حد حتی راه‌رفتن می‌تواند به کاهش ابتلا به این بیماری کمک کند.

وی گفت: با افزایش سن امید به زندگی و سالمندی در کشور، پوکی استخوان و شکستگی آن‌ها بیشتر شده اما در کنار آن بهداشت نیز بالا رفته و تغذیه نیز بهبود یافته است.

عکاشه گفت: از سوی دیگر با بالا رفتن سن افراد، باید محیط امن در خانه و اجتماع برای آن‌ها فراهم شود تا کمتر در معرض شکستگی قرار گیرند همچنین به سالمندان توصیه می‌شود به هنگام راه رفتن از عصا استفاده کنند تا کمتر دچار صدمات استخوانی شوند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.92505s, 18q