چهارشنبه ۶ آذر ۱۳۹۲ - ۱۳:۰۵
کد خبر: 87533
سلامت نیوز : از هر پزشک اورژانسی که سوال کنید به شما خواهد گفت که پس از نیمه شب پذیرش بیماران مبتلا به آسم شدید، سکته قلبی حاد و بیماری مزمن انسداد ریوی بیشتر می شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ؛ وخیم تر شدن بیماری در شب علت های فیزیولوژیکی دارد.

آسم: سرفه های شبانه در مبتلایان به آسم امری شایع است و در ۶۱ درصد موارد مانع از خوابیدن آنها می شود. در شب یا اوایل صبح علایم مبتلایان وخیم تر می شود؛ زیرا میزان هورمون ها مانند کورتیزول (هورمون استرس) هنگام شب تغییر پیدا می کند و بر مجرای تنفس تاثیر می گذارد. پس از نیمه شب، تنفس کند می شود و در نتیجه انتقال اکسیژن به جریان خون و دفع دی اکسید کربن از طریق ریه کمتر می شود .از طرفی در اتاق خواب نیز عوامل تحریک کننده شایع آسم از جمله کک ها در رختخواب، تشک، عروسک های نرم، فرش و پرده ها وجود دارد. با نصب کردن پنجره های دو جداره  که مانع از جریان هوا می شود جریان تهویه ضعیف می شود و هاگ در محیط مرطوب و گرم تکثیر پیدا می کند.هنگام دراز کشیدن فرد سرفه می کند و این سرفه می تواند بر اثر وارد شدن فشار روی دیافراگم باشد.

آرتریت: آرتریت التهاب دردناک غضروف و استخوان در مفصل است که بر اثر فرسودگی در زانو، لگن و دست ها رخ می دهد. این نوع آرتریت بیشتر در افراد بالای ۵۰ سال دیده می شود. استراحت طولانی مدت می تواند درد را بدتر کند، زیرا مایعات در مفصل تجمع پیدا می کند.فشار وارد شده از وزن فرد نیز مشکل ساز می شود و چرخیدن هنگام خواب می تواند باعث بروز درد شود. اختلال در الگوی خواب بر اثر درد به خستگی مفرط و افسردگی می انجامد که علایم را بدتر می کند. متخصصان به این افراد توصیه می کنند، با پزشک خود درباره مصرف مسکن مشورت کنند.

علایم یائسگی: عرق کردن هنگام شب، یکی از علایم شایع یائسگی است. عرق کردن بیش از حد به علت ناتوانی بدن در تنظیم فعالیت های مختلف رخ می دهد. محققان معتقدند هورمون استروژن که هنگام یائسگی افت می کند، نقش مهمی در عملکرد «هیپوتالاموس» سیستم تنظیم کننده دمای مغز، ایفا می کند.

سردرد: دردناک ترین نوع سردرد، سردردهای خوشه ای است که هر شب در ساعت مشخصی رخ می دهد. برخی از انواع این سردردها به قدری شدید است که به آن «سردردهای انتحاری» گفته می شود. در واقع ۵۰ درصد از افرادی که دچار میگرن شده اند، می گویند به علت سردرد شب ها به طور منظم از خواب بیدار می شوند. غذا نخوردن، تغییر آب و هوا، نور زیاد یا چراغ های چشمک زن در ایجاد یا تشدید این نوع از سردردها نقش دارد.

بیماری قلبی: نیمی از مرگ و میرها به علت حمله قلبی است و اغلب حمله ها در اوایل صبح اتفاق می افتد، یعنی ۴ صبح به بعد، حمله قلبی در صبح، با چسبناکی و لخته شدن پلاکت خون ارتباط دارد. مصرف روزانه آسپرین باعث کم شدن چسبناکی پلاکت خون می شود و مصرف قرص های فشار خون می تواند مفید باشد اما قبل از هر اقدامی حتما با پزشک خود مشورت کنید.

رفلاکس معده: بازگشت اسید معده به گلو، علت شایع سوزش سردل و سوءهاضمه است و این موقعی رخ می دهد که عضله تنگ کننده(اسفنکتر) قسمت پایین مری بیش از حد شل شود. در پی این امر محتویات اسیدی معده به سمت مری باز می گردد. این امر لزوماً به این معنا نیست که دریچه دچار مشکل شده است. استعمال دخانیات و هورمون های بارداری در شل شدن این دریچه نقش دارد. پرخوری هم می تواند باعث باز شدن دریچه شود. هنگام خواب بالاتر قرار دادن سر از سطح بدن در پیشگیری از بروز این مشکل، موثر است. تغییر در شیوه زندگی از جمله رعایت فاصله زمانی شام خوردن و زمان خواب، رعایت کردن برنامه غذایی کم چرب، پرهیز از مصرف کافئین و غذاهای اسیدی می تواند در بهبود رفلاکس معده موثر واقع شود.

سرماخوردگی/زونا: نتایج بررسی ها نشان می دهد علایم سرماخوردگی و زونا هنگام شب وخیم تر می شود. زونا می تواند منجر به کاهش وزن غیر ارادی، بی خوابی، افسردگی و ناتوانی شود. علت وخیم تر شدن زونا مشخص نیست اما احتمال می رود که با افزایش میزان انتقال دهنده عصب و هورمون های مربوط به درد ارتباط داشته باشد.

از کار افتادن قلب: هنگامی که قلب قادر نباشد خون کافی را که از ریه دریافت می کند پمپاژ کند، مایعات در سینه تراکم پیدا می کند که به آن از کار افتادگی حاد قلبی گفته می شود. اغلب این بیماران در ۳ بامداد به درمان نیاز پیدا می کنند.

هنگام خوابیدن در ساعت ۱۰ شب، این مایعات به تدریج به داخل سینه حرکت می کند و ۳ تا ۵ ساعت بعد، فشار در رگ های خون به قدری افزایش پیدا می کند که می تواند مایعات را به بافت های ریه و مجرای هوایی بکشاند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =