آشنايي با انواع مسواك‌ها

۱۳۸۶/۱۰/۰۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 8837
آشنايي با انواع مسواك‌ها


مسواكي كه برق مي‌اندازد

كاربرد اين مسواك براي بعضي افراد توصيه مي‌شود؛ مانند بيماراني كه در بستر به سر مي‌برند و افرادي كه به بيماري پاركينسون مبتلا هستند.

مسواكي كه برق مي‌اندازدگاهي هم پدر و مادرها براي اينكه كودكشان را به مسواك زدن تشويق كنند، براي آنها مسواك برقي مي‌خرند.

مسواك برقي با قيمت‌هاي متفاوتي در بازار موجود است. در واقع هر چقدر كه حركت الياف مسواك در جهات مختلف بيشتر باشد، قيمتش هم بالاتر مي‌رود.

بعضي مسواك‌هاي برقي با برق شارژ مي‌شوند و برخي هم با باتري كار مي‌كنند. با وجود همه اين موارد، بعضي دندانپزشكان عقيده دارند كه اين مسواك يك كالاي فانتزي است و در بهتر تميز كردن دندان‌ها نقشي ندارد. اما بعضي ديگر خلاف اين عقيده را دارند.

 مسواك با الياف متحرك

يكــي از جــديدتــرين مدل‌هاي مسواك - كه به تازگي وارد بازار شده - مسواكي است كه بعضي از الياف آن متحرك هستند.

اين مسواك با استفاده از باتري كار مي‌كند و ضمن مسواك زدن بعضي از الياف آن به طور خودكار به عقب و جلو حركت مي‌كنند تا باقيمانده غذا از لابه‌لاي دندان‌هاي شما بهتر پاك شود.

مسواك با ماساژور لثهمسواك با ماساژور لثه

اين مسواك يكي از مدل‌هاي جديد است. در دو طرف سر مسواك زائده‌هاي بلندي وجود دارد كه هنگام مسواك زدن و وقتي كه مسواك را به جلو و عقب روي دندان‌تان حركت مي‌دهيد، لثه‌ها را ماساژ مي‌دهد.

به هر حال، محصول جديدي است با يك ابتكار خلاقانه. علاوه بر اين، مسواك‌هاي ديگري هم در بازار موجودند كه در انتهاي دسته آنها يك زائده نوك‌تيز وجود دارد؛ در واقع اين زائده ابزاري براي ماساژ لثه است كه عده‌اي به اشتباه از آن به‌عنوان خلال دندان استفاده مي‌كنند؛ البته اشكالي هم ندارد.

مسواك با الياف متقاطعمسواك با الياف متقاطع

همان مسواكي است كه با نام كراس اكشن مي‌شناسيم و در بدو ورودش كلي طرفدار پيدا كرده بود.

الياف زاويه‌دار اين مسواك به تميزي بهتر دندان‌ها كمك مي‌كنند اما نه خيلي زياد. يعني اگر درست مسواك بزنيم، مسواك‌هاي معمولي و كلاسيك از لحاظ كارايي با اين مسواك‌ها تفاوتي ندارند.

مسواك با تميزكننده زبانمسواك با تميزكننده زبان

بعضي افراد زبانشان به اصطلاح بار اضافي دارد و سنگين است. بار زبان ممكن است بر اثر خوردن بعضي از غذاها يا مشكلات صفرايي ايجاد شود. براي اين قبيل افراد، مسواكي در بازار هست كه در قسمت پشتي سر آن يك سطح پلاستيكي شياردار وجود دارد كه با كشيدن آن روي زبان، باقيمانده غذا در بين پرزهاي چشايي و بار اضافي زبان از بين مي‌رود.

