یکشنبه ۸ بهمن ۱۳۸۵ - ۰۰:۰۰

بسیاری افراد تصور می کنند که صرفا کهنسالان و یا افراد مبتلا به بیماریهای قلبی نیاز به مصرف آسپرین دارند اما بررسی ها ، تاثیر مثبت این دارو را بر سرطان ها نیز نشان داده است.

آسپرین برای بیماران سرطانی مفید است

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مدیکال نیوز تودی ، بررسی ها نشان می دهد که بیماران سرطانی با مصرف مناسب و صحیح آسپرین می توانند مدت زمان بیشتری زندگی کنند.

به ندرت به بیماران سرطانی که به حمله قلبی مبتلا می ‌شوند آسپرین داده می‌شود زیرا تعداد پلاکت ها که مسئول لخته خون هستند به دلیل شیمی درمانی پایین است و پزشکان بیم دارند که آسپرین که خود رقیق‌کننده خون است موجب آغاز یک خونریزی خطرناک شود.

اما مشخص شده که تومورها برای رشد خود مواد شیمیایی آزاد می ‌کنند که موجب تحریک تشکیل رگ های جدید خونی می‌ شود و این مواد شیمیایی به رغم پایین بودن شمار پلاکت‌ ها باعث غلیظ شدن خون و ایجاد لخته‌ های خونی می ‌شود که می ‌تواند موجب بروز حملات قلبی شود.

محققان برای آزمایش نظریه خود سوابق ‪ ۷۰‬بیمار سرطانی را که در سال ‪ ۲۰۰۱‬به حمله قلبی مبتلا شده بودند بررسی نموده و متوجه شدند که در صورت عدم دریافت آسپرین تنها 6 درصد از این افراد که شمار پلاکت‌ هایی پایینی داشتند پس از یک حمله قلبی زنده ماندند که اگر آسپرین دریافت کرده بودند ‪ ۹۰‬درصد می ‌توانستند زنده بمانند.

بنابراین گزارش ، بیمارانی که آسپرین دریافت کرده بودند به هیچ به عوارض شدید خونریزی مبتلا نشدند.
 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha