كشش پوست صورت؛ بايدها و نبايدها

۱۳۹۲/۰۹/۲۶ - ۱۵:۳۶ - کد خبر: 89530
كشش پوست صورت؛ بايدها و نبايدها

تماس با آفتاب از عوامل بسيار مؤثر در ايجاد اين تغييرات است، به طوري كه بسياري از تغييرات پوستي كه زماني آن را به پيري طبيعي نسبت مي‌دادند، در حقيقت ناشي از تماس مداوم با آفتاب بوده است. نور آفتاب يك التهاب مزمن در پوست ايجاد مي‌كند كه در مراحل انتهايي منجر به متلاشي شدن عواملي مي‌شود كه پوست را شاداب و جوان نگه مي‌دارد (الاستين و كلاژن) به همين دليل توصيه مي‌شود استفاده از كرم ضدآفتاب را از سنين 6ماهگي تا يك سالگي براي كودكان خود شروع نماييد، كرم‌هاي ضد آفتاب مخصوص كودكان وجود دارد كه استفاده از آنها مي‌تواند بسيار مفيد باشد.

نشانه‌هاي فيزيكي و جسماني سالخوردگي در تمام بدن رخ مي‌دهد، ولي اين علائم در صورت به شكل بارزتري ديده مي‌شود.

عمل ليفتينگ، صورت را 5 تا 10 سال جوانتر از آنچه هست نشان مي‌دهد. عمل ليفتينگ (كشش پوست صورت) معمولاً در افراد 60-40 ساله انجام مي‌شود و البته در هر سن قابل اجراست، در اين عمل با برداشتن چربي اضافي، سفت كردن عضلات زيرين و كشيدن پوست صورت و گردن، نشانه‌هاي افزايش سن كاهش مي‌يابد.

چه افرادي براي عمل ليفتينگ مناسب هستند؟

به‌طور كلي، كانديداهاي مناسب براي انجام اين عمل كساني هستند كه چين و چروك زياد و پوست شل و افتاده‌اي دارند. براي ارزيابي فرد مي‌توان به نكات زير توجه كرد:

1 - وجود يك چين عميق از كناره بيني تا كناره دهان
2 - چين‌هاي عميق در گونه‌ها و شلي پوست روي برجستگي‌هاي گونه
3 - شلي پوست، چين‌ها و ستون‌هاي عمودي يا چربي اضافي در گردن.
با عمل ليفتينگ صورت تمام مشكلات ذكر شده مرتفع مي‌گردد، اما افتادگي ابروها، پوست و چربي اضافي در پلك بالا يا پايين، يا چين‌هاي دور دهان را نمي‌تواند رفع كند.

ويزيت اوليه

در ويزيت اوليه توسط جراح پلاستيك، ممكن است از شما خواسته شود، در حالي كه مقابل آينه ايستاده‌ايد دقيقاً خواسته خود را بيان كنيد.

بايد صريحاً در مورد هر آنچه كه در چهره‌تان شما را آزار مي‌دهد، صحبت كنيد، اين كار به درك بهتر جراح پلاستيك از انتظارات شما كمك مي‌كند.

در ارزيابي اوليه، جراح پلاستيك، ضخامت، قوام و انعطاف پوست فرد، شدت چروك‌هاي صورت و ساير عوامل موثر در عمل ليفتينگ را مي‌سنجد و ممكن است در مورد انجام جراحي‌هاي ديگر همراه با عمل ليفتينگ با شما صحبت كند.

از عمل‌هايي كه بنا به درخواست مددجو همراه با ليفتينگ صورت انجام مي‌شود، شامل بالا بردن ابرو و جراحي زيبايي پلك، اصلاح چانه و جراحي بيني است.

نحوه عمل جراحي ليفتينگ صورت

اين عمل در بيمارستان يا كلينيك‌هاي كوچك و يا در مطب انجام مي‌شود و از بي‌حسي موضعي يا بيهوشي عمومي همراه با تزريق داروهاي آرامبخش داخل وريدي استفاده مي‌شود.

اكثر برش‌ها، در داخل خط مو قرار مي‌گيرد. از طريق برش جراحي، ‌قسمت‌هاي اضافي و چروكيده پوست را از محل رويش سست مي‌كنند و سپس آن را از محل گوش عقب مي‌كشند، برش معمولاً در محدوده گوش ايجاد مي‌شود، يعني در جلوي گوش برش به سمت پايين آمده و لاله گوش را دور مي‌زند و تا كناره خط مو در پشت گوش مي‌رود، ممكن است برش كوچك و ناآشكاري نيز در زير چانه ايجاد شود.

