سه‌شنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۲ - ۱۵:۳۶
کد خبر: 89413

از این پس برای انتخاب پزشک معالج خود بیشتر دقت کنید. مشاهدات تازه در آلمان نشان می دهد که ظاهراً جنسیت پزشکان در زمینه درمان بیماری نقش ویژه‌ای بازی می‌کند.بیماران به طور کلی نیازمند توجه و مراقبت هستند. اما بنا به تجربه مشاهده میشود که تنها معدودی از پزشکان، شنوندگان خوبی هستند.

تاکنون در حوزه درمان، تفاوت جنسی تنها برای بیماران دارای اهمیت بوده و به جنسیت پزشکان توجه چندانی نمیشده است. اما مشاهدات تازه نشان می دهد که افراد مبتلا به بیماری قند (دیابت) از سوی پزشکان زن بهتر معاینه و درمان میشوند.

بیماران به طور معمول برای انتخاب پزشک معالج خود بیشتر به شهرت، مهارت و حتی مهربانی پزشک معالج توجه میکنند. برای بسیاری از بیماران تنها احساس این مسئله که تحت نظر دکتری زبردست هستند، کفایت می کند که به طور مرتب به پزشکی معین رجوع کنند.

پژوهش‌ها و مشاهدات تازه در آلمان نشان می دهد که ظاهراً جنسیت پزشکان در زمینه درمان بیماری نیز نقش بازی می کند. این موضوع حداقل در مورد بیماران مبتلا به بیماری قند صادق است.

تاکنون تفاوت گذاری جنسی متوجه بیماران بوده است. نوع بیماری و شرایط درمان مشخص، مردان را از زنان متمایز می سازد. زنان طول عمر بیشتری نسبت به مردان دارند. اما زنان به مراتب بیشتر از مردان به پزشک مراجعه می کنند و مصرف دارو نزد زنان بیش از مردان است.

دنیای پزشکی مردانه است

آمار و ارقام نشان می دهد که اغلب زنان از خدمات درمانی کمتر و بدتری نسبت به مردان برخوردارند. در مورد بیماری های مشترک میان مردان و زنان، برای تبیین شیوه های درمانی، در بیشتر موارد، معیارهای فیزیکی مردانه مد نظر بوده و کمتر به مشخصات و ویژگی های بدن زنان توجه شده است.

جالب اینکه در تحقیقات جدید پزشکی هنوز بدن مرد به مثابه الگو انتخاب شده و در اغلب موارد، تهیه و تولید داروهای جدید، نخست بر روی بدن مردان آزمایش می شود.

آمار و تجربه نشان می دهد که درصد خطا در تشخیص بیماری نزد زنان بالاتر از مردان است. اما تمامی موارد درستی از این نوع، تنها ما را متوجه اهمیت فوق العاده تمایز جنسی و مشخصات متفاوت بدنی و فیزیکی میان بیماران می کند.

پزشکان زن بیماری قند را بهتر معالجه میکنند

اما نقش پزشکان زن در این میان کجاست؟ در نشریه پزشکی "Journal of Internal Medicine" گزارشی از برخی پزشکان دانشگاه بن و کلن درج شده است که در آن ادعا میشود بیماران مبتلا به دیابت از سوی پزشکان زن بهتر معاینه و معالجه می شوند.

یکی از این پزشکان به نام دکتر برتهلد عنوان می کند: « از زاویه علمی هیچ توضیحی در این زمینه وجود ندارد و فرضیات موجود برای این پدیده تنها به معنای تکرار نظرات کلیشه ای رایج خواهد بود.»

این مشاهده تجربی و آماری، اما بیانگر این مطلب است که پزشکان زن بهتر گوش به بیماران خود میسپارند و در تصمیم‌گیری به منظور انتخاب شیوه‌های درمانی، به بیماران به طور موثرتری امکان مشارکت میدهند.

پزشک زن گوش به حرف بیمار می‌سپارد، پزشک مرد چشم به دستگاه

بیماری قند یکی از بیماری‌های پیچیده است که بیمار مجبور به تغییر ریشه‌ای در نحوه زندگی خود میشود. در این‌باره میتوان از توجه ویژه به تغذیه، مصرف دقیق و به موقع دارو و از استفاده و تزریق درست آمپول یاد کرد.

دکتر برتهلد در این مورد اشاره به این واقعیت دارد که «بسیاری از بیماران خود را موظف به رعایت توصیه‌های پزشک نمیدانند. این بیماران به مراقبت شدیدتری نیاز دارند. پزشکان زن در این زمینه موفق ترند و بیش ازهمکاران مرد خود قادر به پیشبرد توصیه‌های درمانی و قبول و اجرای آن از سوی بیماران هستند.

این پژوهش دربرگیرنده بیش از ۵۱ هزار بیمار در نزد سه هزار پزشک معالج در سراسر آلمان میباشد. بنا به معیارهای پزشکی آن دسته از بیماران دیابتی از خدمات درمانی بهتری برخوردار شده‌اند که پزشک معالج آنان زن بوده است.

در مورد این بیماران کاهش فشار و چربی خون بیشتر به چشم میخورد و معیار برای میزان قند (HbA1c ) این بیماران کمترین اندازه را نشان میدهد. گستردگی این آمار احتمال نتایج تصادف را منتفی می سازد.

بر طبق این گزارش تنها نتیجه گیری منطقی در این باره این است که ”درمان و مراقبت از بیماران توسط پزشکان زن از کیفیت بالاتری برخوردار است. این گزارش همچنین یادآور می شود که پزشکان مرد بیشتر به تکنیک و دستگاههای اندازه‌گیری، برای مثال دستگاه فشار خون، تکیه دارند، در حالیکه پزشکان زن به گفتگو با بیمار توجه بیشتری نشان می دهند.»

رفتار پزشک مرد، منطبق با الگوهای از پیش تعیین شده

این مطلب نیز جالب توجه است که بیماران، سوا از جنسیتشان از سوی پزشکان زن بهتر درمان شده‌اند. زنان به طور معمول بیشتر پزشکان زن را برای مداوای خود ترجیح می دهند اما این پژوهش نشان میدهد که بیماران مردی که پزشک معالج آنان زن بوده است نیز به مراتب خدمات درمانی بهتری دریافت کرده‌اند.

در این گزارش آمده است که زنان مبتلا به سرطان پستان پس از عمل جراحی از سوی جراحان زن در مقایسه با جراحان مرد، کمتر به پرتو درمانی ترغیب میشوند.

خانم ورا رگیتس تساگروزک، متخصص بیماری‌های قلبی براین نظر است که این نمونه ها نشان دهنده آنست که برای پزشکان زن این موضوع اهمیت زیادی دارد که توصیه‌های پزشکی از سوی بیمار فهمیده شود. پزشکان مرد کمتر تمایل به گفتگو و توجیه بیمار دارند و رفتار آنان با بیماران بر طبق الگوهای از قبل تعیین شده است.

برغم این مشاهدات خانم انگرید مول هازر، پرفسور در علوم تندرستی از هامبورگ، بر این عقیده است که: «این آمار نشانگر آن نیست که زنان پزشکان بهتری از مردان هستند. در اینباره میتوان شک و تردید فراوان داشت.

دکتر برتهلد یکی از نویسندگان این گزارش نیز اعتراف میکند که نتایج حاصله به معنای عدم رجوع به پزشکان مرد نیست، و این پژوهش هنوز در مراحل آغازین خود می‌باشد.

منبع : دویچه‌وله

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha