بودجه سلامت فقیر است

۱۳۹۲/۰۷/۳۰ - ۱۱:۳۰ - کد خبر: 85124
بودجه سلامت فقیر است
سلامت نیوز : نماینده وزیر بهداشت در شورای عالی نظام‌پزشکی، از وزارت بهداشت به عنوان مظلوم ترین وزارتخانه نام برد و گفت: بودجه سلامت فقیر است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر ؛ دکتر ایرج فاضل روز سه شنبه در سی‌امین کنگره سالانه انجمن روانپزشکان ایران که در سالن غرضی بیمارستان میلاد برگزار شد، گفت: در سالهای اخیر شاهد فعالیت موفق انجمنها بوده‌ایم که یکی از وظایف مهم آنها اعتلای علمی و به روز نگه‌داشتن دانش است و هدفی که دنبال می‌کند رسیدگی بهتر به بیماران است.

وی ادامه داد: اما به غیر از مسائل پزشکی و درمان مسائل دیگری نیز وجود دارد که تا سامان نیابد این هدف اصلی محقق نمی‌شود.

فاضل با اشاره به اینکه از روی ناچاری شرایط پزشکی وابسته به شرایط کشور است گفت: دو وزارتخانه‌ای که در آموزش و درمان بیشترین وظیفه را در توسعه پایدار کشور دارند متاسفانه فقیر‌ترین و مظلوم‌ترین وزارتخانه‌ها هستند.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم به توسعه پایدار دست یابیم باید آموزش قوی داشته باشیم و سلامت جامعه تأمین باشد.

رئیس جامعه جراحان ایران ادامه داد: در 8 سال اخیر جفایی که به این دو وزارتخانه شد بی‌سابقه بوده است بودجه وزارت بهداشت فقیر و ناکام را به وزارت راه دادند و جلوی چشم ما این اتفاقات افتاد در حالی که ما مسئول این اتفاقات هستیم.

وی افزود: شبانه دانشگاهی را منحل می‌کنند و کسی هم خبردار نمی‌شود. وزیر می‌گوید تصمیم رئیس جمهور بوده و رئیس‌جمهور می‌گوید تصمیم وزیر بوده و معلوم نمی‌شود چه کسی سرنوشت این همه استاد و دانشجو را یک شبه تغییر می‌دهد و دوباره هم ادغام می‌شود.

فاضل گفت: نباید از کنار این اتفاقات بی‌تفاوت بگذریم بودجه سلامت فقیر است در حالی که تمام افراد مملکت سرنوشت‌شان به کیفیت سلامت بر می‌گردد.

نماینده وزیر بهداشت در شورای عالی نظام‌پزشکی تصریح کرد: سهم مردم در پرداخت هزینه‌های درمان باید 30 درصد می‌بود در حالی که الان 80 درصد است. بودجه وزارت بهداشت محقق نشد و هر روز بار آن بر دوش مردم و پزشکان سنگین‌تر می‌شود.

فاضل افزود: سالهاست یارانه پزشکی را پزشکان می‌دهد و تعرفه غیرعادلانه به جامعه پزشکی تحمیل می‌شود.وی گفت: این تعرفه‌های تحمیلی زمینه‌ساز برخی مسائل مانند زیرمیزی می‌شود که به نظر بنده با این همه تحمیل باید رومیزی شود.

رئیس جامعه جراحان ایران تاکید کرد: این تعرفه‌ها ربطی به امروز ندارد و وظیفه جامعه پزشکی این است که سعی کند وظایف اجتماعی خود را انجام دهد و در این زمینه با تشکیل مجمع انجمن‌های پزشکی توانسته‌ایم به آن شکل بدهیم.

فاضل با اشاره به تجربه‌ انجام برخی خدمات پزشکی توسط پزشکان عمومی گفت: کتابی در این زمینه به چاپ رسید و در دوره‌ای هم انجام شد اما عمومیت پیدا نکرد.

وی، نبوغ و مسائل روانی را مرتبط با یکدیگر دانست و گفت: تاریخ نشان داده افرادی که نقش کلیدی در هدایت سرنوشت دنیا را دارند در گذشته دچار مشکلات روانی بوده‌اند. نمونه‌هایی از آن را در سرنوشت چرچیل، آبراهام لینکلن و گاندی دیده‌اید که حتی دو بار اقدام به خودکشی هم کرده‌اند و دچار خود بزرگ‌بینی و اختلالات شخصیتی بوده‌اند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.81617s, 19q