پس از عمل مي‌توان به راحتي جاي برش را با موها يا آرايش پوشاند، حتي ممكن است در مواردي كه موي فرد كوتاه باشد، بيمار بخواهد كه جراحي كمي به تأخير بيفتد تا موها به اندازه كافي بلند شده و بتواند خط برش را تا زمان التيام مخفي سازد.

سير بعد از عمل

در يكي، دو روز اول پس از عمل همه بانداژها برداشته مي‌شود. در اين زمان فرد متوجه تورم و تغيير رنگ در برخي از قسمت‌هاي صورت مي‌شود.

در صورت وجود ورم و كبودي غيرقرينه، نگراني وجود ندارد، چون پس از مدتي به وضعيت كاملاً طبيعي برمي‌گردد.

حداكثر تورم در 24 تا 48 ساعت اول پس از جراحي ديده مي‌شود و سپس طي چند هفته برطرف مي‌گردد. پس از چند روز مي‌توان از مواد آرايشي جهت مخفي‌سازي كبودي‌ها استفاده كرد. ممكن است درجاتي از بي‌حسي در برخي از نواحي صورت ايجاد شود كه طي چندين هفته يا بيشتر رفع مي‌گردد.در روز چهارم تا هفتم بعد از عمل، بخيه‌ها برداشته مي‌شوند.

در بسياري از موارد طي دو هفته مي‌توان به فعاليت‌هاي معمول برگشت و پس از 4-3 هفته ورزش را شروع كرد.

توصيه‌هاي لازم بعد از عمل

1 - تا چند روز فعاليت‌هاي خود را محدود كرده و استراحت نماييد.
2 - در موقع خوابيدن، جهت كاهش تورم و كبودي، سر بالا‌تر قرار گيرد.
3 - قرار دادن كمپرس سرد روي محل عمل باعث كاهش تورم و خونريزي مي‌گردد.
4 - تا مدتي بعد از عمل از مصرف آسپرين و برخي از داروهاي ضدالتهابي و استعمال دخانيات پرهيز كنيد.
5 - در روزهاي اول بعد از عمل، بايد از زور زدن، خم شدن يا بلند كردن اجسام، پياده‌روي تند، شنا كردن، ارتباط جنسي و هرگونه فعاليتي كه فشار خونتان را بالا ببرد، خودداري كنيد.
6 - تا حد امكان از بروز سرماخوردگي جلوگيري كرده و در صورت ابتلا، سرماخوردگي سريعاً درمان شود.
7 - موقتاً از تماس مستقيم با تابش آفتاب دوري كرده و در بلندمدت جهت حفاظت پوست از كرم‌هاي ضدآفتاب استفاده كنيد.
8 -تا حد امكان حركات صورت مثل جويدن بايد محدود شود.

نتايج ليفت صورت

به علت عوامل فردي هيچ‌گاه افراد مختلف نتايج يكساني از اين عمل به دست نمي‌آورند.
نتايج عمل مي‌تواند چشمگير يا غيرواضح باشد كه اين موضوع بستگي به چهره قبل از عمل شما و اهدافي كه شما و جراح در نظر داشته‌ايد، دارد.

براي رسيدن به تصوير نهايي چهره، حداقل چندين هفته زمان نياز است، البته تغييرات جزئي ديگري در ماه‌هاي بعدي ايجاد مي‌شود.

نتايج اين عمل دائمي نيست و با افزايش سن و اثرات جاذبه، ممكن است نياز به تكرار اين عمل باشد. در اكثر بيماران حداقل 10 سال بعد، نياز به تكرار عمل احساس نمي‌گردد.

عوارض

1 - پاره‌اي از عوارض مربوط به بيهوشي و... مي‌باشد كه در هر عمل جراحي ممكن است اتفاق بيفتد.

2 - هماتوم (تجمع خون در زير پوست) بيشتر در افراد سيگاري، افراد با سابقه فشار خون بالا، يا در نتيجه تهوع و استفراغ ايجاد مي‌شود.هماتوم‌هاي بزرگ بايد بلافاصله توسط عمل جراحي از بين بروند.

3 - ريزش مو در اثر كاهش خونرساني به فوليكول‌هاي مو ايجاد مي‌شود، ولي پس از مدتي موها دوباره رشد مي‌كنند.

4 - آسيب عصب صورتي

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.5843s, 18q