افزايش مرگ ناشي از شيوع نوع جديد آنفلوانزاي انساني در ايران

۱۳۸۵/۱۱/۱۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 874
افزايش مرگ ناشي از شيوع نوع جديد آنفلوانزاي انساني در ايران

 
به گزارش سلامت نیوز ايرج خسرونيا، رئيس جامعه پزشكان متخصص داخلي ايران با اعلام اين مطلب در گفت و گو با خبرنگار اجتماعي فارس،‌ افزود: طي ماههاي اخير شايعات زيادي در مورد بروز و مشاهده مواردي از آنفلوانزاي پرندگان و مرگ و مير ناشي از آن در كشور وجود داشته است ولي هنوز خبر تاييد شده‌اي در مورد بروز اين بيماري در كشور وجود ندارد اما شيوع نوع جديدي از آنفلوانزاي انساني كه منشا آن از كشورهاي عراق و عربستان و به واسطه تردد زائران به اين كشورهاست ممكن است عامل انتشار اين شايعات باشد.
وي اضافه كرد: در مورد آنفلوانزاي پرندگان بايد وزارت بهداشت، آزمايشگاه رفرانس كشور و پس از آن آزمايشگاههاي بين المللي وابسته به سازمان بهداشت جهاني نظر بدهند اما با اين وجود مهاجرت گسترده پرندگان از روسيه به تالابهاي ايران و شكار آنها توسط ايرانيان به اين نگراني ها دامن زده است.
وي گفت:‌ خبرها و شايعات زيادي مبني بر تلف شدن تعداد زيادي مرغ در مرغداريهايي در شهرري يا كرج وجود دارد ولي تا زماني كه مراجع ذي صلاح اين اخبار را تاييد نكنند نمي‌توان در اين مورد بدون اينكه سندي در دست داشته باشيم اظهار نظر كنيم.
خسرونيا افزود: بيماري كه اخير در كشور شايع شده است و به صراحت مي‌توان در مورد آن اظهار نظر كرد نوع جديدي از آنفلوانزاي انساني است كه تعداد زيادي از مردم را درگير كرده است به طوري كه مي‌توان گفت در هر 5 خانواده حداقل دو نفر به اين بيماري مبتلا شده‌اند.
رئيس جامعه پزشكان متخصص داخلي ايران ادامه داد:‌ اين نوع ويروس كه از عراق و عربستان به ايران منتقل شده است، موجب اختلال ايمني بدن مي‌شود و افراد مبتلا به آن ابتدا دچار تب، سرفه، تنگي نفس و گرفتگي صدا مي‌شوند و پس از آن استخوان درد، ضعف عمومي وبي حالي به سراغ آنها مي‌آيد.
وي گفت: افراد مسن، كودكان و بيماران تنفسي به خصوص مبتلايان به عفونتهاي ريوي و برونشيت مزمن بيش از همه در معرض خطر اين بيماري قرار دارند و موارد زيادي از مرگ و مير ناشي از اين نوع آنفلوانزاي جديد انساني به علت عفونتهاي ثانويه آن در اين افراد ديده شده است.
وي افزود: در كشورهايي كه بيماري آنفلوانزاي پرندگان ديده شده است موارد مبتلايان انساني بيش از 300 تا 400 نفر نبوده است بنابراين اين شيوع گسترده آنفلوانزا در كشور كه منجر به مرگ و مير هم شده است نمي‌تواند ناشي از آنفلوانزاي پرندگان باشد.
خسرونيا گفت: مشاهده وضعيت اين بيماران نشان مي‌دهد كه نوع آنفلوانزاي انساني كه از عراق و كربلا به ايران آمده است شديدتر از نوع عربستاني است و نوع عربستاني آن بين 8 تا 15 روز درمان مي‌شود اما نوع عراقي آن حتي تا دو ماه هم درمان نشده است.
وي افزود: اين نوع بيماري آنفلوانزاي انساني شديد هنوز درمان مشخصي ندارد و بيماران بايد استراحت كنند و مايعات گرم بنوشند تا بهبود يابند ضمن اينكه در مورد افرادي كه بيشتر در معرض خطر هستند حتما مراجعه به پزشك ضروري است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
32.04262s, 18q