ژن تنظیم اشتها کشف شد

۱۳۸۵/۱۱/۱۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 862
ژن تنظیم اشتها کشف شد
به گزارش سلامت نیوزبه نقل از خبرگزاري آلمان؛ محققان انستيتو تحقيقات غذايي پتسدام - ربروك آلمان براي نخستين بار به جزئيات تأثير  سوخت و ساز كلسترول به اشتها پي بردند.
بنابر اين گزارش آنها در آزمايش بر موش ها نشان دادند، ژن اي بي سي جي يك (ABCG1) نه تنها در انتقال كلسترول نقش مهمي دارد بلكه بخشي از تنظيم اشتها را كه مربوط به ميزان انرژي و از جمله ذخيره چربي براي تأمين انرژي است به عهده دارد.
همچنين به گفته محققان با از كار انداختن اين ژن در موش هاي آزمايشگاهي آنها كمتر غذا خوردند.
آنها فعاليت اين ژن را در موش هايي كه استعداد چاقي و ابتلا به ديابت نوع 2 داشتند مورد بررسي قرار دادند تا به ارتباط بين اين ژن و پيامدهاي عملكرد آن در اين موش ها پي ببرند.
اين گزارش حاكيست؛ نتيجه اين تحقيق و آزمايش هاي ژنتيكي نشان داد در موش هايي كه تمايل به مصرف زياد غذا و چربي داشتند ژن انتقال دهنده كلسترول دچار تغيير شده بود.
اين تغييرات در بخشي از كروموزوم هاي ژن كه مربوط به تنظيم اشتها بود رخ داده و منجر شده بود، كلسترول هاي منتقل شده به بافت چربي موش ها به شدت سنتز شوند.
آنها براي تحقيقات بيشتر اين ژن را در موش ها غيرفعال كردند و پي بردند در موش هايي كه ژن انتقال دهنده كلسترول قبلاً دچار نقص بود و حالا اين ژن از كار افتاده بوده كمتر تمايل به غذا خوردن ديده مي شد و مصرف انرژي بدن آنها افزايش يافته بود.
همچنين اين موش ها با وجود داشتن رژيم غذايي چرب تنها نصف حالت عادي اضافه وزن پيدا كردند.
بر اساس اين گزارش؛ با وجود اينكه هنوز اين مكانيسم بطور كامل مورد تحقيق واقع نشده اما محققان آن را روش درماني احتمالي مؤثري براي درمان چاقي و اضافه وزن مي دانند.
 محققان تأكيد كردند آنها قصد ايجاد تغييرات ژنتيكي در افراد چاق ندارند بلكه قصد توليد دارويي را دارند كه تمايل به چربي را كاهش دهد و بدين ترتيب مي توان از بروز مقاومت به انسولين در افراد كه از عوامل مهم بروز ديابت نوع 2 است نيز پيشگيري كرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.32525s, 18q