کاهش قندخون تشنج پايدار در کودکان را تقويت مي كند

۱۳۸۵/۱۱/۱۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 893
کاهش قندخون تشنج پايدار در کودکان را تقويت مي كند

دکترزرين تاج کيهاني دوست متخصص کودکان و فوق تخصص مغز واعصاب اطفال در گفت و گو با  ايسنا ، ضمن بيان اين مطلب عنوان داشت: تشنج هاي پايدار معمولا به علت زمينه مغزي مختل و يا به علت تعويض و تغيير ناگهاني داروهاي ضد تشنج در سنين مختلف به وجود مي آيد؛ اما در کودکان بروز اين تشنجات غالبا در اثر اختلالات الکتروليتي يعني کاهش مواد موجود در سرم خون از جمله سديم، کلسيم، منيزيم و قند ايجاد مي شود.

دکتر کيهاني دوست با اشاره به اينکه برخي بيماري هاي حاد عمومي همراه با تب، ضربه به مغز وعفونت هاي مغزي مثل مننژيت از ديگر علل به وجود آمدن تشنج پايدار در کودکان است، افزود: به نظر مي رسد اختلالات الکتروليتي مشکل مغزي شديدي را براي فرد ايجاد نمي کند ولي تخريب سلولي ايجاد شده حاصل از تشنج در اين افراد زمينه تشنجات پايدارتر را براي آنان فراهم مي سازد که اين مسئله نيز مي تواند باعث به وجود آمدن مشکلات جدي تري در فرد شود.

وي در ادامه تاکيد کرد: کاهش قند خون(در ميان موارد يادشده) در سرم خون، بيشترين تاثير منفي را در بروز تشنجات پايدار دارد؛ ضمن آنکه مواردي از اين اختلالات متابوليکي که باعث تشنج پايدار در فرد مي شود زماني است که آمونياک خون به دليل اختلال سوخت و ساز اوره در بدن بالا رود.

فوق تخصص مغز واعصاب اطفال خاطرنشان كرد: تشنجات پايدار علاوه بر تاثير بر روي مغز و قلب باعث تخريب سلول ها خصوصا سلول هاي عضلاني شده و تاثير شديدي بر روي کليه ها مي گذارد.

وي اضافه کرد: از انواع تشنجات پايدار به شکل حرکتي، بيماري صرع است و از انواع غيرحرکتي اين تشنجات مي توان به حالت گيجي ماندگار در افراد اشاره کرد؛ البته خنده هاي شديد و طولاني مدت بدون علت و بي وقفه از ديگر انواع تشنجات به شمار مي آيد که لزوما بايد براي پيشگيري از بروز پيامدهاي ناشي از آن، با استفاده از داروهاي ضد تشنج درمان شود.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.01889s, 18q