توصیه‌هایی برای کاهش ریفلاکس معده

۱۳۹۲/۰۹/۰۵ - ۱۰:۴۶ - کد خبر: 87417
توصیه‌هایی برای کاهش ریفلاکس معده

سلامت نیوز : برای همه ما پیش می‌آید که هر از گاهی دچار مشکلاتی مانند سوزش معده، درد شکم و ریفلاکس یا ترش کردن معده شویم. با این حال زمانی که مدام اسید و محتویات معده بالا می‌آید و سوزش معده هفته‌ای حداقل دو بار اتفاق می‌افتد احتمال دارد که دچار بیماری ریفلاکس معده یا RGO باشید.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ؛ اگر این مشکل ادامه‌دار باشد مخاط مری آسیب می‌بیند و حتی ممکن است به عفونت پانکراس منجر شود.

به پهلوی چپ بخوابید

خوابیدن به پهلوی چپ باعث کاهش فشار روی معده می‌شود که همین هم باعث کاهش مشکل ریفلاکس معده می‌شود.

وزنتان را کم کنید

داشتن اضافه‌وزن فشار مضاعفی روی اعضای گوارشی وارد می‌کند که می‌تواند مشکل ریفلاکس معده را تشدید کند. برای همین اگر وزنتان بالاست و درعین‌حال از مشکل ترش کردن یا ریفلاکس معده رنج می‌برید بهتر است به فکر کاهش وزنتان باشید.

کاهش مصرف غذای چرب

مواد غذایی چرب مدت زمان طولانی‌تری در معده جا خوش می‌کنند و تخلیه مواد غذایی از معده را به تاخیر می‌اندازند. همین امر هم باعث شل شدن عضله پایینی مری می‌شود. این دو مساله نیز باعث افزایش مشکل ریفلاکس معده می‌شوند.

حجم غذا را کم کنید

بعد از پرخوری علائم ریفلاکس معده بیشتر می‌شود به خاطر اینکه معده پر از غذا شده و عضله پایینی معده هم شل می‌شود. زمانی که غذای کمی بخورید حجم معده بزرگ نمی‌شود بنابراین این عضله هم شل نمی‌شود. در نتیجه مشکل کمتر می‌شود.

زود شام بخورید

بین شام و زمان خوابتان حداقل سه ساعت فاصله بدهید تا معده‌تان خالی‌تر شود. در این صورت مشکل کمتر می‌شود.

آدامس غیر نعنایی بجوید

آدامس باعث ترشح بیشتر بزاق می‌شود که حاوی بیکربنات است. بزاق حالت اسیدی زیاد مری را کاهش می‌دهد به گونه‌ای که سیستم ضد اسید طبیعی شما فعال می‌شود.

موقع خواب

این کار باعث می‌شود که علائم ریفلاکس معده در طول خواب کمتر شود.

چه غذاهایی بدتر می‌کند

باید دقت کنید با مصرف کدام مواد غذایی علائم ریفلاکس معده‌تان شدیدتر می‌شود. هر ماده غذایی تأثیر متفاوتی روی افراد مختلف می‌گذارد. علائم‌تان را یادداشت کنید. لیستی از مواد غذایی و نوشیدنی‌هایی که مصرف می‌کنید را نیز یادداشت کنید. بنویسید که بعد از خوردن یا نوشیدن هر کدام از این مواد غذایی چه علائمی ایجاد می‌شود. داروهای مصرفی یا مکمل‌هایتان را فراموش نکنید. می‌توانید یادداشت‌هایتان را به پزشکتان نشان دهید تا راحت‌تر عوامل تشدیدکننده ریفلاکس معده‌تان را تشخیص دهید.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.26697s, 18q