مسواك عروسكي

مسواك‌هاي عروسكي همه نرم هستند اما اگر مي‌خواهيد براي يك كودك مسواك بخريد، بايد مسواك را بر اساس سن او انتخاب كنيد.معمولا روي جلد مسواك نوشته شده كه به چه گروه سني‌اي تعلق دارد. مسواك عروسكي براي مثال 5 - 2 سال، 10 - 3 سال، 8 – 6 سال و... مسواك‌هايي كه براي كودكان بزرگ‌تر ساخته مي‌شوند، اليافي در جهات مختلف دارند تا دندان‌ها به بهترين نحو تميز شوند. به‌علاوه طراحان براي كودكاني كه دندان‌هاي شيري آنها افتاده هم فكري كرده‌اند و مسواك اين گروه سني طوري طراحي شده تا هنگام مسواك زدن لثه‌ها اذيت نشوند.

مسواك انگشتي

اين مسواك مانند كيسه داخل انگشت مي‌رود و بيشتر براي كودكاني استفاده مي‌شود كه هنوز خودشان قادر به مسواك زدن نيستند و تازه اولين دندان‌هاي شيري‌شان را صاحب شده‌اند.

يك ابداع تازهيك ابداع تازه

اگر جزو افرادي هستيد كه زمان مسواك‌زدن شما كوتاه است و فكر مي‌كنيد با يك دقيقه مسواك‌زدن دندان‌هايتان تميز مي‌شود، يك محصول جديد براي شما وجود دارد تا بفهميد دندان‌هايتان تميز شده يا خير.

درواقع، اين ابداع تازه شامل قرص‌ها و قطره‌هايي است كه مي‌توانيد پس از مسواك‌زدن آنها را در دهانتان حل كنيد؛ درصورتي كه هنوز پلاك ميكروبي و باقيمانده غذا بين دندان‌هاي شما وجود داشته باشد دندان‌ها قرمز مي‌شود و اين بدين معناست كه بايد مجددا مسواك و خميردندان به‌دست بگيريد. استفاده از اين ترفند براي كودكاني كه از مسواك‌زدن طفره مي‌روند هم مناسب است.

طعم خوش خميردندان
يك خميردندان خوب و مناسب، دهان شما را خنك و خوشبو مي‌كند و باعث مي‌شود دندان‌هايتان تميز و زيبا به‌نظر برسند. پس در اينجا انتخاب مناسب هم اهميت دارد. درواقع، خميردندان، خميري است كه ماده ساينده دارد.

ميزان اين ماده در انواع مختلف خميردندان‌ها متفاوت است. براي مثال، خمير دندان‌هايي كه خاصيت سفيدكنندگي دارند، حاوي مقدار بيشتري ماده ساينده هستند، به همين دليل، مصرف روزانه آنها توسط دندانپزشكان توصيه نمي‌شود. دليلش هم اين است كه اين خميردندان‌ها باعث ازبين‌رفتن ميناي دندان شده و حساسيت دندان‌ها را نسبت به محرك‌هاي حرارتي افزايش مي‌دهد، در نتيجه، ممكن است با استفاده مداوم از اين خمير دندان‌ها، دندان‌هاي براق و درخشنده‌اي داشته باشيد، اما با اين كار به پوسيدگي سريع‌تر دندان‌هاي خود كمك كرده‌ايد.

پس اگر خميردندان سفيدكننده مي‌خريد، يادتان باشد كه فقط بايد 2بار در هفته از آن استفاده كنيد. در فرمولاسيون بعضي از خميردندان‌ها براي بهترشدن مزه آن، از مواد قندي استفاده مي‌شود كه اين قندها با باقي‌ماندن در لابه‌لاي دندان‌ها و شست‌وشوي ناكافي، باعث پوسيدگي دندان‌ها مي‌شوند. بنابراين مشخصه ديگر خميردندان خوب اين است كه فاقد هرگونه شكر يا به عبارتي Sugar Free باشد.

خمير دندان

اين را هم بدانيد كه اغلب خميردندان‌هاي ژله‌اي، حداقل ماده سابنده را دارند. اگر دلتان مي‌خواهد كه پس از مسواك‌زدن دهان شما خيلي خنك و تازه شود احتمالا خميردندان‌هاي نعنايي را انتخاب مي‌كنيد اما اين نوع خميردندان معمولا تند است و در طولاني‌مدت روي دندان تاثير مي‌گذارد. گاهي انواع ملايم‌تري را هم انتخاب كنيد.

اگر دندان‌هايتان خيلي حساس است
براي افرادي كه دندان‌هاي حساس دارند، علاوه بر مسواك، خميردندان‌هاي ويژه‌اي هم وجود دارد. اگر هنگام نوشيدن آب سرد، دردي كوتاه و عميق در دندان شما ايجاد شود يعني دندان‌هايتان حساس است. البته به شرطي كه هيچ نوع پوسيدگي‌اي در دندان‌هايتان نباشد. بهتر است كه اين خميردندان‌ها با تجويز دندانپزشك 2 – 1بار در هفته مصرف شود چون استفاده مداومشان ضروري نيست.

خميردنداني براي سيگاري‌ها
سيگاركشيدن مداوم باعث زردشدن و جرم‌گرفتن دندان‌ها مي‌شود. بنابراين توليدكنندگان محصولي را روانه بازار كرده‌اند تا اين مشكل سيگاري‌ها را حل كند. درواقع، اين خميردندان‌ها ماده سابنده زيادي دارند كه به سفيدشدن دندان‌ها كمك مي‌كند؛ بنابراين مصرف روزانه آنها مناسب نيست و بايد فقط هفته‌اي 2‌بار مصرف شوند.

روش نگهداري از مسواك‌ها

1- دندانپزشكان توصيه مي‌كنند كه هر 3 ماه يك‌بار مسواكتان را تعويض كنيد اما راه حل ساده‌تري هم وجود دارد تا بفهميد زمان دورانداختن مسواكتان فرا رسيده يا خير؟

روش نگهداري از مسواك‌هابه‌طور حتم موهاي آبي‌رنگي را كه روي اغلب مسواك‌ها وجود دارد، ديده‌ايد. هنگامي كه رنگ آبي كمرنگ شد و به نيمه رسيد، يعني عمر مسواكتان به پايان رسيده و شما به يك مسواك تازه نياز داريد.

تحقيقات ثابت كرده كه تفاوت يك مسواك نو با مسواكي كه بيش از 3 ماه كار كرده اين  است كه قدرت تميزكنندگي اولي 30 درصد بيشتر است.

2- هرگز براي تميزكردن دندان‌ها از مسواك كهنه با الياف كج و بدشكل استفاده نكنيد چون نه تنها به بهداشت دهان و دندان كمك نمي‌كند بلكه ممكن است به لثه‌ها و دندان‌هاي شما آسيب برساند.

3- پس از هر بار مسواك‌زدن، مسواكتان را به‌طور كامل بشوييد تا باقيمانده خميردندان و خرده‌هاي غذا از لابه‌لاي الياف آن خارج شود.

4- مسواكتان را در مكان گرم و مرطوب قرار ندهيد چون در چنين شرايطي الياف مسواك حالت ارتجاعي خود را از دست داده، بدشكل و بدفرم مي‌شود. به علاوه خودتان كه بهتر مي‌دانيد، گرما و رطوبت شرايط لازم براي رشد ميكروب‌ها را فراهم مي‌كند.

5- اگر براي نگهداري مسواك‌ها ليواني را درنظر گرفته‌ايد، بايد مراقب تميزي ليوان هم باشيد چون جرم‌ها و ميكروب‌هاي داخل ليوان علاوه بر اينكه ظاهري زشت و زننده ايجاد مي‌كند، باعث انتقال ميكروب‌ها به بدن شما هم مي‌شوند.

6- اگر مي‌خواهيد مسواكتان تميز و عاري از هرگونه ميكروب باشد، براي آن درپوش تهيه كنيد و بعد مسواك‌ها را با خيال راحت داخل ليوان يا هر ظرف ديگري كه دوست داريد، قرار دهيد. البته يادتان باشد قبل از اينكه مسواك را داخل درپوش بگذاريد، آن‌را خوب خشك كنيد تا محيط مناسبي را براي رشد ميكروب‌ها و قارچ‌ها فراهم نكرده باشيد.

7- گاهي ممكن است كه دندان شكسته شما يا دندان پرشده‌اي كه محتويات آن خالي شده، به مسواكتان آسيب برساند و خاصيت ارتجاعي الياف آن را از بين ببرد

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
9.41969s, 18q